blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. kısırlaştırma sonrası problem
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19894
  echo
  Üye

  Merhaba

  Benim kedimde kısırlaştırma sonrası geçen 6, 7 ay sonrası idrar sertleşmesi oldu gibi bir sorun oldu.

  Yaklaşık 5 gün önce hareketleri normale göre inanılmaz yavaşladı sonra farkettimki hiç yürüyememeye başladı.O hareketli kediden eser yok artık.

  neyse 2 gün önce veterinere götürdüm ve ona idrar sökücü diye 2 tane iğne vurdular.1.5 gün bekledikten sonra kedim hala çişini yapamadı ve bügün yine idrar sökmesi için 2 iğne daha vuruldu.

  veteriner hekim mamayla alakalı olduğunu ve wiskas kitkat türü mamaların tuz oranı fazla olduğundan özellikle kısırlaştırılmış kedilerde hastalığa neden olduğunu söyledi.Artık hills ile beslemem gerekiyormuş.

  sonuç olarak eğer yarında iyi olmassa bir operasyon yapıcağız ve penisinden doğru çok ince bir boru gibi bişey takılacak ve kedim birkaçgün boundurluk ve boruyla gezmek zorunda kalacak.

  bunların hiç birine girmeden bu hastalığın daha kolay bir tedavi yöntemi varmıdır eğer varsa beni bilgilendirirmisiniz.

  sizinde erkek kedinizde kısırlaştırdıktan sonra bir buna benzer veya bunlara benzer sorunlar olduysa, çözüm yöntemlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..

  okuyan ve cevap yazan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

  #65643

  Bu bahsettiğiniz durumun kısırlaştırma ile alakası yok.

  Kısırlaştırdığımız hiçbir kedide böyle bir durumla karşılaşmadık ve erkek kediden bahsediyorsunuz.Testislerin alınmasının idrarın atılmasıyla bir ilgisi yok.

  Bu bahsettiğiniz durum ksıırlaştırma ile doğrudan alakalı değil.Doalylı olarak şu şekilde alakalı olabilir:

  Kısırlaştırılan erkek kediler eğer mamalarına dikkat edilmezse kilo alırlar ve bu ileride sorun oluşturabilir.

  Kedinize sonda takacaklar ve sondayı kendi çıkarmasın diye boyunluk takacaklar muhtemelen.Bunu yaptırmazsanız kediniz üremiden ölebilir.Çünkü idrar yapamamış.Bu işlemin hızlıca gerçekleştirilmesi gerekiyor.Her geçen saat böbreklere yük ve kanda idrar artışına sebep olan bir durumu meydana getirmektedir.

  Gelelim mama konusuna.Burada bir veteriner hekim olarak mamaların iyiliğinden konuşursam birşey olmuyor ama kötülüğünden konuşursam beni mahkemeye verirler.Hills mamaları reçeteli mamalardır bir veteriner hekim size reçete olarak bunu yazmamışsa gidip süpermarketlerden falan alabileceğiniz bir mama markası değildir Hills.Hastalık tedavilerinde sık sık kullanılabildiği gibi günlük besleme de de kullanılabilir.Eğer bulabiliyorsanız öneririm size.Veteriner hekiminiz bu konuda yardımcı olacaktır size.

  Sonuç olarak:

  -bahsettiğiniz durum kısırlaştırma ile doğrudan alakalı değil.kısırlaştıran veteriner hekimin suçu yok.
  -furosemid gibi idrar söktürücüler yapılmış ve idrar atımı gözlenmemişse mutlaka sonra takılıp idrarın boşaltılması gerekir.mümkün olduğunca çabuk.çünkü gecikirseniz farketmeyebilirsiniz ama kısa bir süre sonra böbreklerde problemler başlar.
  -Kedinize kilo aldırmadan veteriner hekiminizin size önereceği reçeteli mamalarla beslerseniz daha iyi olur.

  Geçmiş olsun sağlıcakla kalın.

  #65644

  Obezitenin önlenmesi ve kilo kaybı için Hills mamalarının Feline r/d,tekrar kilo almasının engellenmesi için w/d öneririm.Kısırlaştırılan kedilerde kilo artışının engellenmesi için yine w/d.

  Sağlıcakla kalın.

  #65646
  echo
  Üye

  kedime bugün saat 10 itibarıyla sonda takıldı keşke veteriner hekimime ikinci kez gittiğimde bana yine “iğne vuralım biraz daha bekleyelim” dememiş olsaydıda dün sondayı taksaydık.ama yapacak birşeyde yok artık çok geç önümüze bakalım bari..

  kedimin bu problemi yaşamasının nedeni kısırlaşatırma ile ilgili olmamasıda benim için ikinci şok oldu, yani boşu boşuna beklemişim.

  son durum olarak saat 13:10 ve kedim hala ayılmadı, iki kere kusmuş olmasına rağmen hala kendindede değil, ölü gibi yatıyor. allahtan nefes aldığını görüyorumda delirmiyorum.bu normalmidir.

  acaba çok halsiz olduğu içinmi yatıyor onuda bilemiyorum çünkü 3 gündür hatta 4 gündür hiçbirşey yemedi , hekimimin bana vitamin tarzında bir ilaç vermesi gerekiyormuydu.Bu konudada fikirlenizi almak istiyorum.

  hekimimin bana verdiği mama ise specific struvite dissolution bütün yaşlar için fds diye bir mama.üzerinde taş düşürücü olduğuda yazıyor zaten umarım herşey eskisine döner..

  okuyan ve cevap yazan herkese teşekkürler..

  #65779
  echo
  Üye

  bir soru daha sormak istiyorum kedime sonda takılırken kanama olmuştu ve bir süre sonra durmuştu aradan 6 saat geçtikten sonra sonda ordayken tekrar kanaması başladı bu durum normalmidir?

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.