blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Hamster
 5. Hamsterımın parmakları kuruyup dökülmeye başladı?
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24661
  ToyCar
  Üye

  1.5 yaşındaki dişi beyaz-kırmızı gözlü hamsterımın el ve ayak parmakları (yada tırnak mı tam bilemiyorum) 3-4 hafta önce kızarmaya başladı, sonra morardı ve birkaç günden beri de kopup dökülmeye başladı. Haliyle tırmanma gibi hareketleri artık yapamaz hale geldi. Önceleri huzursuzdu ama şimdi keyfi yerinde. İnsanın içini bir tuhaf yapan halde şu anda, parmaklar nasıl bu hale gelir anlayamadım. Resimlerini de ekliyorum, veteriner arkadaşlardan yardım bekliyorum..
  #94304

  Gördüğüm kadarıyla ellerde ve ayaklarda gangren başlamış.Bu gibi durumlarda ilerlemenin kesilmesi için ayakların ve ellerin amputasyonu gerekebilir aksi taktirde yaşamı tehlikeye girer.

  Ulşabileceğiniz bir veteriner fakültesi var ise patoloji veya cerrahi bölümü hocalarına durumu göstermeniz gerekmektedir.İvedi bir şekidle müdahele gerekmektedir.Hocalarımda muhtemelen benimle aynı görüşü paylaşacaklardır ve amputasyon önereceklerdir.

  Geçmiş olsun.

  #94345
  ToyCar
  Üye

  Peki bu morarmalar sadece parmak ve/veya tırnaklarla sınırlı ise ve ellerde ve ayaklarda herhangi bir renk değişikliği yoksa ve eskisi gibi pembe ise ve genel sağlığında bir değişiklik yoksa yine de kangren diyebilir miyiz? Çünkü bir yabancı forumda gördüğüm metinde protein eksikliğinden dolayı tırnaklar dökülebiliryormuş ve metnin yanındaki resim de baya benzerdi. Ben kıbrıstayım ve burada hamsterdan anlayan veteriner bulmak çok zor, fakülte zaten hiç yok, onlar ancak köpekten anlıyorlar hatta hamsterlarla ilgilenmek bile istemiyorlar, sonuçta 5-10 liralık bir hayvan ya!

  #94400

  Şu an ilerledi mi?Yoksa resimlerdeki ile aynı mı?

  Resimlerde sadece tırnaklarda gibi durmuyor,parmaklarda sizin tabirinizle kurumuş gibi görünüyor.

  #94403
  ToyCar
  Üye

  Şu anki hali böyle:

  #94447

  Nekroze doku kendiliğinden dökülmüş.Bu durumda düşen parçadan geri kalan kısım iyileşip hayvan normal yaşamına devam edebilir.Kanama yoksa şimdilik yapacağınız birşey yok.Antibiyotikli pomad uygulayabilirsiniz isterseniz günde 3 kez(terramycin gibi).Ama fotoğraflardan anlaşıldığı üzere ona da gerek yok gibi duruyor.Genel durumu gözleyin.Eğer yeme içmede ve ateşinde bir problem ortaya çıkarsa ona göre davranılır.

  Geçmiş olsun.

  #94461
  ToyCar
  Üye

  Teşekkür ederim.. Bu aralar keyfi gayet yerinde, bi aralar huzursuzdu.. Peki bu neden olur? Hayatında hiçbir değişiklik olmadı, yemi, ortamı, kafesi hep aynıydı..

  #94477

  Çeşitli sebepleri olabilir.Kolesterol nedeniyle olabilir,iskemik nedenlerle olabilir, embolus damarları tıkamış olabilir bu nedenle özellikle parmak uçları beslenemez ve kızarıp sonrasında nekroze olarak kopabilir.Bu kadar az bilgiyle ve muayene etmeden spesifik birşey söylemek doğru olmaz.

  Geçmiş olsun.

  #101576

  ii akşamlar benim iki hamsterım var ikiside ayrı kafste bırı dıerınden daha küçük bu pazrtsı kafeslernı yıkdm deıştrdım.surklı oynarım temzlerm.yemıne dkkt ederm ama ıkı gundr dersler nedenıyle ılgılenememıstım.az once baktıımda ellerı kuyruklrı ayaklrı ve kulakları yukardakınden daha şiş ve siyahtılr..çok kötü oldum..napablırım…noldu..resimlerini hemen koyuorm lutfen bı cvp verın..burda veterıner nerde var hc blmıorm… resimlerini nasıl atabilirm[/php]

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.