blank
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24276

  Yaklaşık 4 yıldır köpeklerim var,cinsleri teriyer ve evde bakıyorum onlara tahmin edersinizki ev yaşamında artık onlar evden aileden oldular yatağımda yatıyorlar koltukta beraber oturuyoruz evin her yerindeler ama klasik köpeklerim tüy döküyor bunu engellemek mümkün değil peki ama bu tüyler uzun vadede bizler istesekte istemesekte yutuyoruz bize zararı ne olur buna vucudumuz nasıl bir tepki verir şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım tavsiyelerinize ihtiyacım var.

  #91879

  Köpek Kıllarının zararlarını 2 şekilde sayabiliriz :

  1 : Kılların solunum yoluyla akciğerlere gitmesi ..Bunun sonucunda akçiğer yabancı cisim olarak davranarak , öksürük ve apse şeklinde kendini korumaya alacaktır..Bu nedenle solunum yoluyla almamaya gayret edilmelidir..

  2: Kılların parazitlere taşıyıcılık yapması..Özellikle eğer hayvanın düzenli olarak parazit mücadelesi yapılmıyorsa (Echinococcus Granulosus gibi ) bazı parazitleri insan vücuduna taşyarak tehlikeli hastalıklara neden olabilirler..

  Bu nedenle parazit ve diğer aşılarını ihmal etmemeniz ve solunum yoluyla bu kılları alamamaya dikkat etmenizi önerebiliriz..

  Echinococcus Granulosus parazitinin oluşturduğu hasar ; vücutta oluşturduğu kistler:


  #91881

  cevabınız için çok teşekkürler,parazit konusunda ilaçlamalarımızı ihmal etmeden takip etmeye çalışıyoruz ,diğer solunum yoluyla alınan kılardada kist olasılığı varmı acaba bunlar tahminen ne kadar zamanda ortaya çıkar ve ne sıklıkta bunları için muayene yaptırmalıyız.

  #91883

  Bakımına dikkat edilen havanlarda kıllardan dolayı kist olma ihtimali yoktur…

  Sadece teklike kılın kendisinin akciğerlerde yaratacağı problemlerdir..Buda en kolay kuru öksürükle kendini gösterir..Bu tür bir semptom kendinizde görürseniz bir doktora görünmenizde fayda vardır..Aksi takdirde bir tehlike yoktur …

  #91884

  çok teşekkür ederim bilgilerinizi paylaştığınız için.Şu ana kadar ailemde böyle bir sıkıntı yok içim rahatladı ama yinede ilk fırsatta ailece bir rontgen çektirsek iyi olur zira yüklediğiniz resimlerde ki durum insanı yinede biraz tedirgin ediyor tekrar sagolun.

  #91999

  Paraziter mücadele yapıyorsanız boşuna radyasyon yüklenmeyin derim

  #92154

  Parazit tedavileri ve aşıları düzenli yapılıyor ise problem yok.Bu sorunun aynısını bir hayvansever daha Erciyes Üni. Veteriner Fakültesi İç hastalıkları hocasının birisine sormuştu,cevap ta aynen böyleydi.Korkacak bir durum yok.

  #92188

  sanırım haklısınız ama yine bir fırsatını bulduğumda kendi içimi rahatlatmam gerek.teşekkürler.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.