blank
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18716

  Kedi ve köpeklerde en çok şikayet edilen konu, tüy dökümleri . Özellikle mevsim değişimlerinde tüyler dökülüp yerine yenileri gelmektedir. Normal boyutlarda gelişen tüy dökümü ”mevsimsel tüy dökümü” olarak adlandırılır. Tamamen bu tüy dökümünü engellemek imkansızdır. Ancak bir kaç noktaya dikkat ederseniz, sorunu minimuma indirebilirsiniz.

  En başta, beslenmeye dikkat etmelisiniz.Tek yönlü beslenmeden kaçınmalısınız. Kaliteli bir kuru mama kullanıyorsanız, günlük besin miktarını, kiloya göre hesaplayarak vermelisiniz.Böylece, aşırı miktarda mama vererek kilo almasını engellemiş olacaksınız. Aksi takdirde, karaciğer yağlanmasına sebep olacağınız için tüy dökümünü arttırırsınız. Ölçü dışındaki her tür gereksiz besin, petinizin dengesiz(sağlıksız) beslenmesi demek olacaktır.

  Özellikle sebze ağırlıklı veya kuzu eti-pirinç karışımı türden bir kuru mama seçimi de bu dönemde büyük oranda tüy dökümünü azaltır. Kuru mama veremiyorsanız, yine sebze ağırlıklı beslemeye özen göstermelisiniz.

  Deri ve tüylerin sağlıklı olması da önemli ölçüde sizi rahat ettirecek bir faktördür. Tüylerin daha sağlıklı ve güçlü çıkmasını sağlamak için geliştirilmiş özel vitamin preparatları vardır. Bunlar hakkında veteriner hekiminizle irtibata geçebilirsiniz.

  Son olarak, günlük tüylerin taranması önemlidir. Kıtıklar varsa muhakkak açılması veya kesilerek uzaklaştırılması gerekir. Bunları ihmal ettiğiniz takdirde, kıtıklar derinin havalanmasına mani olacak ve kediniz yada köpeğiniz deri hastalıklarıyla, dolayısıyla da yoğun tüy dökülmeleriyle, ilerisinde ise daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalacaktır.

  #53023

  BU KONULARI HER TELDEN BÖLÜMÜNE DEĞİLDE …

  KEDİLER BÖLÜMÜNE YADA KEDİLER SIKÇA SORULAN SORULARA AÇSANIZ SANKİ DAHA FAYDALI OLACAK GİBİ ?

  #53024

  Konuyu taşıma imkanınız varmı? tşk

  #53039

  tabiki…

  #53042

  İlginize teşekkürler

  #53044

  BİZ KATKILARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ…

  EĞER BİR KONUYU TAŞIMAK İSTERSENİZ….

  SAYFANIN ALTINDAKİ SEÇENEKLER BÖLÜMÜNÜNDEN KONUYU TAŞI BÖLÜMÜNÜ KULLANABİLİRSİNİZ…

  #53047
  Bayan Pati wrote:
  İlginize teşekkürler

  Pekı ihtıyac dahılınde denerım tekrar tşk

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.