blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Holştaynlarda döl tutmama sorunu
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25204
  dostvet
  Üye

  Kamuda çalışan bir veteriner hekim olarak , ilçe müdürlüğümüzün serbest veteriner hekiminin suni tohumlama hizmeti vermemesi nedeniyle yürüttüğü suni tohumlama hizmetlerinde Holştayn ırklarında döl tutmama sorunu yaşamaktayım.

  Yaptığım tespitlerde genelde bir ahırda bu sorun minimum iken başka bir ahırda üst düzeydedir. Direkt beslenmeye bağlı olduğunu düşünmeye itti bu gözlemlerim. Tabi sizinde bu tür vakalarda karşılaştıysanız tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

  (Kullandığım tohumlar Lalahan üretimidir.)

  #97346
  ProVeT
  Üye

  İnfertiliter; sebepleri arasında en sık karşılaştığım beslenme bozukluğu, suböstrus(hormonal fonk. eksikliği) ve kronik enfeksiyonlardır.

  1-Rasyonda aşırı protein varsa, üre uterus pH sını bozar ve döl tutmamaya neden olur. Fazla enerji varsa ovaryum etrafında yağlanma olur ve ovulasyonun olmaması veya geç olmasına neden olabilir.
  2-Hormanlardan özellikle LH yetersizliği çok olmakta bunu senkronisayonla çözelirsiniz.(GnRH veya hCG)
  3-Kronik metritte bir semptom olmayabiliyor. Bunun için önce bir tedavi edilip sonraki östrusda tohumlanması ile çözülebilir.

  Şunu unutmadan; süt verimi ile döl verimi arasında ters orantı vardır. Süt verimi arttıkça bu tür problemlerin görülme olasılığı artıyor muş )

  #97354
  dostvet
  Üye

  yok genelde süt ve döl verimi orantılı. süt verimi de döl verimi de istenilen düzeyde hiç değil.

  şöyle bir kanım var. bu hayvanlar marmara, akdenizden toplanmış. içanadoluya getirilmiş. burdaki adaptasyonlarıda etkileyebilir belki.

  rasyon düzeltimi şart oldu. aslında bir gerçek şu ki rasyona da fazla müdahale edemiyoruz. belki yem katkı maddeleriyle eksiklikler giderilebilir. daha önce kullanılıpta memnun kalmayanda var bu yem katkı maddelerinden. o yüzden denenmiş ve sonuç alınmış ürünler gerek.:hosgoru:

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.