blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Gözlerimizi korumak için ne yapmalıyız?
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20133
  FeeLinG
  Üye

  Gözlerimizi korumak için ne yapmalıyız?
  Gözlerimizi yeteri kadar iyi koruyabiliyor muyuz? Çok sulanan göz sağlıklı mı? Gözlere limon sıkmak iyi gelir mi? Nişantaşı Alman Göz Merkezi’nden Dr. Cihan Ünlüçerçi cevaplıyor…

  Lensleri kullanırken dikkat..

  “Eğer bir göz bozukluğunuz varsa tavsiyemiz tabi ki gözlüğünüzü takmanız. Ama gözlük takmak istemiyorsanız lens de kullanabilirsiniz. Tabii mutlaka göz doktorunun denetiminde olmak kaydıyla. Şunu unutmayın ki ne kadar iyi bir lens olursa olsun lensler göz içinde birer yabancı cisimdir. Ve lensler dikkatli kuralına uygun kullanılmazsa göz nakline kadar giden enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Lens kullanırken mutlaka doktor kontrolünde lens alınız, veya lens markanızı değiştiriniz. Eğer gözünüzde lens kullanırken batma, çapaklanma, kızarıklık hissederseniz mutlaka göz doktoruna gidiniz. Çünkü eğer gecikirseniz enfeksiyonların tedavisinde çok önemli olan bizim altın saatler dediğimiz zamanı kaçıracaksınız. Ama bu her lens takanın başına gelecek diye bir kural yok. Kurallara uygun lens takan hastalar yıllar boyunca hiç sıkıntıları olmadan lens kullanabilirler.

  Gözlerde sulanma gerekli fizyolojik bir şeydir..

  Güneş gözlüğü kullanmak da faydalıdır özellikle gözün üzerine et yürümesi, katarakt oluşması gibi durumlarda güneş ışınlarının zararlı etkisini engellemek gibi faydalıdır. Fakat güneş gözlüğünün UV ışınlarını engellediğinden emin olmalısınız. Artık yeni nesil gözlük camı numarası ölçen aletler camın yüzde kaç UV bloke ettiğini de ölçüyor. Bunu da bulamadığınız yerlerde kaliteli markaların güneş gözlüklerini almaya gayret edin. Eğer güneş gözlüğünüz yeteri kadar uv engellemiyorsa o zaman gölgede kalan göz bebekleri büyür ve gözünüz çıplak gözle olduğundan daha fazla uv ışınına maruz kalır. Bu da katarakt oluşmasını hızlandırabilir. Gözlerde sulanma aslında gerekli fizyolojik bir şeydir. Göze gelen toz vs gibi yabancı maddeleri hem mekanik olarak temizler hem de içinde bulunan anti bakteriyel maddeler ile gözü korur. Sabahları işe giderken rüzgarlı havalarda veya toz kaçınca gözlerin sulanması gayet doğaldır. Fazla olsa bile önemsenmeyebilir. Ancak eğer gözlerimiz kapalı mekanlarda da sulanıyor ve sık iltihaplanıyorsa o zaman gözyaşı yollarında bir problem olabilir. Bir göz doktoruna gitmekte fayda vardır.

  Kirpik biti duydunuz mu?

  Temizlik ve hijyen herkes için çok önemlidir. Vücut temizliğine dikkat edilmezse o zaman hiç akla gelmedik hastalıklara yakalanmamız işten bile değildir. Herkes saç veya kasık bitini duymuştur. Ama hiç kirpik biti duydunuz mu? Gözlerde kızarıklık, kaşıntı, kirpik diplerinde kızarıklık, kirpiklerde sarı pul benzeri birikintilerle belirti veren bu hastalığa tutulmamak için mutlaka temizliğe çok dikkat etmeliyiz. Eğer bu şikayetlerimiz varsa mutlaka göz doktoruna gitmeliyiz. Sakın, saç için kullanılan ilaçları göze de kullanmaya kalkmayın, bırakın tedaviyi göz doktorunuz yapsın.

  Limon sıkmak gözün doğal yapısını bozar..

  Gözlerimize öyle kulaktan dolma bilgilerle yok mikrop kırar yok parlak gösterir diye olur olmadık şeyleri sıkmak, damlatmak, sürmek akıllıca değildir. Zaten kendi gözyaşımızın yapısında bunların hepsi vardır üstelik kendi doğal hali ile. O yüzden gözümüze fazladan damla, limon sıkmak doğal yapımızı bozar. Aynı şekilde gözlerimiz kaşındığı zaman hafifçe kaşıyabiliriz ama gözleri çıkartırcasına kaşımak, ovalamak gözün kornea tabakasına zarar verebilir. Down sendromlu çocuklarda keratokonus denilen hastalığın sık görülmesi ile bu hastaların gözlerini sık ve bastırarak kaşımaları arasında bir bağ olduğu düşünülmektedir. Kısacası her şeyin azı kara çoğu zarar. En çok dikkat edilmesi gereken genel hijyen kurallarına uymak ve temiz olmaktır.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.