blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Sığır
 5. BUZAĞI DOĞUNCA NELER YAPMALIYIZ?
 • Bu konu 22 yanıt içerir, 22 izleyen vardır ve en son 14 yıl önce alperkany tarafından güncellenmiştir.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18479

  [size=large]BUZAĞI DOĞUNCA NELER YAPMALIYIZ?

  Ülkemizde yüksek oranda görülen buzağı ölümlerinin en büyük nedeni biyolojik yapılarına uymayan bakım ve besleme koşullarıdır.

  Yeni doğan bir buzağı için yapılacak ilk iş hayatta kalmasını sağlamaktır. Bunun için; doğum öncesi yavru suları boşaldıktan sonra buzağıyı çok erken çekmekten sakınılmalı ve buzağının doğması için en az 2-2,5 saate gereksinim olduğunu unutmadan doğuma yardım edilmeli ve ilk defa doğum yapan düvelerde dikkat edilmelidir.

  Doğum sonrası unutmamak gerekir ki; buzağı ölümlerinin %25 kadarı doğumu izleyen ilk haftalar içinde gerçekleşir. Doğum sonrasında alınacak bazı önlemler ile bu ölümler azaltılabilir. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

  Buzağının sorunsuz şekilde nefes aldığından emin olmalı, gerekirse suni solunum yaptırılmalıdır.

  Buzağının göbek kordonu tendürdiyot içine daldırılmalıdır.

  Doğum sonrası 30-60 dakika içinde buzağı ve anasının ayakta kaldığından emin olunmalıdır.

  İneğin buzağıyı yalamadığı durumlarda buzağı kurulanmalıdır.

  Doğum sonrası 30 dakika içinde ağız sütü verilmelidir. Bunun için meme başı iyice temizlenmelidir. Ayrıca süt ana memesi hizasında verilerek ısısı 35 C olmalıdır.

  Buzağılara birden fazla inekten alınan sütün karışımının verilmesidir. Bunun önemi;
  a) Sadece anneden alınan ağız sütüne göre hastalıklara karşıdaha etkili olmasıdır.
  b) Ağız pisliğinin atılmasını sağlar ve yeni doğan buzağının tüm besin maddeleri ihtiyacını karşılar.
  c) Hastalıklara karşı yüksek oranda bağışıklık maddeleri içerir. Bu bağışıklık maddeleri 24-36 saate kadar buzağı tarafından alınacaktır.
  d) Buzağının ilk 2-3 günü boyunca günlük C.A’ nın %10-12′ si kadar ve sık sık (en az 4-5 defada) verilmelidir.[/size]

  #53481

  Sayın hocam benimde eklemek istedigim bazı seyler var; Biraz oncede dediginiz gibi ilk bir hafta cok onemli ozellikle yeni dogan buzagılarda akcigede bulunan yavru suları kalıntısı ve eksudat buzagıda kısa sure icinde enfeksiyona neden oluyor ozellikle bronşite, ben genelde buzagı dogar dogmaz buzagıyı arka ayklarından dikkatlice asıyorum ve bu sekilde 15 20 dk bekletiyorum bu sayede akcigerdeki ve agızdaki eksudat bosalmıs oluyor. Yine bu pozisyondayken gobek kordonunun antisepsisini saglayıp dikiş gerekiyorsa dikiyorum ….

  #57356

  Bak bu asma işini hiç duymamıştım.bazen aspirasyon pneumonisi gibi durumlarda yapıyorum ama doğan buzagıların hepsine hiç yapmamıştım.bu arada bovicera da verilmesinde yarar var.doğar doğmaz atresia coli ve palatoschisis yönünden değerlendirmekte fayda var.iyi günler.

  #61136
  niyazid
  Üye

  peki emme reflexinin olmadıgı durumlarda neyden şüpheleniyorsunuz ve neler yapıosunuz açıkcası kitabi bilgiden çok bana sizingibi tecrubeli abilerin deneyimleri daha önemli

  #84235
  semovet
  Üye

  akciğerde olası bulunan sıvının emilimi için uygulanabilecek preparat var mı?

  #84370

  elinize sağlık yararlı bilgiler

  #84383
  msenol
  Üye

  TŞKLER

  #84411

  anneden ne zaman ayırıyorsunuz?

  #84488

  erkek buzağıları en az 3 ay , dişi buzağıları en az 4 ay emzirmek gelişimleri açısından uygulanması gereken sürelerdir…

  #84600

  Slm…
  1- Anneden nezaman ayırıyoruz ?
  – cvp- Büyük işletmelerde anneden hemen ayırlar, ve anneden emzirmezler. Biberonlar kullanılır, Eğer sütten kesim zamanını soruyorsan 3 aylık olduğunda kesmeni tavsiye derim, ve bu 3 ay içindede buzağıya sütle birlikte buzağı yemi verilmelidir.
  2- Akciğerlerdeki yavru sularının atılması ?
  – cvp – yawru doğar doğmaz arka ayaklşarından asılır ve göğüsten buruna doğru masajlama yapılır. bu durum 3-5 dk ile sınırlıdır, akabinde size tavsiyem atropin veya kafein dir. tercihen atropin kullanınız. Atropinin bronşları daraltıcı etkisi vardır. kafeinin ise akciğer hacmini arttırıcı özelliği var.
  3- Buzağıda emme refleksi yoksa ?
  – cvp- Buzağıda emme refleksi yoksa iştahı uyarmak gerekir, Fakat bu iştah durduk yere kesilmez, buzağıda asfeksi oluşumundan tutun kabızlık veya göbekten anfeksiyona bağlı bi çok neden yüzünden iştah kesilebilir, gerekli tedaviyi yaptıktan sonra iştah uyarılmalı, bunuda brotizolam içeren ( Sanovel : toro ) bir uyarıcı ile giderebiliriz…

  Veteriner Hekim. Tahir

  #85236

  ben 1cc kardiovet yapıyorum iyi oluyo

  #85247
  sahin80
  Üye

  yeni doğan buzağıda 1.anne sütü(colostrum) 2.aspirasyon pneumonisi için askıya alıp sallama(doğar doğmaz yapılmalı,bununla beraber soluk borusuna ve burun bölgesine elle sıvazlanarak masaj yaparak reflekx uyarılır ve tıksırarak içerik çıkar.)doğumdan uzun bir aradan sonra yapılan askı yöntemi bir işe yaramaz.kafein atropine göre çabuk etkili etkisi uzun sürmez,aynı zamanda işetici etkisi vardır.çabuk etkili olaması için cafein tercih edilebilir. yaninda antibiyotik yapılabilir.3.hipotermi oluşabilir.bunun için sıcak yer tercih edilmeli.4 emme reflesi için toro yapılabilir.

  #86002
  osati
  Üye

  paylaşım için sağolun…

  #86349

  DOGUMDAN SONRA SIĞIRLARDA ZAYIFLAMA SEBEBLERİ HAKKINDA DEKÜMANI OLAN VARMI[hr]
  PAYLAŞIM İÇİN SAĞOLUN

  #86377
  ftnk
  Üye

  saolasın emegıne saglık

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 23)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.