blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. iran-chinchilla göz hastalığı
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24089
  suzyq
  Üye

  merhaba,
  benim 2 aylık chinchilla kedim var. aldığımda gözünün kenarında bir tüğ yumağı vardı .ben önceleri önemsemedim ben gibi birşey diye düşündüm fakat veterinere götürdüğümde, korneadan bir uzantı olduğunu ve üzerinin tüğlendiğini öğrendim. veteriner gözlerini temizlemem için Hery Soin Des Yeux Kedi-Köpek Göz Bakım Solüsyon ve yanlış hatırlamıyorsam citra diye krem verdi. bu ikisini günde 1 defa kullanmamı söyledi. kullandığım zaman kedimin gözünde kızarıklık ve şişlik meydana geldi. veterinere tekrar gittiğimde kedinin gözlerinin çok hassas ve allerjik olduğunu söylediler. ilaçları bıraktım. ameliyat öneriyorlar ama kedim çok küçük olduğu için şu an cesaret edemiyorum .bu tür vakalarda erken ameliyat iyi midir? yoksa beklemelimiyim.
  ayrıca şu an kedimin gözleri hala hafif kızarık ve göz altlarında ve göz kenarındaki tüğ yumağında kahverengi gözyaşı lekeleri oluşmaya başladı. başka bir veterinere gittim onotrom diye göz damlası verdi.sanırım konjonktivit tedavisi için kullanılan bir ilaç 2 gündür onu kullanıyorum . daha fazla kızarma yok ama hala tam iyileşmiş değil.
  iran kedilerinin göz yapılarından dolayı kahverengi gözyaşı akıntısının temizlenmesi için ne kullanabilirim ?? çünkü ileride gözlerinin altı kahve olsun istemiyorum.
  bahsettiğim gibi hassas alerjik gözler için bir temizleme solüsyonu varmı merak ediyorum.
  int araştırdığım kadarıyla
  **eczahaneye borik asit çözeltisi hazırlatıyorlarmış .
  **birde izotonic sodyum clorür kullananlar varmış.(sanırım serum gibi birşey)
  **ayrıca küçük olduğu için papatya suyu önerdiler denedim ama oda iyi gelmedi ,kendime de denediğim kadarıyla ilk başta gözü rahatlatsada gün içerisinde gözü kurutuyor.
  sizce ne kullanmam uygun olur ??
  simdiden tşk,[hr]
  ayrıca belirtmeyi atlamışım kedimin bir sorunu daha var.
  bahsetmiştim tek gözünde korneadan çıkan parça tüğlenmiş
  diğer gözündede göz bebeği problemi var .normalde mekik gibi olması gerekiyorken bizimkinin biraz şekilsiz yan kısımlarında daha geniş eşkenar dörkgen gibi.
  iki gözüde sağlıklı görüyor diye umuyorum çünkü çok oyunbaz herşeye atlıyor ..ama eğer tek gözü görmüyorsa ve ben tüğlü gözünü ameliyat ettirirde ameliyatta sorun yaşayıp kör olursa ne yaparım. ya çok riskli bir durum gibi geliyor. gerçi tıp tabiki gelişti ama korkuyorum .diğer gözünün görüp görmediğini acaba nasıl tespit edebilirim??benim bildiğim tek göz görüyorsa mesafe tayini yapamıyorsun dolayısıyla aslında oyuncak top vs oynarken kesinlikle ıskalaması gerekiyor ama bizimki maşşallah herşeyi yakalıyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.