blank
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19683

  DEVEKUŞU ÜRETİM ŞEKİLLERİ

  Devekuşu yetiştiriciliğinde aşağıdaki yollardan herhangi birisi seçilerek üretime başlanabilir.

  · Yumurta veya civciv satın alınarak başlama; her zaman düşük başlangıç maiyeti ile bu şekilde üretime başlanabilir. Ancak 2 yıldan önce ergin hayvanlarla üretime başlama imkanı yoktur.

  · Cinsiyet ayrımı yapılmış civciv ( 8 haftalık veya daha yaşlı ) satın alınarak üretime başlama; işe yeni başlayacak üreticiler için kuluçka ve civciv büyütme döneminde ortaya çıkabilecek problemlerin giderilmesi açısından yumurtaya göre daha avantajlıdır. Ancak yine 2 yıl civarında üretim yapılamaz.

  · Genç hayvan satın alınması ( 1 yaşlı hayvanlar ), bir yıl içerisinde ergin hayvanların elde edebileceği bu sistem hayvanların kalitesine göre seçim avantajı da vermektedir.

  · Ergin hayvanların satın alınması; en pahalı yöntem olmakla birlikte üretime hemen başlama avantajı nedeniyle çoğu zaman tercih edilmektedir.

  · Herhangi iki veya bir kaçının birlikte kombinasyonu. Hangi şekilde üretime başlanırsa başlansın, üreticilerin en fazla dikkat etmeleri gereken hususların başında akrabalı yetiştirme düzeyinin kontrol altına alınmasıdır.

  Devekuşu yetiştiriciliği 3 şekilde yapılır :

  a) Entansif yetiştiricilik

  b) Yarı entansif yetiştiricilik

  c) Ekstansif yetiştiricilik

  Bu sistemlerden hangisinin uygulanacağı iklime ve yetiştiricinin ekonomik durumuna göre değişmektedir. Afrika, Avustralya ve Amerika’nın büyük kesimlerinde geniş alanlar ve yetersiz besin söz konusu olduğundan ekstansif üretim daha yaygındır. Buna karşılık Avrupa’da entansif yapılmaktadır. Entansif yetiştiricilikte civcivler, döllü yumurtalardan yapay kuluçka ile elde edilir. Civcivler kümes içerisinde elden beslenir. Genç hayvanlar yeşil besleyici ve lezzetli olan yemlerle beslenirler. Kümeslerin yanında hayvanların koşabilecekleri alanlar yapılmaktadır.

  Tablo 12. Hayvanların Barındırma İhtiyaçları

  Yer m2
  Yaş Kümes İçi Koşu Alanı
  0 – 2 ay 5 5
  3 – 6 ay 10 100
  6 – 14 ay 10 800
  14 ay > 10 800
  Yarı entansif üretim şeklinde ise; hayvanlar mer’alarda otlatılır ve buna ek olarak bir miktar karma yem verilir. Zimbabve ‘de yapılan bir denemeye göre bu tür üretim sistem entansif üretim sisteminden daha başarılı olmuştur. Bu sistemde döllülük oranının ve kuluçkaya yatma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır ( Mermer, 1995 )

  Ekstansif üretim sisteminde ise tamamen mer’aya veya bozkırlara dayalı bir besleme şekli uygulanır. Bu sistemin avantajı maliyeti yok denecek kadar az olmasıdır. Dezavantajı ise yumurta veriminin tamamıyla çevre şartlarına bağlı olmasıdır. Örneğin kuraklık varsa yumurta verimi düşecektir.(volkanderinbay)

  #86191

  teşekkürler

  #87007
  cesur4f
  Üye

  paylaşımın için çok teşekkürler

  #89305
  kickist
  Üye

  süpppper

  #92456

  süppprre

  #92683

  süperrrrrrr

  #93326

  teşekkürler

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.