blank
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24971
  zepra48
  Üye

  Ben kedimi sağlikli ve güçlü yapmak istiyorum ne yapmam lazim ne tür besinler vermem gerek ?

  #96279
  vetftm
  Üye

  hazır mama verin kuru ve yaş mama…kuru maması daima dolu olsun gidip geldikçe atıştırır günde 2 öğünde yaş mama verin balıklı ya da biftekli…yalnız içinde domuz eti en az hangisi ise onu tercih edin..wiskas yerinede veteriner kliniklerinde satılan mamalar var onları tercih edin…aşılarını yaptırdıysanızda gayet güçlü ve sağlıklı olur tüyleride parlamaya başlar…

  #96282

  Merhabalar.

  Öncelikle mama firması adı vermekten kaçınmamız daha doğru olacaktır.Yukarıda arkadaşın yazdığı firmanın mamalarını karbonhidrat oranının fazla olması nedeniyle kediler çok severler.Faydaları tartışılır.Ben tavsiye etmem.

  Önünde sürekli yem bulundurmanız ve kedinizin sürekli atıştırması bence faydalı olmaz.Kuru mama dışında farklı şeyler arada verebilirsiniz ama günde 2 kez çok bence.Kediniz iyi bakılmaktan çok yağlanacaktır.Bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getirecektir.

  Kedinizi en iyi şekilde beslemek,güçlendirmek,hastalıklara karşı korumak istiyorsanız DENGELİ besleyeceksiniz.En iyisi dengeli beslemektir.Kediniz iri ırk bir kedi ise o zaman Ca oranına ve enerji içeriğine dikkat etmeniz gerekecek.O kadar.Bunun dışında güvendiğiniz bir markanın yemini kullanabilirsiniz.

  Kedinizin ırkını,cinsiyetini,kaç aylık ve kaç kilo olduğunu söylerseniz ona göre mama önerebilirim size.Tabi ki buraya marka yazamam ama özelinize mesaj atarım.Şimdi biraz afaki tavsiyelerde bulunuyor olabiliriz o açıdan kedinizle ilgili detaylı bilgileri yazmanız daha iyi olur.

  Kolay gelsin.

  #96288
  vetftm
  Üye

  günde 2kere yaş mama verilmesi fazla değil çünkü bir günde yiyeceği yaş mama miktarını bir anda koyduğunuz zaman hemen tüketmiyor ve mama kuruyunca yemiyorlar bu yüzden gün içerisinde vereceği miktarı ikiye bölerek günde 2kere yaş mama verebilir…eğer mama hariç başka besinler yemiyorsa kedi,bu besleme yöntemi yanlış değil bence bizzat denediğim bi yöntem

  #96290

  Siz ne diyorsanız doğrudur

  #96291
  zepra48
  Üye

  bilgiler için teşekkürler kedim 3 aylik felan daha gelişim çağinda

  #96292

  Kedinizin sağlıklı ve güçlü olması; gereken şekilde büyüyüp gelişmesi hem iç – dış parazitlerden ve bulaşıcı hastalıklardan korunmasına hem de dengeli ve yeterli beslenmesine hem de çeşitli çevresel faktörlere bağlıdır.
  İÇ VE DIŞ PARAZİTLERDEN KORUNMA AŞILAR: İç parazitlerden arındırmak için 10 kg ağırlığa 1 tablet dozunda ağızdan verilen Drontal Plus, Paratak plus, Caniverm tabletlerden yutturun. İçeriklerine çok güvenilmeyecek Bulgaristan gibi ülkelerde üretilmiş markalardan kullanmayın. Bu ilacı en geç üç ayda bir tekrarların.
  Dış parazitlerden arındırmak için ise Frontline, Fibroline, Spotline marka Fipronil etken madde içeren ense damlalarından kullanın. Bu damlalar hem uzun etkilidir hem de deriden emilmesi sıfıra yakın olduğundan yan etkileri yoktur. Fiyatça daha ucuz olan fakat deriden emildiği için hem karaciğer ve böbreği yoran hem de uzun vadede kanserojen risk taşıyan ense damlalarını kullanmayın. Ense damlasını da ilkbahar ve yazda her ay, sonbahar ve kış 2 ayda bir kullanın.
  İç ve dış parazit ilaçlarından sonra hekiminiz size uygun aşı programını yaparak aşıları yapacaktır. İlk aşılamalardan sonra aşı programına riayet edin.
  DENGELİ VE YETERLİ BESLENME: Dengeli ve yeterli beslenme için de yavru kedinin kilosuna göre günlük ihtiyacı olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri alması gereklidir.
  Fakat bu yapılırken nasıl ihtiyaçlar tam ve dengeli verilmesi gerekiyorsa aynı şekilde vücuda zarar verebilecek maddelerin de alınmaması esastır.
  Siz bu ihtiyaçları doğal yollardan taze olarak ona sunabilirseniz bu en güzelidir.
  Fakat çeşitli sebeplerden bunu yapamıyorsanız bunun alternatifi kaliteli kuru veya yaş mamalardır.
  Mamalar içinde market maması dediğimiz ucuz sınıf mamalar ham madde kalitesinin düşüklüğü yanında başta böbrek yetmezliği olmak üzere karaciğer hastalıkları, tüy dökülmeleri, deri hastalıkları, diş çürümesi, tartar, ağız kokusu, ishal dolayısıyla fazla miktarda ve kötü kokulu dışkı…. çeşitli hastalıklara zemin hazırlayabilmektedir.
  Bu nedenle dünyanın kabul ettiği beslenme konusunda ciddi bilgi birikimi ve deneyime sahip Hıll’s, Royal Canın, Pro Plan ve Eukanuba markalarından birini tercih etmeniz kedinizin sağlığı dolayısı ile sizin yararınıza olacaktır.
  Bunlar içinde Hıll’s yeme garantilidir. Yani aldığınız mamayı hayvanınız yemezse veya herhangi bir sebeple iade etmek isterseniz ambalajın %10’dan fazlası eksilmemiş olması şartıyla mamayı aldığınız yere iade edebilirsiniz. Royal Canın’ın iade garantisi olup olmadığını bilmiyorum ama genelde bu mamayı sevmeyen kedi yok gibi, güçlü aroması kedileri cezb eder. Tercih sizin.
  Bu mamalardan yavru için olanları seçmeniz gerekmektedir ki bunların üzerinde yavru için olduğunun anlaşılması için “kitten, baby cat, junıor, puppy” gibi ifadeler bulunur. Zaten alacağınız yere yavru kedi olduğunu söylediğinizde sizi yönlendirecektir.
  Bu tip ürünler marketlerde bulunmaz veteriner klinikleri veya kaliteli ürünler satan pet shoplardan temin edebilirsiniz. Bulunduğunuz yerde bulamıyorsanız internetten de satın alabilme imkanınız var.
  Vereceğiniz miktar da kedinizin mevcut ağırlığı ve erişkin ağırlığı dikkate alınarak mama üzerinde yazar. Size mama ile birlikte verilen ölçü kabı aracılığı ile günlük gerekli miktarı ayarlayınız.
  Zamanı geldiğinde adult denen yetişkin mamasına, daha ilerki zamanlarda da senior veya mature adult denen yaşlı mamalarını kullanmalısınız. Bu konularda size profesyonel klinikler gerekli ayrıntıları verecektir.
  ÇEVRESEL FAKTÖRLER: Bunlar kedinizin yaşam konforunu dolayısıyla sağlık ve gelişmesini etkileyecek uygun bir yaşama alanı, sıcaklık, havalandırma, psikolojisi ile ilgili oyun, gezme, stres gib faktörlerdir. Bunların da optimum şartlarda olması için hekiminizden bilgi alabilirsiniz.
  Marka ismi verilmemesi konusunu anlayamadım. Ben hem ilaçlarda hem de mamada özellikle marka ismi verdim. Çünkü kalitesiz ürünler öncelikle hayvanlara, buna bağlı olarak sahiplerine gereken faydayı sağlamadığında hem hayvan ve sahibi mağdur oluyor hem de ortaya çıkan olumsuzluklar genellenip hekimler de olumsuz etkileniyor.
  Olgu tartışmaları bölümünde hep ilaç isimleri veriliyor. Bence bu reklam değil, faydalı olanı önermedir. Cevap hakkı doğmaması bakımından kötü örneklerin markası verilmese de iyi markalar belirtilmeli bence.
  Fakültelerde hocalarımız da aman reklam olacak diye hep ilaçların etken maddelerini söyleye söyleye ilaçların ticari isimlerini öğrenmeden mezun olduk. Tabi karar yönetimin.

  #96293

  Marka verilmeme olayını anlamayacak birşey yok.Daha önce yönetimdeki arkadaşlarla da konuştuk,hocalarımızdan da gördüğümüz şekilde hayvan sahiplerine herkesin görebileceği şekilde marka önermeme kararı aldık.Bunun birçok sebebi vardı(veteriner hekimler bilirkişi olduğu için söz konusu markalar konusunda pozitif ayrımcılık olur diye,hayvan sahipleri bu ilaçları benzer semptomları görüp kendi kendilerine bu ilaçları kullanırlar diye vs…).Zorunlu olduğu durumlarda özele mesaj atarak önerdik.Etik olanın bu olduğunu düşündük.Neyse ki çoğu kişi bu kurala uymadı herkes yazdı zaten markaları.Tabi ki hepimizin güvendiği firmalar ve bunların ilaçları var.

  Başta Hills olmak üzere ProPlan,Royal Canin markaları zaten hepimizin önereceği markalar.İstenirse bunları özelden atacaktım.Pozitif ayrımcılık olur diye düşündük ama önemli değil.

  Sizin zaten yeterli bilginiz ve deneyiminiz mevcut olduğundan önereceklerinizin kullanılması sıkıntı yaratmayacaktır.

  Önceden yukarıda saydığım konulardan dolayı karşıydım ama şimdi gereksiz olduğunu düşünüyorum.Markayı herkes kullanıyor doktor sitelerindeki doktorlarda alenen kullanıyor zaten.Sizin kullanmanızda da bana göre sıkıntı yok.Marka ismi önerebilirsiniz.Karşı çıkacak arkadaşlar olursa da saygı duyarım tabi ki.

  Kedinize de sağlıklı günler diliyorum.

  #96299

  Dediğiniz gibi etik anlamda marka adı vermek doğru değil ama;
  rafta dururken şampanya gibi patlayıp köpüren C vitaminleri
  çalkalamakla erimek bilmeyen penisilin-streptomisin veya amoksisilin klavulanik asit süspansiyonları
  hayvanı sedasyona alıp bir daha uyandırmayan sedatifler
  hayvan sahipleri tarafından işe yaramadığını ispat için orjinal ambalajının içine kene koyulup kapatıldığı halde keneyi öldürmeyen toz böcek ilaçları
  maalesef bizi marka ismi yazmaya mecbur ediyor.
  Bu nedenle gerek özellikle yeni hekim arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına gerek hayvan sahiplerine tavsiye etme anlamında beğenmediğimiz markaları kötülemek değil, beğendiklerimizi vurgulamak iyi olur diye düşünüyorum.
  Selamlar.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.