blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18620
  dilara
  Üye

  Kediler de bizim gibi hastalanırlar ve virüslerden,bakterilerden ciddi bir şekilde etkilenirler.Bazı virüs, bakteri türleri onlar için hayati bir tehdit kolaylıkla yaratabilir. Bunu engellemenin birincil yolu kedinizin sağlık ve bakımına gereken hassasiyeti göstermenizdir. Aşılama, kedinizin ve sizin sağlığınız için kritik önemdedir.Aşı, kedinizin ömrünü uzatır, bağışıklık sistemini güçlendirir,öldürücü ve tehlikeli hastalıklarla karşı koruma sağlar.

  Aşıya gitmeden önce ne yapmalıyım?
  Hamile kediler aşılamaya götürülmemelidir.
  Dişi kediler çiftleştirilmeden önce leukemia aşılaması yapılmış olmalıdır.
  Kediniz hasta olmamalıdır. (üşütme, ishal ya da diğer rahatsızlıklar vb.)
  Süt emen yavru kediler sütten kesilmeden aşıya götürülmemelidir.

  Aşı yapıldıktan sonra ne yapmalıyım?

  Kedinizi stres yaratacak etkenlerden uzak tutun. Mümkünse istirahat etmesini sağlayın. (Aşıdan sonra genel yan etkiler; hafif rahatsızlık, hafif ateş, iştah kaybı, aktivite kaybı)

  Aşıdan sonraki ilk saatler aşının yan etkilerini gözlemlemek açısından çok önemlidir. Kedinizde normal dışı gelişmeler ya da alerji söz konusu ise vakit geçirmeden veterinerinizle irtibata geçin. (Kedilerin çok da az olsa aşıya karşı reaksiyon geliştirmeleri mümkündür.)

  Aşı yerini ara ara kontrol edin. 10.000’de bir olmakla birlikte aşı yerinde tümör oluşma olasılığı vardır. Böylesi bir oluşum aşılanmadan 2 aya kadar sonra söz konusu olabilir.

  *6 Haftalıkken: Genel Kontrol (Kedinizin ilk genel sağlık kontrolü)
  *9-10 Haftalıkken: Genel Kontrol + Karma Aşı + Leukemia Testi + Leukemia
  (Leukemia testi yapılmadan leukemia aşısı yapılmamalıdır.)
  *12-14 Haftalıkken: Genel Kontrol + Karma Aşı + Leukemia + Kuduz
  (Karma aşı ve leukemia aşısının devamı söz konusudur.)
  *6 Aylıkken: Genel Kontrol + Leukemia
  *12 Aylıkken: Genel Kontrol
  *16 Aylıkken: Genel Kontrol + Karma Aşı + Leukemia + Kuduz
  (Kuduz için ilk aşılamanın başlangıcı)
  *Her Yıl: Karma Aşı + Leukemia + Kuduz

  #52585
  dilara
  Üye

  Karma Aşı (FCV+FHV+FPV)

  Karma aşı aslında üç rahatsızlığa (“Feline Calicivirus”, “Feline Herpes Virus” ve “Feline Panleukapenia Virus”) karşı yapılan bir toplu aşıdır.
  Feline Panleukapenia Virus, kediler için öldürücüdür. Virüs kedilerde “iştah kaybı” ve “kusma” ile kendini gösterebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs inanılmaz sıcaklıklarda, nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. O sebeple aşılama önemlidir.

  Feline Calicivirus ve Feline Herpes Virus, kedilerde solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Kedilerdeki solunum rahatsızlıklarının % 80’inin arkasındaki bu virüsler bulunur. Nezleli kedilerden ya da nezleli insanlardan geçebilir. (Akan gözler, burunlar bu virüslerin dağılmasında etkendir.)

  Özellikle nezleli ortamlarda kedilerin yiyecek kaplarının nezlenin etkisinden iyi korunması gerekir. Bu virüs ciddi solunum hastalıklarına sebep olur.

  Her yıl tekrarlanmalıdır.

  Leukemia (Feline Leukemio Virus)

  Kedi Lösemisi olarak da bilinen leukemia hastalığı için aşılama iki ya da üç aşamalı olarak yapılmaktadır. Bununla birlikte kedinizi leukemia’ya karşı aşılatmadan önce leukemia testi yaptırmalısınız. Zira kediniz ne yazık ki leukemia ise bu durumda onun sağlığını daha da kötüleştirmeniz söz konusudur. Bu hastalığı taşımadığını test ile tespit ettikten sonra aşılamaya geçilmelidir.

  Her yıl tekrarlanmalıdır.

  Kuduz (Rabies)

  Kuduz aşısı kedi besleyenler için aslında yasal bir zorunluluktur. Zira kediniz bir yabancıyı ısırdığında ya da tırmaladığında halk sağlığı kuralları açısından ısırılan/tırmalanan kişi kedinizin kuduz olup olmadığını teşhis ettirme hakkına sahiptir. Bu tür bir sıkıntıyı bertaraf etmenin en doğru yolu bir veteriner kliniğinde kedinizi kuduza karşı aşılatmak ve aşılandığının delilini teşkil eden karneyi de emin bir şekilde saklamaktır.

  Her yıl tekrarlanmalıdır.

  #52588
  dilara
  Üye

  Yavru kedileri enfeksiyöz hastalıklardan korumak için rutin aşılamaların yapılması gerektiği kesindir.
  Yeni doğmuş kedi yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorları da alırlar.. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar. Ancak bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru kedinizin vücuduna az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır.

  Aşılanmamış kedinizi aşı programı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. Çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. Aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka kedilerle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız.
  Veteriner Hekim kontrolü , lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek Zoonoz hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.
  UNUTMAYINIZ Kİ PETİNİZİN SAĞLIĞI KENDİ SAĞLIĞINIZ DEMEKTİR.:flowers:

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.