blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. At
 5. İrlanda atları ve yarışlarıyla ilgili geniş bilgi lazım
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 12 yıl önce uaps82 tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #28212
  uaps82
  Üye

  İrlanda atları ve yarışlarıyla ilgili geniş bilgi lazım

  King of Diamonds ve Clover Hill hakkında acil bilgi lazım?

  İrlanda atları ve yarışlarıyla ilgili geniş bilgi lazım?
  Yardımcı olabilirmisiniz?

  İrlanda At Kültürü

  İrlanda’nın Cork ilinde 1752 yılında Edmund Blake ve O’Callaghan tarafından başlayan at yarışları günümüzde de düzenlenen festivaller aracılığıyla önemini korumaktadır. Özellikle engelli yarışlar çok daha ilgi çekicidir ve heyecan uyandırır. Dublin yakınlarında bulunan Curragh bütün klasik İrlanda yarışlarının ana bölgesi olarak bilinir.

  Ekonomik anlamda da ülkeye önemli bir gelir kaynağı sağlayan at yarışları kazananlarına çok büyük rakamlarda ödüller verilir. Dünya çapında üne sahip olan İrlanda atlarıyla birlikte, atların yetiştirildiği çiftlikler de dikkatleri üzerine çeker. Dünyanın en ünlü yarış atlarından bazıları Nijinsky, Shergar, El Gran Senor, Zagreb ve Desert King ismindeki saf kan İrlanda atlarıdır.

  İrlanda’nın soğuk bölge atları oldukça güçlü, aktif iridirler ve çok tüylü sayılmazlar. Oldukça asil bir duruşa sahip olan İrlanda atları, oldukça zeki, nazik ve hassas bir yapıya sahiptir. Hareketleri yumuşak, serbest ve kontrollüdür. Kemik yapısı da oldukça güçlü olan İrlanda atlarının boyları 1.53 cm ve 1.63 cm arasında değişmektedir.

  İrlanda Atları

  TÜRÜN TARİHÇESİ ve ORİJİNİ : İrlanda atının tarihi , tarım alanında olduğu kadar , savaşlardaki başarılarına da dayanır. MÖ. 1’de yazılmış olan “cuchulain” destanı bu atı güçlü araba atı olarak tanımlar. 12. yüzyılda İrlanda’ya gelen Anglo-Norman’lar beraberlerinde güçlü savaş atlarını da getirdiler. Daha sonraları, 16. yüzyılda güney İrlanda ile İspanya arasındaki ticaret sonucu yerli atlara İspanyol kanı karıştı. Ortaçağ boyunca çok sayıda İrlanda atı , Avrupa ordularına ihraç edildi. 1. Dünya savaşı sonlarına kadar bu atların binlercesi savaşlarda ön saflarda hizmet ettiler. 1850-1950 yılları arasında İrlanda atı şekil alarak günümüzdeki İrlandez halini aldı. İrlanda’da tarım , Avrupa’nın gelişmemiş bölgelerinde de ağır yük atlarına olan talepteki azalma bu atlara ilgiyi azalttı. Bunun yerine İrlandalı çiftçiler , tarlada çalışabilecek ve aynı zamanda araba çekebilecek , hem de tilki avına gidebilecekleri atlara ihtiyaç duydular. Avlanan çiftçiler , tüm gün yol alabilecek ve karşılaştıkları her engelin üzerinden atlayabilecek atlar istediler. Yüzyıl boyunca iyi kemik yapısı , dayanıklı , ilginç atlama kabiliyeti olan , oldukça sağlam ve hassas bir at cinsi üretildi. Thoroughbred’le karıştırıldığında bu özellikleri sağlayan , dünyaca ünlü İrlandez avcısı ortaya çıktı. Bu karışım günümüzde İrlandez spor atı olarak bilinir ve temsilcileri tüm dünyada altın madalyaları , grand-prix’leri kazanmaktadır. Ne yazık ki , bu başarı İrlanda soğuk atının çöküşüne izin vermiştir. Çiftliklerdeki makineleşmenin artması , avcı ve spor atlarına olan dünya çapındaki talep bu cinsi soyunun tükenmesi eşiğine getirmiştir. Bu İrlandalı çiftçi için , iyi bir İrlanda kısrağını bir Thoroughbred’e sonrada bir safkan aygırına çekmek daha karlı hale gelmiştir. İrlanda soğuk atı sosyetesinin planlı çabalarına rağmen , dünya çapında sadece 2000 safkanıyla beraber bu cinsin devamlılığı tehlikeli hale gelmiştir.

  TÜRÜN ÖZELLİKLERİ: İrlanda soğuk bölge atı , özü ve kalitesiyle aktif ve güçlü bir attır. Adından anlaşılacağının aksine iri ve çok tüylü değildir. Duruşuyla , güçlü sağrısıyla heybetli görünümdedir. Zeki ve nazik , doğası ile hassas ve uysal yapısı dikkat çeker. Hareketleri yumuşak ve serbest olmasına rağmen abartılı değildir. Kır dahil olmak üzere her renkte olabilir. Kemik yapısı sağlam ve güçlüdür. Ortalama boyları ; 153 – 163cm. yüksekliğindedir.

  DEĞERLİ İRLANDA ATLARI

  KİNG OF DİAMONDS : İrlanda atının her ailesi atlama ve konkur komple atları üretmiş olsa da hiçbiri King of Diamonds kadar sürekli başarı sağlamamıştır. Bu kestane doru aygır , Ruby’nin yavrusu Errigal’dendir. 1990 – 1995 yılları arası dünya atlama dereceleri klasmanında 7. sıradadır. Uluslararası engel atlama atları olan Special Envoy , Hill , Pearl ve Millstreat Ruby King of Diamonds’dan üretilmiştir. King of Diamonds üzücü bir şekilde ölmüş olsa da , arkasında sürekli olarak dünya sınıfı atları üreten birçok tay bırakmıştır.
  CLOVER HILL : Golden Beaker’in tayı olan bu doru aygır, 1990 – 1995 yılları arası Dünya atlama dereceleri klasmanında 16. sıradadır. Dünya sınıfı taylarından ; Cagneys , Skyviews ve Flo Jo Clover Hill’dan olma taylardır ve günümüzde atlama atları üretmeye devam etmektedirler. Kuşkusuz spor atı üretimi üzerindeki etkileri uzun yıllar boyunca devam edecektir.

  Kaynaklar:
  https://www.icep.com.tr/ulkeler-rehberi/irlanda-rehberi/at-kulturu
  https://surmeli.net/irlanda-atlari/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.