blank
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 15 yıl önce Hakan K tarafından güncellenmiştir.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20360
  Hakan K
  Üye

  Köpeklerin Oyun İfadeleri

  Herkesin bildiği gibi en tipik oyun ifadesi, vücutlarının ön kısımlarını yatık, arka kısımlarını kalkık tutmalarıdır ki bu oyunu insanlara karşı sık ve severek yaparlar. Bu ifade, kuvvetli bir davet özelliğine sahiptir. Köpek vücudunun ön kısmını yere yatırırken, dirseğini büker ve arka kısmını kaldırıp, kuyruğunu sallar, bu arada kafa eğik tutulur veya aşağı yukarı hareket ettirilir, gözler ise partnerine yöneltilir. Bunlara ek olarak, köpek havlayabilir. Köpek, bazen bu pozisyondayken ani olarak zıplar ve/veya kaçıp, tekrar aynı pozisyonu alır.

  Ayrıca köpekler, diğer bir köpeğin veya insanın yanına yaklaşmak için sıçrama ya da hoplama hareketleri yaparlar. Bu oyun davranışı da yüksek bir davet etme, karşıdakine güven verme ve ilgi çekme özelliğindedir. Karşıdakine güven verir, çünkü baş öne eğildiğinde vücut ufaltılmış olur.

  Diğer bir oyun davranışı da oyun ısırmalarıdır. Burada saldırı ve korunma ifadeleri birlikte oluşmaktadır. Köpeğin ağzı, mimikleri ve gerilmiş suratı, ısırma oyununa davet mesajı verir. Burada tam bir ısırma olmaz ve çoğunlukla boşlukta ısırma hareketleri yaparlar ve yüksek bir tonda havlayıp inlerler. Her şeye rağmen, çok küçük yaştaki yavrular kazayla birbirlerini sıkı şekilde ısırabilirler. Bazen ısırarak sarsma hareketleri yaparlar. Bazen de bir plastik şişeyi, elbise parçasını veya bir konserve kutusunu dişleriyle kapar ve kafalarıyla, bir aşağı bir yukarı doğru veya hızlı bir şekilde sağa sola sallarlar. Daha sonra çömelip, ağızlarında tuttukları nesneyi yere bırakıp, partnerinin yaklaşmasını bekler ama partneri gelince, hemen tekrar kapıp, oyuna başlarlar.

  Oyuna davet için, köpeğin yapacağı başka hareketler de vardır. Diğer köpeklere veya insanlara, hızlı şekilde burun ucuyla çarpmak, bir daire çizerek dönmek, kendi kuyruğunu ısırmak ve sırt üstü yere yatmak vs. Sırt üstü yatmak, oyun amaçlı teslimiyetin ifadesidir. Yavru köpekler, anneleri ve kardeşleri ile oynarken sırt üstü yatarak kendilerini ufaltır ve karşıdakine güven verirler. Aynı hareketi, oyun istedikleri insanlara da yaparlar.

  Köpeğin suratındaki oyun ifadesini şu şekilde betimleyebiliriz: Gözleri boşluğa bakar gibidir (köpek sanki, orada yokmuş gibi gözükür), kulaklar kısa zaman içinde ve kıvrılarak kafanın yanlarına doğru uzatılır, ağzı hafif veya belirgin olarak açılmıştır (çoğunlukla, kısa bir süre için). Burun üstündeki buruşukluk fazla değildir. Arıca diğer bir oyun daveti de partnerin bakışları altında yerleri eşelemektir.

  Bazı köpekler, insanlara karşı adeta “gülümserler”. Çene ve üst dudakların yukarı kaldırılıp ağzın aralanması ve kulakların aşağı indirilmesi olarak gözleyebileceğimiz bu olay, tabii ki bir gülme değil, insanı oyuna davet için kullanılan bir hareket biçimidir.

  Köpek ve kurt oyunları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Bunlardan en önem taşıyanı, kurt oyunlarının köpek oyunlarına göre daha fazla anlamlı olmasıdır. Köpekler, oyun sırasında sosyal yapılarını kurtlar kadar belirgin şekilde taklit etmezler. Örneğin; kovalamaca oyununda kurtlar, kovalayan ve kaçan rollerini mimiksel olarak gerçeğe en yakın şekilde oynar. Kaçan rolünü oynayan kurt, başını eğer ve kuyruğunu kıstırır. Köpeklerdeki kovalamaca oyununda ise, genelde mimiksel alanda zayıf bir ifade tarzı mevcuttur.

  Doç. Dr. Tamer Dodurka
  İ. Ü. Veterinerlik Fakültesi
  İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.