blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Hibrit domates kanseri vuracak
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19793
  FeeLinG
  Üye

  Hibrit domates kanseri vuracak

  Domatesin kansere karşı olumlu etkisi biliniyor. Geliştirilen hibrit domatesler bu savaşta önemli bir katkı sunacak.
  Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde gerçekleştirilen ”Hibrit Domates Geliştirme Projesi” kapsamında kanseri önlemede 3 kat daha etkili domates üretilebileceği bildirildi.

  Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve projenin yürütücüsü Dr. Davut Keleş, İl Özel İdaresinin desteğiyle yaklaşık 4 yıl süren çalışma sonucunda, domateste yeni bir tür geliştirdiklerini söyledi.

  Üretmeyi hedefledikleri domatesle ilgili bilimsel çalışmanın 3 yıl, üreticinin kullanacağı duruma getirmelerinin ise 2 yıl süreceğini anlatan Dr. Keleş, gerekli desteği bulmaları halinde 5 yıl sonunda kanseri önlemede daha etkili domatesleri piyasaya sürebileceklerini vurguladı.

  DOMATESİN KANSERİ ÖNLEMEDEKİ ETKİSİ

  Domates ile ilgili birçok araştırma ve çalışmanın yapıldığına işaret eden Dr. Davut Keleş, şunları kaydetti:

  ”Domatese kırmızı rengini veren içindeki likopenin, çeşitli kanser risklerini önlediği ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırdığı biliniyor. Domatesteki likopen, C vitamini ve antioksidan maddeler kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Domatesteki bu maddelerin miktarını artırdığımız zaman, vücudu da kansere karşı daha iyi korumuş olacağız.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.