blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21022

  Canlı yaşamın suya olan gereksiniminin farkına yıllar önce varmışız. Su kaynaklarının yanında tarım yapmış kentlerimizi su kaynaklarının yanına kurmuşuz. Hatta insanlığın ve geçmiş toplumların suyu yönetmekteki becerileri ile geçmiş kültürlerin düzeyi hakkında fikir bile yürütmüşüz. Anadolu da yıllar önce kurulmuş olan kentlerin su ve atık su şebekelerine hayranlık duyarak bakmış incelemişiz. İnsanlığa ışık olmuş Anadolu medeniyetlerin suyu kullanmaktaki başarısı bizimde su kaynaklarını mükemmel bir şekilde kullanıp korumamıza olanak sağlamıştır!

  Suyun canlılar için önemini aslında gayet iyi bilmekteyiz. Biyolojik çeşitliliğin su kaynakları ile doğru orantılı olduğunu söylenebileceği gibi su kaynaklarının miktarı ile bölgedeki nüfus yoğunluğunun da arttığı görülecektir.

  Ülkemizde su talebini arttıran başlıca unsurları sıralayacak olursak,
  _ Devamlı artan nüfusumuz,
  _ Sanayi tesislerinin hızla artması ve gelişen sanayilerin çoğunlukla su talebi büyük işletmeler olması
  _ Artan kentli nüfus ve dolayısıyla artan su talebi,
  _ Sanayi tesislerinin ve Belediyelerin atık sularını su kaynaklarına bırakmaları,
  _ Tarım amacıyla kullanılan suya olan talep artarak devam edecektir.
  _ Toplumdaki artan hijyen konusundaki bilinç hem su kullanımını arttırdığı gibi kalitesinde standartların da arttırılmasını zorunlu kılmaktadır.

  Yukarıda sıraladığım sebeplerden ötürü bizim daha fazla su kaynağına ihtiyacımız olacaktır. Bu artan talep beraberinde su kaynaklarındaki kirlenmeyi de arttırmaktadır. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise bir yandan suya olan talebimiz artarken su arzı sabit kalsa bile kalitesinde kayıplar kaçınılmaz olarak gerçekleşecektir. Gittikçe artan temizlik malzemesi kullanımı, kentsel atıklarında su kaynaklarına bırakılması da su kaynaklarındaki kirlenmeye katkı sağlamaktadır. Tarımdan kaynaklanan kirlenme de ciddi oranlardadır. Kırsal alanlarda ki alt yapı eksiklikleri su kaynaklarını kirletmektedir.

  Artık atalarımız gibi dereden su içerek sağlıklı kalmak oldukça güçtür. Hatta çiftlik hayvanlarını bile dereden sulayarak onlardan potansiyelleri ölçütünde verim almakta olası değildir. Küresel rekabetin arttığı günümüzde havadan sudan sebeplerle ekonomik kayıplara uğramamız gerekliği ortada iken su talebimizin uzun vadede hesaplamalı ve su kaynaklarının korunması noktasında toplumsal bilinç geliştirmeliyiz.

  Bir çiftlik planlanırken ilk dikkat edeceğimiz husus yeterli miktarda ve temiz su kaynağına sahip miyiz diye kendimize sormak ve cevaplamak zorundayız. Eğer bir arazide yeteri miktarda su mevcut değilse bu susuz arazi üzerine kurulacak bir işletmenin kar eden bir işletme olması güçtür.

  Suyu nereden temin edeceğiz?

  1- Derin sondajlardan,
  2- Mevcut su şebekesinden,
  3- Kuyu,
  4- Dere, kaynak göl gibi doğal su kaynaklarından,
  5- Taşıma,

  Derin artezyen kuyular,

  Kirlenme ihtimali daha azdır. Sığ kuyular da kirlenme olasılığı her zaman mevcuttur. Derin kuyuların suyunu kullanmak için derin kuyu pompası (dalgıç pompa) na ihtiyacımız olacaktır. Derin kuyu suyunu işletmemizde kullanmak bize ilave bir elektik düzeneği yatırımı yapmamıza sebep olabilir.

  Mevcut su şebekesi,

  İnsanlar için kurulmuş mevcut su şebekenizden su sağlamak insanların veya sizin daha fazla suya ihtiyacınız olduğunda size sıkıntı yaratabilir. Pahalıdır. Mümkünde olmayabilir.

  Kuyu,

  Kuyu açtırmak güç bir iş olduğu gibi her zamanda yeterli su kaynağına ulaşacağımızın garantisi de yoktur. Ayrıca her zaman kirlenme ihtimalinde göz ardı etmemeliyiz. Su tahlillerini bakteriyel takibini sıklıkla tekrarlamalıyız. Eğer suyu kullanılabilir yeterli debiye sahip bir kuyuya sahip iseniz, kuyunuzun suyunu kirletme olasılığı olan tesislerinizi mümkün olduğunca kuyunuza uzak bir noktaya yerleştirmenizde fayda vardır. Atık biriktirme alanlarınızı kuyuyu dikkate alarak planlamalısınız. Yağmur sularının kuyunuza dolmasına izin vermemeli ve üstünü de iş güvenliği kurallarını dikkate alarak kapayınız ve kilitleyiniz.

  Doğal su kaynakları

  Eğer kirlenme mevcutsa hayvanlarınızın bu suları içmesine izin vermeyiniz. İşletmeniz Tarım_Hayvancılık işletmesi ise böyle doğal su kaynaklarından yararlanma şansı size ucuz yem hammaddesi elde etmenize yarayabilir. Böyle bir kaynaktan sağlayacağınız su ile hayvanlarımızın su ihtiyacını karşılamamız şartsa, Sudaki kirlenme konusunda yardım almanız ve suyu arınık etmeniz gerekebilecektir.

  Taşıma

  Taşıma su ile ekonomik bir işletme pek olası değildir. Belki olağan dışı şartlarda böyle bir yola başvurulabilir.

  Bir hayvancılık işletmesi için suyun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.
  • Ama düzenli olarak suyumuzda gerekli analizleri yaptırıyor muyuz?
  • Su ya uyguladığımız hijyen metotları yeterlimi?
  • Su kaynağımızı korumak için gerekli tedbirleri alıyor muyuz?
  Sorularını cevaplamalı ülkemizin hayvancılık potansiyeli üst düzeylere çıkarmak için su kaynaklarını korumalıyız.
  Hayvanlarımıza kimyasal ve bakteriyel kirlenme olmayan, uygun şekilde dezenfekte edilmiş, sıhhi şartlarda depolanmış ve sıhhi şartlarda yapılmış tesisat ile taşınmış suyu taze olarak hayvanlarımıza sunmalıyız ki onlarda bize üst düzeyde verim versinler.

  HALİL BELBERLER
  Veteriner Hekim

  #75798

  Teşekkürler….Günümüzün önemli sorunlarından biri…

  Su Hayattır…

  #84427
  aysberg_ay
  Katılımcı

  teşekkürler

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.