blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. acil cevap bekliyorum lütfeen
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24401

  öncelikle meraba hepinize.
  benim bir tane muhabbet kuşum var.10 yaşında falan. sol kanadının üstünde kemiğimsi sert bişey çıkmış.mercimeğin yarısı kadar falan o civarda. sizce bu ne olabilir ve tedavisi ne olabilir??
  cevaplarınızı bekliyorum lüften o benim için çok önemli eğer elimden gelebilecek bişey varsa ve yapamazsam kahrolurum. :sm_cry:[/i]
  şimdiden teşşekkür ederim cevabıınızı bekleyeceğim

  cevabı
  cadiyazgi@hotmail.com mail adresime atarsanız yada buraya yazarsanız bekliyorum.
  iyi günler

  #92743

  Muayene etmeden bir şey söylemek zor..

  Ama olası nedenler :

  -Papillom : Bir tür deri kanseridir..Ve derideki hücrelerin aşırı üremesine bağlı olarak şekillenir..

  -Mantar Enfeksiyonları : Mantar enfeksiyonlarında da bu türden deri kalınlaşmaları görülebilir..

  Bir veteriner hekimce bunlardan hangisi veya farklı birşey olduğunun teşhisi konulduktan sonra o yönde tedavisine başlanmalıdır…

  #92748

  çoook teşekkür ederim. bugün götüreceğim veterinere. inşallah kötü bişey çıkmaz.

  #92754

  götürdüm veterinere. hirudoid forte diye bi ilaç verdiler. kanadına sür diye. bide Tintour iyot diye bi şey yazdılar. suyuna kat 4 damla falan dediler.

  #93017

  o tümördür düzelmez zamanla büyür kuş uçamaz ölür gider demedi deme

  #93072

  genel durumu iyi ama bilemem tabi ne olup bittiğini.özellikle muhabbet kuşu gibi nazik ve küçükler hayvanlarda anestezi şansımız pek yok.o yüzden tümör varsa eğer alınsada kuş hayatını kaybedebilir alınmasada kaybedebilir. sonuçta ameliyattan sonra yaranın olduğu yerde basınç farkından dolayı ((yada vücut tepki olarak yeniden orada aynı şeyi üretmekte isteyebilir)) kuşlar bu tarz operasyonları atlatamazlar. işimiz allaha kaldı bence kısacası.

  bir sorum daha olacak. o adını yazdığım pomatı (hirudoid forte) sert yere sürüyorum.sanki biraz yumuşadı gibi fakat biraz da toplamış gibi (hani yaraya merhem sürerler ya irini toplasın diye orda irin toplanır) olmuş. sizce olması gereken bu mu?? birde sizce oradaki her neyse toplandıktan sonra yada yumuşadıktan sonra patlayacak mı ne olabilir yani ona göre hazırlıklı olayım..
  şimdiden teşekkürler.

  #93073

  Bahsettiğiniz ilaç : antikoagülan, fibrinolitik, enflamasyon ve ödemi hafifletici …Yani oluşan sert doku eğer ; kan , fibrin veya ödem ise onu çözerek kaybolmasını sağlar..Bu çözülme sonucu ya emilerek kaybolur, ya da patlayarak vücuttan atılır…Emilme gerçekleşirse yapacağınız fazla bir şey yok , tedaviye devam ederek iyice kaybolana kadar tedaviye devam etmenizdir..Eğer patlama meydana getirdiğinizde ister istemez vücutta bir açıklık meydana gelecektir..Yapılacak iş içeriğin iyice temizlenerek (içeride sıvı kalması apseye dönüşmesine neden olabilir) oluşan yaradan mikrop girmeden kapanana kadar pansumanını düzenli olarak yapmanızdır..

  #93075
  emkavet
  Üye

  Her doku üremesi kötü huylu değildir. siz verilen kremi uzun süre kullanın. Faydasını görürsünüz.

  #93096

  ilginize çok teşekkürler. takip ediyorum yarayı en özenli şekilde bakmaya çalışacağım.[hr]
  birde annem eğer ordaki oluşum içerde sönmezde patlarsa nasıl bir temizleme yapılmalı yaraya. bu konuda yardımcı olurmusunuz?

  #93099

  Patlama sonucunda bir yara bölgesi oluşacaktır…

  Öncelikle hafifçe sıkarak içeride sıvı kalıntısı kalmadığından emin olduktan sonra…

  Bölgeye oksijenli su veya sabunlu su veya serum fizyolojik ile temizlenmesi yapılır…

  Daha sonrada antibiyotikli kremlerden günde 1 defa sürerek bakımı yapılır ..Ve yaranın kabuk bağlayıp kapanmasına kadar devam edilir…

  #93131

  teşekkür ederim.

  #93132
  ADEM IYIANLAR
  Katılımcı

  Buna Tıp dilinde eksoztoz denir. Herhangibir mahsuru ve sıkıntısı yoksa öylece kalsın. Sizi rahatsız ediyorsa uzman bir veteriner hekim tarafından kürete edilebilir.

  #93192

  tabi deformasyonun gelişimi hakkında bi bilgim yok nasıl oldu aniden mi belirdi vs. eğerHirudoid in faydası olmayacak gibi geliyor bana Klortetrasiklin deneyin diyorum.

  #93208
  tuff
  Üye

  görmeden iyi yada kötü birsey söylemek zor:(

  #93298

  hayvanımda pek sıkıntı yok gibi. çünkü orası ile pek ilgilenmiyor. ben kremi sürüyorum hergün. önce verdikleri ilacı kullanayım bir netice alamazsam Klortetrasiklin bu ilacıda denerim.
  açıkçası nasıl ortaya çıktığını bilmiyorum.hayvanı elime aldığımda elime bi sertlik geldi incelediğimde orda bişey olduğunu farkettim farkettikten sonra bu siteyi buldum ertesi günde hemen götürdüm veterinere.

  ilginize teşşekkür ederim

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.