blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. kangal köpeğin davranışı
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24945

  Kangal dişi köpeğimin ilk yavrusundan kalan erkek bir kangalım var 4 ağustosta bir yaşına girdi. Saldırganlık durumu yok ama kendinden fiziksel olarak büyük köpeklerin yanına rahat gidiyo ama kavgacı bir tutum sergilemiyo tabi normal olarak diğer köpekler saldırıyo ve soluğu yanımda alıyo:) kavga etmesini istemiyorum ama cesaretide kırılıyo ama aynı köpeğimden kalan güzel dişi kangalım (2.yavrularından) 4 aylık olmasına rağmen çok saldırgan buda abisini tetikliyo nasıl bir eğitim vermem gerek bunlara hiç zincire bağlamadım köyde hayvanlarla berber geziyorlar biraz fazla besledim yağlandırlar tavuk parçası veriyorum az pişirilmiş zararlımı bu şekilde beslenmeleri Teşekkürler

  #96113
  Tommy35
  Üye

  Murat kardeşim selamlar,
  Kangallar çok ayrı köpeklerdir. Onları anlamak, onlarla yaşamak heyecan verici ve zevklidir. Birlikte geçireceğiniz yaşamınızda bunları zaten yaşayarak öğreneceksin.
  Erkek yavrunun kendisinden büyük köpeklerin yanına gidip sosyalleşmesi iyi bir davranış. Bu buluşmadan eğer yara almadan dönüyorsa işi biraz zamana bırak, ama gözlemekten vazgeçme. Aralarındaki dalaşmalar, kendi içlerindeki hiyerarşik düzeni oturtma çalışmalarıdır. Henüz yetişkin olmadığından bu dalaşmaları hafif sıyrıklarla atlatacaktır. Yaşı ilerledikçe bu dalaşmalar da şiddetlenecektir. Büyük bir dalaşmadan hemen önce onun diğerleriyle olan bağını kesmelisin, tabi bu arada kendine onun yaşamında bir yer edinmen gerekecek, yoksa başına buyruk bir köpek olur. Hiyerarşik düzeni anlamaya başladığında sen de onun üstündeki yerini almalısın. Onunla yaşamdan ne beklediğini buraya yazmadığın için sana yardım etmekte zorlanıyorum. Eğer bir dahaki sefere buraya beklentilerini de yazarsan sana daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.
  Dişi olan yavru içinse agresif davranışlarının mutlaka bir nedeni vardır. Her köpeğin kendi benliği olması çok önemli olduğu gibi senin bu benlik yapılanmasında da güvenilir bir lider olman çok önemli. Karakteri düzgün bir yavru olması tamamen senin davranışlarının bir ürünü olacaktır. Agresif davranışlar gösterdiğinde onun bu davranışından ötürü oluşan hoşnutsuzluğunu ona belli etmelisin. Ona bunu sanki bir insana konuşurmuş gibi anlat. O senin söylediklerinin bir tek kelimesini dahi anlamsa da başlatmış olduğun iletişimden kendisine düşen payı alacaktır.

  Son olarak, köpeklerine tavuk kemiği ya da özellikle yaz aylarında tavuk ürünü verme. Başka bir besin kaynağı bul. Hatta en iyisi profesyonel hazır mama al.

  #96141

  Öncelikle Teşekkürler,

  Evet mama konusunu hallettim hem daha temiz hem daha güzel ve besleyici. Evet yavrularımın ikisinide hayatımda önemli bir yeri var onları diğer köpeklerden gelecek küçük bir sıyrık bile beni üzer. İki yavrumunda annesi aynı dişi anneleri çok dik başlı bir kangal eğer kafasına koyduysa yapıyo aynen yavrularıda öyle diğer bir konu köpekleri yeni kuracağım çifliğim için yetiştiryorum ve köyün en güzel ve güçlü köpeği olmasını istiyorum ama anladığım kadarı ile 1 yaşındaki erkek yavrum yetişkinliğin verdiği bir inatçılığı var güven duygusu oluşmaya başladığı için biraz itahatkarsız davranıyo bir konuda kulaklarını kestim 4-5 aylıkken ama sakinleştirici vurdumda yaptım ama benden biraz o yüzden çekiniyo bu güvenini nasıl kazancam bakalım teşekkürler.

  #96200
  Tommy35
  Üye

  Köpek dostumun kulaklarını kestiğin için ne o ne de ben seni asla affetmeyeceğiz. Senin kulaklarını biri kesse sen unutur muydun? Yada ona bir daha güvenir miydin? Köpeklerin algılamalarının yalnızca görsellikle sınırlı olduğunu mu sanıyorsun? Onlar bizi bizden çok daha iyi tanır.

  #96201

  Arkadaşım özür dilerim ilk defa böyle iş yaptım nedeni daha önceki beslediğim köpekler hayvana gidiyordu yine hep arazide kulağından dolayı girdiği dalaşmada malup olarak dönüyordu. Nedeni diğer davar köpeklerinin hem kulağı hem kuyruğu kesik olduğundan ben ilkel bir işlemle yapmadım sakinleştirici verdim yavru iken fazla hissetmeidi bende farkındayım bu olayın bu sonucu verdiğine ama oldu bir kere ben bu güveni kazanacğım yine iyi günler

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.