blank
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19697
  ImraHor
  Üye

  Donmuş buz kütlelerinin içindeki tüy yumağı ‘Yünlü Mamutları’ aramıza döndürebilir…

  [/b]Donmuş buz kütlesinin içinde bugüne kadar bozulmadan gelen bir tüy yumağı, Yünlü Mamut (Woolly Mammoth) adı verilen ırkın tekrar hayata döndürülmesini sağlayabilir.

  Yalnızca bir tutam tüy parçası olabilir ancak, buzların içinde günümüze kadar dayanabilmiş yumaktan elde edilen DNA örnekleri bilim insanlarının soyu tükenmiş olan yünlü mamutların ölümden döndürülmesine yardımcı olabilir.

  Bilim insanları, Sibirya’nın buzulları arasında binlerce yıldır bozunmadan kalabilmiş tüy yumağından elde ettikleri DNA’yı çözmeye devam ettikçe, mamutların günümüzde yaşayan akrabaları olan fillerden şimdiye kadar tahmin edilenden çok daha benzer bir genetik karaktere sahip olduklarını ortaya çıkardı. Bu keşif, bilim insanlarının elde edilen DNA örneklerini kullanarak, günümüzde yaşayan fillerin de yardımıyla, tarih öncesi hayvanın tekrar hayata getirebileceklerine inanıyorlar.

  Jurassic Park filmini anımsatan araştırma, Sibirya’da bulunan biri 20 bin diğeri 60 bin yıllık mamut kalıntılarından elde edilen DNA örnekleri ile ilerliyor. İki DNA’yı eş zamanlı inceleyen bilim insanları, bugüne kadar o dönemin büyük devlerinin genetik kodunun %80’ini çözmüş durumda.

  Mamutların iki milyon yıl önce iki farklı gruba ayrılığını belirten bulgular, bir ırkın 45 bin yıl önce neslinin tükendiğini, bir diğer ırkın ise 10 bin yıl öncesine, buzul çağının sonuna kadar hayatını devam ettirdiğini gösteriyor.

  Şimdiye kadar elde edilen bulgular, buzul çağında yaşamış olan mamutların günümüzde yaşayan fillerin genetik karakterleri ile %99,4 uyumlu olduğunu ortaya koyuyor.

  Sibirya’da şimdiye kadar 40 mamut bedeni bulundu.

  #61760

  BUNLARI DOYURMAKTA MESELE..ZATEN KITLIK VAR.. GELMESELERDE OLUR HANİ

  #61762

  Bir mamuta kaç kişi ortak girebiliyor kurbanda?

  #74464
  eRnSnmZ
  Üye

  ortalama 4.5 5 ton desek 16 ksı gırebılırz :d

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.