blank
 1. Anasayfa
 2. Veterinarium
 3. Aşılar, İlaçlar ve İlaç Firmaları
 4. 0-12 aylık köpeklere hangi aşıları yaptırmalıyız ?
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24842

  [align=center]0-12 aylık köpeklere hangi aşıları yaptırmalıyız ?[/align]

  0-12 aylık arası yavrularda aşı çok önemlidir. Aşı dediğimiz şey viral hastalıklara karsı yapılan korumadır . Bu sebeple özellikle 2 haftalıktan itibaren asılara baslayabılmek ıcın, bagıslık sistemini yükseltmek adına genel saglık kontrollerı adına parazıt tedavisine baslıyoruz. Parazitlerden köpeğimizi arındırıyoruz. Ondan sonra aşı programına gecıyoruz.

  Yapabılecegımız vıral olarak ; ilk aşı En erken 1, 5 aylıkken bebeklik karması dedıgımız , puppy dp. Kanlı ıhsal ve genclık hastalıgına karşı koruma saglayan aşı.

  Eger o yapılmadıysa ya da o zamanı gectikten sonra kopek bize geldiyse genel kontrol yaptıktan sonra ası olmasına uygun ıse 2 aylıkken baslayabılecegımız ası karmadır ki bu cok önemlidir.

  Kanlı ıhsal ve genclık hastalıgı dısında karacıger ıle ılgılı bır vıral hastalıgı , üst solunum yolları ile ilgili viral hastalık 5 li karma dedıgmız asının kesınlıkle yapılması gerekmektedır.

  Ve asılama takvımıne bu sekılde baslanması gerekıyor. Zaten kopegınızı vetınıze goturdugunuzde daha asılar yapılmadan once genel saglık kontrollerı yapılarak asıya, ası yapmaya uygun hale gelmesı gerekıyor. Bunun kontrollerı yapılması gerekıyor. O yapıldıktan sonra veterınerınızın bır ası takvımı olusturması gerekır.

  Yapmamız gereken zorunlu asılar vardır :

  Bunları kısaca sayıcak olursak :
  karma aşı
  korona ası ( kanlı ıshale benzer semtronlar gosteren bır hastalık )
  bronşin asısı ( ınsanlarda kı bogmacaya benzer semtronlar gosteren üst solunum yolu ıle ılgılı viral bır hastalık ) ,
  kuduz asısı mutlaka yapılması gerek 3,5 aylık .
  son donemlerde kenelerden dolaydan cıkan line virüsü dedıgımız ; kenelerden kopeklere kopeklerden ınsanlara gecen bır hastalıgın asısı var kı lıne asısını da programa ekleyebılırız.

  Bu programı veterıner hekımınız dogru olarak hazırlıcaktır. Yavru asılarının yapılması cok önemlidir . gelecekte kı hastalıklar acısından ,hem zaonos dedıgımız ınsanlara gecebılecek hastalıklar acısından hem onların saglıgı acısından cok önemlı.

  Hekımınız asıyı yaptıktan sonra bır saglık karnesı verecektır. Bu saglık karnesın de klınık yapılan her ası her uygulama karneye ıslenecek . bu asılar ve uygulamalar kase ıle onaylanması gerekmektedır.

  Yavru kopegınızın ası takvımı sırasında özellıkle hekımınız uyarıcaktır.önerıcek ilk asılamalarda en gec 21 gun ara ıle 2 kez tekrarlanması gerekır. Bu hastalıga karsı vucuttakı antıkor sevıyesını ıstedıgımız sevıye de tutmak ıcın gereklıdır.

  Ilk asılamlar yuklu olacaktır. Her asının 2 kez yapıldıgını dusunursek kuduz harıc zaman olarak bıraz uzun surecektır. Ama dogru olan da budur.


  http://www.rottweilerim.com
  #95640

  Aslında yapılacak aşıları arttırabiliriz.Bunun dışında line aşısı dediğiniz “Lyme aşısı”.

  Sitemizde benim ve birkaç arkadaşın önerdiği aşı programları var.Onlara da bir göz atarsanız faydalı olacaktır.

  Güzel paylaşım.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.