blank
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18804

  Köpekler memeli hayvan sınıfının üyeleri. Bedenlerinin hemen hemen tamamı kıllarla kaplıdır. Kıllar, ısı, yalıtım ve dokunma duyusunu algılama görevini yapar. Her birinin kökü, duyusal sinir ağıyla basket filesi gibi çevrilidir. Kökün yer değiştirmesiyle bir ileti beyne gönderilir algı oluşmasına neden olur. Köpeklerde bıyıklar diğer kıllara göre oldukça uzundur. Koku alma duyularını çok kullandıklarından her şeyi koklamak isterler. Bu arada bıyıklarını da kullandıklarından çevreyi algılama da, bıyıklar oldukça işe yarar. Kesilirse algılamalarında zorlanırlar

  #53771

  Bazı köpek sahipleri için, yeni köpeklerin, ya da köpek yavrularının tuvalet eğitimi sorun olabilir.

  Halbuki, dikkatli bir gözlemle, yavruların ya da daha olgun köpeklerin tuvaletlerini nerede yapacaklarını öğrenmeleri birkaç hafta içinde bile tamamlanabilir.

  Tuvalet eğitiminde vurgulanması gereken en önemli nokta, tuvaletini belirtilen bölgede her yaptığında, köpeğin övülmesi ve ödüllendirilmesidir.

  “Hatalar” çoğunlukla sahibinin, yavru köpeği yeterince yakından gözlememesinden veya yavrunun tuvalete gitme ihtiyacı olduğunu anlayamamasından kaynaklanır. Yavruların tuvalete gitme zamanları oldukça belirgindir. Örneğin, uyandıktan hemen sonra, eğitim ya da oyundan sonra ve her yemeğin ardından. Bu nedenle belirli ve düzenli bir rutin oluşturmak zamanlama uygulamak önemlidir.

  Yavru ev içine pislediyse, pislediği bölgeyi amonyak içermeyen bir deterjanla iyice temizleyin ki bir daha aynı yere tuvaletini yapmasın. Gerekirse, köpeğin o belgeye girişi sınırlandırılabilir.

  Yavrunun normal olarak ihtiyacını gidereceğini hissettiğinizde onu gözünüzün önünden ayırmayın.

  Eğer onu yakından gözetleme imkanınız yoksa, tuvaletini yapmak istemeyeceği bir alana koyun. Bu onun yuvası veya tuvalet eğitim kafesi olabilir.

  Köpeğin tuvalet ihtiyacı olduğunun ima edebilecek davranış değişikliklerine dikkat edin. Örneğin, yeri koklaması, daire çizmesi ya da ağlaması.

  Bu davranış şekillerinin gördüğünüz zaman onu hemen tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürün.

  İşini bitirinceye kadar onu sessizce bekleyin. Onu doğru zamanda ödüllendirmek çok önemlidir. İhtiyacını giderdiğinde onu cömertçe ama sakinlikle övün ve ona bir ödül verin ya da bir tür ödüllendirme olarak, oyun için biraz daha dışarıda kalın. Eğer yavru dışarı çıkmak ister ve fakat üç dakika içinde ihtiyacını gidermese onu geri götürün. Onu hiçbir şekilde övmeyin ve onu kafesine koyun. Bir müddet olarda bırakıp sonra tekrar dışarı çıkartın.Bu sefer yaparsa onu övün ve ödüllendirin. Yavru ihtiyacını giderene kadar onunla oynamayın.

  Köpeğinizin belli zamanlarda ihtiyacını gidermesi işlemini rutine bindirin. Gün içinde her saatte bir,onu dışarıya, belirlenmiş bölgesine götürün. Akşamları yavruyu uyumaya teşvik edin ve gece siz yatmaya gitmeden önce, onu uyandırıp tuvalet için dışarıya belirlenmiş bölgesine götürün. 6-10 haftalık köpeklerde, gece tuvalet ihtiyacını giderme zaman arısını 5 saatten fazla geciktirmeyin.

  Yavru tuvalet ihtiyacını doğru yere yapmasını öğrenmeye başladıktan sonra, onu daha uzun aralıklarla dışarıya çıkartın.

  Bilinçli bir eğitime rağmen tuvaletini yuvasına veya evin herhangi bir yerine yapan köpek çok azdır. Eğer yaparsa, bir sorun olduğuna işarettir.

  #54119

  Bebek doğmadan evvel köpeğimizi yeni hayatına alıştırmak için nasıl bir hazırlık yapmalıyız?

  Kesinlikle bebeğin gelmesiyle beraber evdeki huzurun bozulmaması için köpek ve ev ortamı daha önceden hazırlanmış olmalıdır. Bebek geldikten sonra köpeğin bazı odalara girmesi, bazı yerlere oturması istenmeyebilir. Bu amaçla bebek henüz eve gelmeden evvel buralar yasaklanmalıdır ki köpek bu yasaklarla bebeği ilişkilendirmesin. Yine bebek gelmeden önce bir teybe alınmış bebek seslerini ve ağlamalarını köpeğe dinletin, hatta bu sesi duyar duymaz onu ödüllendirin.

  Melezlemeler sayesinde bazı av köpeklerinin, özellikle dachshund yada bazı terrier ırklarının viyaklama seslerine saldırma özellikleri kuvvetlendirilmiştir. Bu, ufak hayvanların avında işe yarayan bir yöntemdir. Diğer köpeklerde bu tür seslere dikkat kesilirler, hatta köpekten korkan insanların çığlık atmasıyla köpeğin daha da saldırganlaştığını duymuşsunuzdur. Aynı şekilde, bebeğin ağlama sesleri de köpeğin saldırmasını teşvik edebilir. Teypteki seslerle çalışma yaparak onun gerçek bebek seslerine karşı tepkilerini azaltabiliriz. Köpekle yaşanacak her türlü sorunun çözümü için en iyi çözüm köpeğin zamanında ve doğru şekilde eğitilmesidir. İyi eğitim almış, agresyonsuz köpekler bebek için de herhangi bir tehlike oluşturmazlar.

  Bu eğitimde eksiklik olduğu düşünülüyorsa hatırlatma eğitimi verilip komutlar pekiştirilebilir. Özellikle, bebeğin yatacağı odaya köpek, ancak sahibinin rızasıyla girebilmelidir. Bunu sağlamak için önceden bu odaya girmemesi gerektiği “hayır” komutuyla öğretilir ve sadece “gel” komutuyla girmesi için çalışma yapılır. Eğitimsiz bir köpekle bu çalışmanın yapılması oldukça zor olacaktır.

  Bebek doğduktan ve eve geldikten sonra, köpeğimizle bebeğimizi nasıl tanıştırmalıyız?

  Gelir gelmez bebeği koklamasına izin verin. Yoksa daha çok merak eder ve bebeğe yaklaşmak için fırsat kollar. Bu arada –asabi bir tavır göstermiyorsa- onu sevin ya da ödüllendirin. Hatta bazı anneler daha bebek gelmeden önce kucaklarına bebek gibi sarılmış bir şeylerle eve gelir ve köpeği ödüllendirirler. Ancak, köpeğin ilgisini esas çeken şeyin koku olduğunu unutmayın.

  Köpek, eve gelen bu küçük canlının bir insan olduğunu ilk planda kavrayamaz. Bebek tamamen farklı kokar, yürümez, ayakta dolaşmaz, konuşmaz, köpekle iletişim kurmaz. Garip şekilde ağlar ya da neşelenir, yani yetişkin insanlardan duyulmayacak türden sesler çıkarır. Çoğu köpek bu durumu anlayışla karşılar. Ama tabi ki kafası karışanlar da olabilir. Özellikle aile içersindeki yerini bir türlü öğrenemeyen ya da şef pozisyonundaki köpekler sorun çıkartabilir. Bu nedenle köpek hiçbir zaman şef pozisyonunda olmamalıdır.

  Köpeğe siz çağırmadan bebeğe yaklaşılmayacağını öğretmelisiniz. Köpeğinizi huzurlu, agresyonsuz olduğu anlarda bebeğin yanına çağırın ve ödüllendirin, kendiliğinden onun yanına gitme durumlarında yerine dönmesi için komut verin. Bebeğin yanına çağırdığınız zamanlar köpeğin en huzurlu ve agresyonsuz zamanları olsun.

  Tanıştırdıktan sonra köpeğimizin kendini kötü hissetmesini engellemek adına nelere dikkat etmeliyiz?

  Evdeki pozisyonunu iyi bilen bir köpek eve bebek gelmesiyle kendini kötü hissetmez. Biz insanca bakış açısıyla böyle düşünürüz ve hatta bebeğimizle ilgilenirken aynı ilgiyi köpeğe de gösterme eğiliminde olarak bazı hatalar yapabiliriz. Bizim bebekğegösterdiğimiz ilginin aynısını köpeğe de göstermemiz köpek dünyasında farklı algılanır. Bu davranışımızla köpek kendisini bebekle aynı seviyede görmeye başlar.

  İki çocuklu bir anne eve geldiğinde çocuklardan sadece birine hediye getirmesi diğerinin kıskanmasına, üzülmesine yol açar ama köpek dünyasında durum çok farklıdır. Alt seviyedeki köpek bunu son derecede normal kabul eder. Aksine iki köpeğe de eşit davranılması köpeklerin kafasını karıştırır ve alttaki köpeğin seviyesi yükselerek iki köpek arasındaki denge bozulabilir. Bebeğimizle köpeğin ilişkisinde de bu kuralı unutmayalım. Köpek hiçbir zaman bebekten üst konuma gelmemelidir.

  Bebeğin odası ayrı olacağından, köpeğimizin o odaya girmesini yasaklamalı mıyız yoksa başka bir yol mu izlemeliyiz?

  Yukarıda değindiğim gibi henüz bebek gelmeden evvel bu odanın yasaklanması, daha doğrusu sadece sahibi çağırdığı zaman girilecek bir yer olduğunu öğrenmesi gerekiyor.

  Sağlık açısından alınması gereken önlemler nelerdir?

  Sağlıklı bir kopek bebeğin sağlığı için tehlike oluşturmaz. Yani alacağımız önlemler köpeğin sağlığına yönelik olmalıdır. Aşıları eksikse tamamlanmalı, iç ve dış parazitleri temizlenmeli, çiğ etle beslenmemeli, dışarıda gezen kopek eve döndüğünde ayakları yıkanmalı, köpeğin yerden birşeyler yememesine, çöpleri koklamamasına dikkat etmelidir. İlk planda alınan bu önlemleri daha sonraları gevşetebiliriz.

  #54165

  Köpekler hakkında genel bilgiler…Paylaşım için teşekkürler,güzel olmuş.

  #54167

  Rıca ederım gorevımız Yener bey

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.