blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Katkı maddesi nasıl anlaşılır?
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19737
  FeeLinG
  Üye

  Katkı maddesi nasıl anlaşılır?

  Meyve sularındaki katkı maddesini anlamanın çok basit bir yolu var. Bakın ne?

  Türkiye’nin önemli meyve suyu fabrikalarından olan, yılda ortalama 150 bin ton meyve-sebze işleyen Aroma’nın Genel Müdürü Mahmut Atom Duruk, katkı maddesinin nasıl anlaşılabileceğini anlattı:

  KATKI MADDESİ YOK

  Duruk, üretimini yaptıkları meyve nektarlarında yüzde 50, meyve sularında yüzde 100, meyveli içeceklerde de yüzde 20’nin üzerinde meyve bulunduğunu belirterek, “Türkiye’deki meyve sularının hiçbirinde koruyucu katkı maddesi yoktur. Yüzde 100 meyve suları ve meyve nektarlarının hiçbirinde koruyucu katkı yoktur. Gıda Nizamnamesi buna uygun değildir. Zaten ürünlerin üzerinde, bunu açıkça belirtiyoruz” dedi.

  NASIL ANLAŞILIR?

  Meyve sularında koruyucu katkı maddesinin olmadığının tüketicilerin de test edebileceğini ifade eden Duruk, şu bilgileri verdi:

  “Tüketici bunu nasıl anlayabilir? Tüketici, bir bardak suya meyve suyunu koyup, buz dolabının dışında, oda sıcaklığında bir hafta beklettiği zaman sporlanmayı görür üzerinde. O zaman koruyucu katkı maddesinin kullanılmadığını kendisi de görebilir, test edebilir. Konsantrede bir sene bekletseniz bir şey olmaz. Katkısız ürünler sporlanmaya müsaittir. Hava aldığı anda sporlanır. Meyve suyu kutusunu incecik bir iğneyle deldiğiniz zaman hemen sporlanır. Türkiye’de sütlerde de böyledir.”

  UÇAKTA NEDEN DOMATES SUYU İÇİLİR?

  Duruk, uçak yolculuklarında domates suyunun, normal zamanlardan daha fazla tüketildiğine de değinerek, şöyle dedi:

  “Domates suyunun uçakta tüketilmesi gerçekten enteresan bir konu. İnsan vücudunda tarif edilemeyen olaylar var. Bakıyorsunuz, normal hayatında hiçbir şekilde domates su içmeyen adam, ama uçağa oturuyor, domates suyu istiyor. Bu durum var ve gerçek. Bunun sebebi de bir rivayete göre, içgüdüsel, yani genlerle ilgili talep edilen bir şey.”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.