blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18832


  Ateş böceği

  Ateş böceği, yıldız böceği ya da yıldız kurdu, Lampyridae (ateş böcekleri) familyasını oluşturan bahar ve yaz aylarında geceleri uçarken yanıp sönen ışıkları ile tanınan, kınkanatlılar takımından böcek türlerine verilen ad.
  Ateşböcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçar; bu ışığın yanıp sönme ritmi, erkek ile dişinin buluşmasını sağlayan işaret sisteminin bir parçası ve ateşböceklerini öbür ışık saçan böceklerden ayırt eden bir özelliktir.
  [img]http://farm1.static.flickr.com/104/305654946_fd3ad57793.jpg?v=0[/img]
  Işık saçmasının hızı, sıklığı ve dişinin erkeğe yanıt vermesinden önce geçen süre özel anlamlar taşır. Bazı uzmanlar bu parıltının ayrıca bir savunma mekanizması olduğunu ve saldırgana ateşböceğinin acımsı tadını anımsattığını öne sürerler. Oysa, bu önleme karşın, bazı kurbağalar o kadar çok ateşböceği yer ki, sonunda kendileri de ışık saçmaya başlar.
  Erkekleri kanatlı, dişileri kanatsız olup larvalarına benzerler.
  DİŞİ

  ERKEK

  Bazı çeşitlerinde erkek, dişi ve larvalar da ışık üretir. Bu özelliklerinden dolayı bazı bölgelerde dişi ve larvalara yıldız kurdu adı verilir. Her türün kendisine has sinyal şifresi vardır.
  [img]http://farm1.static.flickr.com/102/305654931_4133c7a241.jpg?v=0[/img]
  Kuzey Amerika’da bazı çeşitlerin dişileri de kanatlı ve ışık üreticidir. Bütün ateş böceklerinin larva ve erginleri etçil olup, yumuşakça böcek ve böcek larvalarıyla beslenir.
  [img]http://128.253.177.187/users/jdelaet/1_13_06_4/oeploa75/nP6283200.JPG[/img]
  Işık organları karın bölümünün son kısmında bulunur. Saydam bir kütüküla tabakası ile örtülüdür. İç kısmı fotojenik hücreler ve otomobil farları gibi ışığı yansıtıcı bir tabakadan müteşekkildir. Işık organında üretilen yağa benzer Lüsiferin maddesi Lüsiferinaz enziminin katalizörlüğünde kademeli olarak oksijenle yakılır. Bu kimyasal olayda ışık meydana gelir. Hava oksijeninin kontrollü tüketimine bağlı olarak ışık zaman zaman yanıp söner. Bu yanıp sönmeler eşlerin birbiriyle haberleşmesini sağlar. Ateş böceğinin ürettiği ışık, yavaş yavaş meydana gelen oksitlenme sonucu kimyasal enerjinin ışığa dönüşmesidir. Çıkan ışık tamamen soğuktur.

  Isı kaybı yoktur.
  Tayland’da geceleri nehir kıyısındaki Ton Lampoo ağaçlarını saran ateş böcekleri bir dakikada 120 defa parıldayıp söndüklerinden ortalık yarım saniye aralıklarla şimşek çakmış gibi aydınlanır ve ardından zifiri karanlığa boğulur. Jamaika’da ateş böcekleri o kadar parlak ve ışıklıdır ki, dallarda toplandıkları zaman beş yüz metre uzaktan ağaçlar alevler içinde yanıyormuş hissini verir.

  Amerikan orduları 1898’de Küba’da harb ederken doktor Williams Gorgas’ın bir askeri ameliyatı sırasında lambalar aniden sönüverdi. Derhal bir şişe dolusu ateş böceği getirdiler. Bunların ışığı altında ameliyat başarı ile bitirildi.

  [img]http://farm4.static.flickr.com/3052/2579619649_f67f73ae8e.jpg?v=0[/img]

  #55354

  Sen hiç ateşböceği gördünmü? diyenler için duyrulur.
  Ufakken bende cok toplardım bu böcüklerden, sonra salardım, sanki hapis olduklarında ısıkları yakmak istemiyorlar diye )
  Teşekkürler bu güzel paylasım için

  #55358
  FeeLinG
  Üye

  ben hiç ateşböceği görmedim

  #55364

  BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ AYRICA GÖRÜNTÜLERDE ÇOK GÜZEL…

  #86047
  MyOVet
  Üye

  bnd toplardm küçükken hep, gece izlerdm, ama sabh uyandgmda hç braktgm yerde olmazlardi…

  #86773
  altarofdarkness
  Katılımcı

  çok degısıkkkk:d

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.