2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar

MAREK

Karaciğer, böbrek, dalak, gonadlar, pankreas, iris, akciğer, kas ve deride mononükleer lenfositlerin birikmesi ve üremesi sonu gelişen tümoral, bulaşıcı, öldürücü, lenfoproliferatif viral bir hastalığıdır.

Etken;
    Herpetoviridae cinsinden Gama herpesvirus (marek hastalığı virüsü) zarflı bir DNA virüsüdür.
    Serotip I- virülant ve onkojenik
    Serotip II(tavuk) ve serotip III(hindi) – onkojenik değil

Bulaşma;
    En önemli bulaşma yolu solunumdur. Kümese giren kişiler, diğer canlılar da (kemiriciler, kuşlar, böcekler vs) virüsün taşınmasında rol oynarlar.

Klinik Belirtiler;
    Periferal sinirlerin etkilenmesi ile paraliz oluşur. Lokomotor sinirlerin etkilenmesi ile koordinasyon bozukluğu, sallantılı yürüyüşe neden olur, kanat sinirleri etkilenmesi ile kanat düşer, boyun sinirleri etkilenirse baş aşağıda tutulur, vagus etkilenimesiyle kursak genişler, sarkar, solunum güçlüğü gözlenir.
    Son aşamalarda, yeşilimsi diyare, solgunluk, bik gibi belirtiler eşliğinde gittikçe zayıflar.
    Balerin duruşu (bir bacağın öne diğerinin geriye uzatılması) marekte belirgindir.

Nekropsi;
    İç organlarda, enfeksiyonun şiddetine ve seyrine göre, çeşitli büyüklükte lenfoid tümörlere rastlanır; yumurtalık, dalak, karaciğer, böbrek, testis, bağırsaklar, bezsel mide, kaslar, deri, Bursa fabricius, kalpte lokalize olmuşlardır. Siyatik sinirler ve plexus brachialis esmerleşmiş ve kalınlaşmıştır, gözlerde gri renk ve depigmentasyona rastlanır.

Laboratuvar tanı;

•Virüs izolasyonu
    •Serolojik testler
    •Histopatolojik ve sitotoksik muayene

Sağaltım;
    Sağaltımı yapılmamaktadır.

Koruma;
    Civcivler yumurtadan çıkmadan önce kuluçkada iken aşılanmalıdır.

selamun aleyküm ben ist . beykoz da hobi tavukçuluğu yapıyorum marek aşısını nereden alabilirim

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.