blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Arı
 5. Gezginci Arıcıların Uyması Gereken Kurallar
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21040

  Gezginci Arıcıların Uyması Gereken KurallarGezginci Arıcıların Uyması Gereken Kurallar

  ARICILARIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

  1) Bağlı bulunduğu yerdeki İl Tarım Müdürlüğü (Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü) veya İlçe Tarım Müdürlüğüne başvurularak işletme tescil kaydı (TURKVET – Hayvan Kayıt Sistemi) yaptırılır ve işlem sonunda Arıcı Tanıtım Kartı alınır.Daha sonrada Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıt yaptırılması gerekmektedir.

  2) Gezginci arıcıların gittikleri yerdeki arı konaklamasında, Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olanlara yönetmelik gereğince öncelik tanınması ayrıca, teşvik/destekleme/kredi gibi çeşitli konularda avantaj sağlanması nedeniyle Arıcılar Birliğine üye olunması tavsiye edilmektedir. Birlik tarafında her üyeye tanıtıcı bir kimlik verilir.

  3) 3285 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu ve uygulama yönetmeliği ile Arıcılık Yönetmeliği hükümleri gereğince; Arılarını sevk etmek isteyen arıcı, işletme tanımlama numarası ve bağlı bulunduğu Muhtarlıktan alacağı Menşe Şahadetname Belgesi ile İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu alır. Bu rapora istinaden arılarını sevk eder. Rapordaki sevk adresi ile konaklama adresi aynı olmalıdır. Konakladığı ilin il/ilçe müdürlüğüne, veteriner sağlık raporu ile başvurarak bir hafta içerisinde Arı Konaklama Belgesini alır. Devlet ormanlarında konaklayacak arıcı ise, öncelikle Çevre ve Orman Bakanlığının ilgili birimlerinden alacağı izin belgesine istinaden Arı Konaklama Belgesi alır. Arıcı Kimlik Belgesi olan arıcıya konaklamada öncelik verilir.

  4) Belirlenmiş bölgede konaklayacak gezginci arıcı, konaklayacağı yer gerçek kişiye ait ise şahısla, tüzel kişiliğe ait ise tüzel kişiliği temsil eden yetkili/yetkililerle, yapacakları anlaşmayı bir belgeye bağlar. Bu belgeye istinaden Bakanlık il veya ilçe müdürlüğünden Arı Konaklama Belgesi alır. Konaklanan bölge için belirlenmiş koloni kapasitesi üzerindeki taleplerde Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince yerleşme müsaadesi verilmez.

  5) Konaklayacak arıcılar; konaklayacakları yer şahıs arazisi ise arazi sahipleriyle, köy arazisi ise köy muhtarlığıyla, diğer tüzel kişiliklere ait arazi ise yetkililerle anlaşma yapar. Arazi sahipleri dışında hiçbir kamu kurum ve kuruluşlarınca, arıcıdan konaklama ücreti dahil hiçbir ad altında ücret alınmaz. Gezginci arıcılardan arazi sahipleri dışında ücret aldığı tespit edilenler hakkında yasal işlem yapılır.

  6) Üretilen balların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve pazarlanması aşamalarında taşıması gereken özellikler konusunda 17.12.2005 tarih ve 26026 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bal Tebliğinde (Tebliğ No:2005/49) belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.