blank
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19893
  felcli
  Üye

  Arkadaşlar ben geçen gün yolda bir kedi buldum. Hayvancağıza birşey çarpmış sanırım ilk başta arka ayaklarını sürüyerek gidiyordu. Eve getirdik hala yürüyemiyordu. Sol gözünde de yaralanma vardı ve kafasından incecik kan akıyordu. Yapabileceklerimizi yaptık. Veteriner aradım ama kimsecikler ilgilenmedi. En sonunda hayvanı eve geri getirdik bir tane yarım ağrı kesici verdik (ALEV). Belki de yanlış bir şey yaptık ama o an aklımıza başka birşey gelmedi acını azaltmak için. Gece bir veteriner bulduk. Kontrol etti çok şükür kırığı yokmuş iki bacağına iğne yaptı bizi gönderdi. Eve geldiğinde hayvancık kustu. Boğazından bi hırıltılar çıkartıyor sanki birşey takılmış gibi. İki gündür hiç birşey yemiyor. Aslında yese düzelecek gibi. Ne yapacağımızı şaşırdık. hiç bir sese tepki vermiyor. Sağ kulağını elleyince oynatıyor ama sol tarafında hiç oynaması yok. Acaba felç mi oldu. Ne yapmam gerekiyor. Balıkesir in Gönen ilçesindeyiz. Biri en azından nasıl yemek yedirebileceğim konusunda bilgi verebilir mi?

  #65579

  Kedinin nasıl bu duruma geldiğini bilemediğimden ve muayene etme fırsatım olmadığından nedene yönelik tedavi yapılması gerektiğini söylemekle ve bir veteriner hekime sürekli giderek muayenesini ve tedavisini yaptırmanızı önerdiğimi söylemekle yetinmek zorundayım.

  Kedinin ayaklarının felç olup olmadığının anlaşılması için bir dizi tetkiklerin yapılması lazım.Kedinin çevreye duyarlılığının ölçülmesi,baştan ayağa muayene edilmesi gerekir.Mutlaka röntgen çekilmesi gerekir.
  Felç sebepleri de fazladır(trafik kazası,travmalar,kavgalar,soğuk nedeniyle kısmi kalıcı veya geçici felç vs…)

  Şuan acil olarak yapacaklarınız :

  Kediniz 2 gündür yemek yemiyormuş.Bu nedenle dehisdrasyonuna ve enerji ihtiyacına göre dektroz serum taktırmanız gerekiyor ve iştah açıcı enjeksiyon yaptırmanız gerekiyor.vitamin iğneleri de sonuç verecektir.Mineral katkıları da yarar sağlayacaktır toparlanmasında.

  Veteriner hekimin muayene edip gerekli tedavileri uygulaması gerekir.Mutlaka en kısa zamanda bir kliniğe başvurunuz.

  Geçmiş olsun,sağlıcakla kalın.

  #65580
  felcli
  Üye

  Teşekkür ederim. O dediğiniz ilaç ve serumları inşallah bulabilirim. Yaşadığımız yer küçük bi yer. Çok veteriner var ama kedi-köpeğe bakmıyor bir çoğu. Sadece bir kişi ilgilendi. Peki benim sormak istediğim bir şey daha var. Eğer o kişi de yapmak istemezse ben o ilaçları internet üzerinden bulup kendim verebilir miyim. Okulunu okumadım ama insanın başı sıkışınca yapmak zorunda kalıyor…

  #65594
  kelej
  Üye

  Bilirkişinin yapması gerekmektedir.Dekstroz serum damariçi verilir hayvana buda sizin için problem yaratabilir…

  #65600

  Hayır veremezsiniz.İlaçları sadece eczane ve ecza depolarından yada kliniklerden bulabilirsiniz.Satın alamazsınız ve uygulayamazsınız,buna yetkiniz yok.Tek yapabileceğiniz bir veteriner hekime gitmek ve dediklerine uymak.her veteriner hekim rahatlıkla serum takabilir,ilgilenirler merak etmeyin.

  Bu arada bu hayvansever tutumunuzu takdir ediyor ve size saygı duyuyorum…Yardıma ihtiyacı olan bir hayvanın tedavisinin üstlenilmesi,onunla ilgilenmek,karnını doyurmak gibi davranışların karşılığı paha biçilemez.Çok büyük sevap kazanıyorsunuz,Allah hayırlarınızı kabul etsin ve kedinizin sağlığını geri versin inşallah.

  Geçmiş olsun.

  #65602
  felcli
  Üye

  İlgilendiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Ama benim sorularım bitmiyor malesef. Yemek yemeden su içmeden kaç gün dayanabilir. Çünkü inanın burada kaç veteriner varsa gittim bir sürü kavga ettik tartıştık. Onlara öyle beddualar ettimki o hayvancığın çektiğinin milyonlarca fazlasını çeksinler de dönüp bir doktor bakmasın onlara inşallah. Bir tane veteriner ondan da Allah razı olsun tam cennetlik bi insan ama köylere çıkıyormuş yani onu kliniğinde bulmak çok zor. Bu yavrucak kaç gündür dayanır böyle hiç bilmiyorum

  #65642

  O zaman siz ilgilenerek yedirmeye çalışacaksınız başka çare yok ise.

  pastörize bir süt alın,çok az sulandırıp içerisine 2 kesme şeker ekleyip eritin.bunu içirmeye çalışın ama biraz sabır isteyen bir iştir bu.

  yemek yemeden dayanamaz.ilk fırsatta klinisyen olan köylere giden arkadaşımızın kliniğine randevu alıp gitmelisiniz.sonuçta mutlaka kliniğe gelecek ve kedinize bakacaktır.

  Her veteriner hekim kendisine gelen hasta bir hayvanla ilgilenmeli,eğer kendini aşan boyutlarda bir olayla karşı karşıya ise hayvanın iyileşmesi için yardımcı olmalı en azından yol göstermelidir.

  geçmiş olsun.kedinizi sulu besinlerle besleyin.karaciğer çorbası da birkaç gün aç kalmış bir kediciğe iyi gelecektir.

  sağlıcakla kalın.

  #65791
  ecumbul
  Üye

  belki de travmaya bağlı olarak farenksi(yutağı) innerve eden sinirler zedelenmiş ve farenks felci şekillenmiş olabilir. yememesinin sebebi bu olabilir. keşke oralarda olsaydım da yardım edebilseydim size. fakat denildiği gibi eğer yemiyorsa mutlaka serum tedavisi gerekiyor. ayrıca felç şekillenip şekillenmediğini anlamak için bi suru teşhis metodu yapılmalı. ayaklarda felç var mı yok mu diye yapılan en basit muayene küçük bi iğne batırmak ve verilen tepkiye bakmaktır ama bunu da bir veteriner hekimin yapması uygun olur.

  sizin su anda onceliğiniz hayvanda oluşan su kaybını önlemek yani serum tedavisi yapmak…

  #65807
  felcli
  Üye

  Ne yaptıksa yediremedik arkadaşlar sizlere dün gece mesaj attım sabah erken kalktım veterineri yakalayabilmek için ama kediciğin yanına gittiğimde cansız yatıyordu kurtaramadık

  #74883

  başın sağolsun.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.