blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. hint bülbülümün durumu vahim galiba :( yeni bişey olursa tekrar yaz demiştiniz :(
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20938
  mavi_e
  Üye

  lütfen bu sefer de cevap yazın.. daha önce bahsetmiştim yeni aldığım dişi hint bülbülümün tüyleri çok döküldü sırtı şu an kel diye, dün kanadının altında mor bir şişlik gördüm kan toplamış gibi, onun için çok üzülüyorum nesi olabilir ya.. erkek olan kuşumla iyi geçiniyolar yuva yaptılar içinde beraber yanyana uyuyolar, oyunları güzel ama sırtı hala kel ve mor bir şişlik var.. eniştem de hayvanlarla ilgili ona da anlattım ur olabilir ama zarar vermez dedi aklımdan çıkmıyo hiç nesi var diye,bi veterinere kontrole götürsem mi.. ama bu cinslerde bildiğiniz gibi çok ürkek oluyor korkar da bişey olur diye de tedirginim.ne yapmalıyım..

  #75560

  Merhabalar.

  Sitemize resim ekleseydiniz daha iyi yardımcı olabilirdik belki ama görmeden ve muayene etmeden birşey söylemek zor.Mor şişlik var ise eniştenizin dediği gibi “ur” olma ihtimali düşük.Daha çok hematom yani kan toplanması akla gelebilir.

  Kuşunuzu kafesiyle birlikte veteriner hekime götürmeniz yararınıza olacaktır.Belki de kafesten çıkarmasına gerek kalmadan sırtına bakarak ve size soracağı sorularla teşhis koyarak kuşunuzu iyileştirebilir.Bu nedenle korkmayın.

  Geçmiş olsun,sağlıcakla kalın.

  #75565
  mavi_e
  Üye

  peki veterinere götürmeye çalışıcam, resmini çekmeyi denedim ama biliyosunuz hint bülbülleri çok hareketli hayvanlar devamlı hoplayıp zıpladığı için çekemedim, çok minik olduğu için elimde de durmuyo kaçıyo beceremedim yani yoksa çekebilsem eklicektim resimleri..
  peki eğer kan toplanması ise bunun tedavisi nedir, zarar verir mi kuşa.ya da eniştemin dediği gibi ur ise onun tedavisi var mı? şu sıralar avukatlık stajım devam ettiği için çok yoğun geçiyo mesai saatleri içinde veterinere götürmem çok zor o yüzden sizi rahatsız ediyorum,tekrar teşekkür ederim.

  #75578

  Hepsinin tedavisi var korkmayın fakat muayene edilmeden birşey söylenmesi ve tedavi edilmesi olanaksız.

  Deri hastalıkları çok fazla,muayene edilmesi gerekir,gerekirse kazıntı ve deri örneği alınır,tüy örneği alınır o açıdan buradan birşey söyleyebilmek zor.

  Şu durumda ne resmini görebiliyoruz ne de muayene etme imkanımız var.Bu nedenle birşey söyleyemem.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.