blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Kedi
 5. Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24118
  halemm
  Üye

  Kediler doğduklarında 26 diş ile doğarlar ve erişkin olduklarında diş sayısı 30’a tamamlanır. Doğumdan sonra 6 ay içinde dişler yenilenir. Kedilerin damakta 2 kedi dişi, 6 ön-diş, 6 ön-azı diş ve 2 azı diş bulunur (16 diş damakta). Çenede ise 2 küçük kedi dişİ> 6 küçük ön-diş, 4 küçük ön-azı diş ve 2 küçük azı diş vardır (14 diş çenede). Ön dişler yiyeceği kavramada, köpek dişleri ise hem yiyeceği kavramada hem de savunmada kullanılır. Kedi dişleri, kedinin dişleri arasında en duyarlı olanıdır. Kedinin ne yakaladığını anlamasına yardımcı olur. Ön ve azı dişlerse besini parçalamaya ve çiğnemeye yarar. Kediler etobur oldukları için çok az azı dişleri vardır.

  Dişler kedilerin beslenmesi, savunması için önemli olduğu kadar sağlıkları açısından da çok önemlidir. Diş ve diş eti problemleri, hem beslenmeyi bloke etmeleri hem de enfeksiyon üreterek bedene yaymaları sebebiyle ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardandır. Kedilerin sıkça olmasa da dişlerinde çürüme söz konusu olabilir. Kedilerin dişlerinin fırçalanması mümkün olmakla birlikte, her kedi bu tür bir faaliyete kolaylıkla rıza göstermemektedir. Sürekli yaş mama ile beslenen kedilerin diş ve diş eti rahatsızlığına yakalanmaları daha olasıdır. Zira yaş mama artıkları diş minesi üzerinde kolaylıkla tartar oluşturabilir. Bu şekilde beslenmek zorunda kalan kedilerin, en azından yılda bir kere diş temizliğine götürülmelerinde fayda vardır. Aynı şekilde rutin veteriner hekim kontrolü sırasında da dişlerin kontrol edilmesi gerekir.

  Diş etlerinde rastlanabilecek kızartılar her zaman için diş veya diş eti sorunlarının bir belirtisi olmayabilir. Lenf bezi ya da hormonal problemler de diş etlerine kızarıklık olarak yansıyabilir. Ülkemizde de veteriner kliniklerinde diş tedavisi (dolgu da olmak üzere) yapılmaya başlanmıştır.

  Kuru mamayla beslenme, özellikle dişlerin temizliği ve diş etlerine masaj açısından faydalıdır. Öte yandan kemikli yiyeceklerin (özellikle tavuk kemiği) kedilere verilmemesi gerekir. Zira ince ve keskin kemikler, kedilerin diş etlerinde ve damakta ciddi ve tehlikeli hasarlar yaratabilir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.