blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kaplumbağa
 5. kaplumbağamın kabuğu kırıldı
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24984

  kapluşumu alalı 5 ay oldu ama hiç böyle birşey olmamıştı.kafasının yanındaki kabuk kısmı azcık kırıldı.Bunun nedeni ne olabilir bilgisi olan var mı vitamin veriyorum kabuk sertleştirici sürüyorum 2 çeşit yem veriyorum suyunu 2 günde bir değiştiriyorum neden böyle oldu yaa:sm_cry: vet.hekime gitmeli miyim

  #96319

  Kaplumbağa kabul kırıklarının birçok sebebi olabilir.

  Siz dengeli verdiğinizi düşünseniz bile belki ufak bir hatanızdan kaynaklı hayvan vitamin ve minerallerden yeterince faydalanamıyor olabilir.Biyo tortukal damlalar var kabuk sertleştirmek için ama zaten kabuk bakımı yapıyormuşsunuz.Kabuk deformasyonu sebepleri şunlar olabilir:

  -vitamin,mineral eksiği
  -raşitizm gibi rahatsızlıklar
  -travmatik etkiler,
  -çeşitli bakteriler sebebi ile oluşan kabuk nekrozu.

  Kaplumbağanız ile ilgili yeterli bilgiye sahip olamadığımız için ve muayene etme imkanımız olmadığından şu aşamada birşey söyleyemeyiz.Sebepleri yukarıdaki sebeplerden birisidir muhakkak ama hangisi.Muayene etmek gerek.Veteriner hekime mutlaka gitmelisiniz.

  Geçmiş olsun.

  #96320

  cevapların için çok çok teşekkür ederim the professor gerçekten profesor müşsün. yukarıda ki olasılıklardan bence olamayacaklar şunlar çünkü 2 kaplumbağam var ikisine de vitamin veriyorum.bakterilerde olamaz çünkü aynı su da yaşıyorlar ama sadece kapluşum suşimin kabuğu kırıldı,diğeri sağlam. kırılan kabuk yeniden oluşur mu?

  #96324

  Her hayvanın verilen yemden mineralden vs yararlanma oranları farklıdır.Bir kaplumbağanız yararlanabilirken diğeri tam anlamıyla yararlanamayabilir.Bunun dışında belki de başka bir etken vardır,muayene etmeden bilemeyiz.Belki basit bir kabuk değişimidir.

  Veteriner hekime göstermenizde fayda görüyorum.Bu arada kaplumbağa kabuklarının sınırlı özellikte renejerasyon kabiliyetleri vardır yani kırılma ve deformasyon derecesine göre belli oranda yenilenebilir.

  geçmiş olsun.

  #96338

  the professor önerilerin için teşekkürler en kısa zaman da veteriner hekime gideceğim birde bugün kapluşuma baktığımda kırık olan kısım küçülmüştü sanırım düzeliyor

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.