Veteriner Hekimlerin Dünyası

KarmaYem Rasyon Programı

KarmaYem Rasyon Programı sitemize 08 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve kişi tarafından ziyaret edilmiş.
KarmaYem Rasyon Programı

Lisans : Ücretsiz Yazılım

Dil Desteği : Türkçe

İşletim Sistemi : Windows XP/Vista/7

Üretici : Prof.Dr. Fatma İNAL ve Prof. Dr. Behiç COŞKUN

Program Hakkında

Hayvancılık işletmelerinin en önemli girdisi yem harcamalarıdır. Ekonomik bir yetiştiricilik için temel şart bu önemli girdiyi en düşük düzeyde tutmaktır. Hayvanların ihtiyaçlarının ve yem hammaddelerinin bileşimlerinin iyi bilinmesi ve bunlara dayalı olarak uygun rasyonların hazırlanması, bu temel şart için mutlaka gereklidir.

Ülkemizde bilgisayarın yaygınlaşmaya başladığı 1990‘lı yılların başlangıcından itibaren anabilim dalımızda öncelikle öğrenci eğitimine yönelik olarak  basit ve her yerde bulunabilen LOTUS 1-2-3, COREL QUATTRO PRO, MICROSOFT OFFICE EXCEL gibi programlarda çalışabilen rasyon programları geliştirilmiştir. Hazırladığımız programlar öğrencilerimiz aracılığı ile ve WEB sayfamızdan indirilerek ülke çapında yaygın şekilde kullanılır olmuştur. Amacımız öğrenci eğitimi yanı sıra, özellikle Veteriner Hekim ve Zooteknistler ile bilinçli yetiştiricilere, rasyon çözümlerinde yardımcı olmaktır.

Sizlerin kullanımınıza sunduğumuz rasyon programları da Microsoft Office  EXCEL programı içerisinde “VBA-Visual Basic Application” kullanılarak hazırlanmıştır. Programlar, kullanıcı hatalarını en aza indirecek şekilde düzenlenmeye çalışılmıştır.

Rasyon programları çoğunlukla Amerikan Milli Araştırma Kurumu ( National Research Council=NRC) tarafından geliştirilen en son normlara uygun olarak ya da kanatlı rasyonlarında olduğu gibi bazı ticari damızlık firmalarının ihtiyaç normları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Yaptığınız rasyondan iyi bir sonuç elde edebilmeniz için hayvan ve yemle ilgili bilgileri  en doğru şekilde programa girmeniz gerekmektedir. Özellikle kullandığınız ham maddelerin özelliklerinin program tablolarında var olan ham maddeler ile benzer özellikte olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Farklı özellikteki ham maddelerin içeriklerini değiştirerek farklı isim ile kaydederek kullanabilirsiniz. Bilinmeyenler için bizimle temas kurunuz. Bu şekilde hem size yardımcı olmuş hem de mevcut tabloları daha da zenginleştirmiş oluruz.

Not : Dosyaların çalışma esası makrolar üzerine kuruludur. Bu nedenle Excel programının makro güvenlik ayarının orta düzeye alınması gereklidir. Hazırlanan dosyaların en iyi şekilde çalışabilmesi için, Windows XP ve Microsoft Office XP programlarının bilgisayarınızda kurulu ve güncellenmiş olması tavsiye edilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz