blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. dişi yavruyu yaraladı lütfen akıl verin
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20800
  cureboy
  Üye

  Öncelikle merhabalar. başıma çok kötü bi olay geldi. evde beslediğim çiftimin 1 ay önce 6 yavrusu oldu. Bugün yine çiftleşmeye başladılar ve anne 25 günlük yavrusuna saldırdı. alt gagasını tamamen kırdı ve kafasından da bir miktar tüy yoldu, kan oturdu. Hemen veterinere götürdüm bana kuşu ayırıp yemleri ıslatarak vermemi ve şansımızı denememizi söyledi. Kuş 5 saattir tek başına bir kafeste ve köşeye pısmış duruyor. gagasına Bepanthene sürdüm kabuksuz yem ve yumurta maması koydum 2 tane de suluk yerleştirdim ama yavru kuşum hala çok korkuyor, çok hızlı nefes alıyor ve köşeye pısmış duruyor. bi iki kez yem yemeye çalıştı ama başarılı olamadı. acısı olduğu da her halinden belli. yavrucağızı bu halde görmeye dayanamıyorum. ve sizden çok zor bir kararla ilgili bana akıl vermenizi istiyorum. Kuşumun acı çektiğini görerek alt gagası olmadan yem yemeye çalışmasını izleyerek güngüne erimesini izliyip Allah’tan bir mucize mi bekleyeyim, yoksa onu veterinere uyutturup acısına bir son mu vereyim? Lütfen okuyan es geçmesin arkadaşlar çok zor bir durumdayım bana yardımcı olun.. çünkü ona günlerce acı çektirip de en sonunda kaybetmek bana onun acılarını şu an sonsuza dek dindirmekten daha da ağır geliyor. sizce yavrukuşumun yaşama şansı nedir?

  #74824

  Merhabalar.

  Benzer bir durum bende yaşamıştım.

  Yavruyu annesinden ayırmakla iyi yapmışsınız.

  Yavruya yem vermekten öte alt gagası uzayana kadar fazla miktarda olmayacak şekilde ekmeği çok az ıslatıp verebilirsiniz.Aynı şekilde bisküvi ıslatıp verebilirsiniz.Kabuksuz yemden de verebilirsiniz.

  Şu durumda kendi başına yem yiyemez.Sizin ona yedirmeniz gerekiyor.Çay kaşığı yardımıyla hafif ıslatılmış ekmek ve bisküvi verebilirsiniz veya buna benzer tahıl içerikli gıdalardan.Fazla ıslatırsanız iyi olmaz.

  Buna benzer bir durumdaki kuşu kurtardım.Şuan ön planda olan durumlar:
  -Kuşun sıcak bir yerde tutulması.Malum tüyleri tamamlanmamış olabilir.
  -Yemesi sağlanmalı.Yemek yaşam demektir,direnç demektir.
  -Aynı şekilde cay kaşığıyla su da verebilirsiniz.
  -Yumurta haşlayıp bunun sarısını ezip yine çay kaşığıyla yedirebilirsiniz.
  -Kuş acı duyacağından yemeyi reddedebilir ama sizin yedirmeniz lazım.

  Geçmiş olsun.Yedirirseniz kurtarırsınız.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.