8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Yazar
    Yazılar
    acemitekniker
    Katılımcı

Merhabalar,
    1,5 yaşında bir muhabbet kuşum var, yavru olarak aldım bu kuşu, ilk aldığım zamanlar gagasının üzeri hafiften mavi gibiydi büyüdükçe kahverengiye benzedi.

Bugüne kadar dişi olduğunu sanıyordum. Dişi olduğunu düşünerek te bir arkadaşımın bakamadığı erkek muhabbet kuşunu sahiplendim. Ancak erkek muhabbet kuşu sürekli bizim dişi muhabbet kuşunun etrafında dolaşıp kur yaptığı, ağzıyla bizim muhabbet kuşunu beslediği halde bizim muhabbet kuşu sürekli ondan uzak duruyor. Üstelik çoğu zaman da erkek muhabbet kuşuna saldırarak onu kovuyor.

Son zamanlarda erkek muhabbet kuşu, tüylerini kabartarak poposunu elimize sürmeye başladı. Çiftleşme eğiliminde olduğunu düşündüğümüzden buna çok şaşırmadık.

Ama işin kötü tarafı, bizim dişi olduğunu düşündüğümüz muhabbet kuşu da bugün aynı şeyi yapmaya başladı. O da saçımıza konup aynı şeyi yapıyor.

Lütfen yardım…. Bizim muhabbet kuşumuzun dişi mi erkek mi olduğunu anlayabilirmiyim, dişi muhabbet kuşları da bu tarz şeyler yaparlar mı?

Net bir fotoğrafını siteye ekleyin ben söyleyeyim size.1.5 yaşındaki bir muhabbet kuşunun cinsiyeti kolaylıkla söylenebilir.

acemitekniker
    Katılımcı
    The PROFESSOR wrote:
    Net bir fotoğrafını siteye ekleyin ben söyleyeyim size.1.5 yaşındaki bir muhabbet kuşunun cinsiyeti kolaylıkla söylenebilir.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bu resimdeki mavi kuşun cinsiyetini öğrenmem gerekiyor.

http://img222.imagevenue.com/img.php?image=651871301_1300651871_122_1044lo.jpg

Yalnız 10-11 aylıkken kapıya sıkışmıştı, o zaman İstanbul Üniversitesi-Veterinerlik fakültesine götürmüştüm. Oradaki hekime sorduğumda, kuşların cinsiyetinin ancak endoskopiyle veya (adını hatırlayamadığım) ikinci bir yöntemle öğrenilebileceğini söyledi. Dış görünüşünden anlaşılamayacağını ifade etti. Umarım o bayan yanılıyordur ve cinsiyetini net olarak öğrenebilirim. Şimdiden çok teşekkür eder, tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.

acemitekniker; fotoğraf net değil,soldaki beyaz olan kesin erkek,sağdaki ise dişi gibi duruyor fakat flu olduğundan tam seçilemiyor.Burun delikleri neredeyse görünmüyor.Net koyarsanız kesin olarak söyleyebilirim.

Arkasını saçınıza sürmesi,erkek olduğunu göstermez.Çiftleşme eğiliminde olan dişiler de arkalarını çeşitli cisimlere sürerler.Çiftleşme eğiliminde olan muhabbet kuşu çiftleri her zaman çiftleşmezler.Bu zaman alabiliyor,birbirlerine alışmaları gerekiyor.

Veteriner fakültesindeki arkadaş (dış görünüşten anlaşılamayacağını söyleyen) pubertaya kadar olan kısımdan bahsetmiş olabilir.Kloakaya bakarak öğrenir bazıları fakat dış görünüşten pubertaya girmeden bile anlaşılabilir.Bu tecrübe ister.Sizin kuşunuz yaşındaki bir muhabbet kuşunun cinsiyetini öğrenmek ise o kadar tecrübe isteyen bir durum değildir.Kısacası,dış görünüşe bakarak cinsiyeti anlaşılabilir.

Net ve makro çekim bir fotoğraf eklerseniz yorum yapabilirim,bu fotoğraf net değil.

Yada şöyle anlatayım siz bakın; muhabbet kuşunun erkek olanlarında burun mavi mor renktedir,bazı dişilerde de mavimsilik olabilir bu bakacağınız yer burnun alt kısmı değil,üst kısmı.Deliklerin olduğu yer mavi ise erkek,beyaz ise dişidir.Bakın sizin beyaz kuşunuzda burnun altı mor gibi,deliklerin olduğu üst kısım mavi=erkek. sağdaki ise alt kısmı mor ve kahverengi gibi,deliklerin olduğu kısım beyaz=dişi.Foto net olmadığı için çok kesin konuşmak istemedim.

Kolay gelsin.

acemitekniker
    Katılımcı

The PROFESSOR; öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Makro fotoğraf almak için çok uğraştım, ama alamadım. Bulaşık makinasının içine kadar giren, kombinin altında, dolapların üzerinde ve içinde, kısacası evin her tarafında karıştırmadık yer bırakmayan haylaz kuş, maalesef bir fotoğraf makinasından korktu.

Anlatımlarınızdan yola çıkarak, dişi olduğunu tahmin ediyorum. Burun deliklerinin olduğu kısımda kesinlikle en ufak bir mavilik yok. Bahsettiğiniz kısım açık kahverengi. Erkek muhabbet kuşunu getireli 5-6 ay kadar oldu. Bu süre alışması için yeterli mi bilmiyorum, ama onu kesinlikle sevmediği belli.

Herşey için tekrar çok teşekkür eder, tüm çalışmalarınızda başarılar dilerim.

merhabalar maalesef sizin şuanda yaşadığınız durumu 3 4 ay önce yaşadım benim beyaz bir muhabbet kuşum vardı kızgınlığa girince pet shopa gittim ve pet shop sahibi dişi dedi
    muhabbet kuşum 3 kuş arasından bi tane yeşil kuş seçti hemen öpmeye falan başladı gerçek 5 ay sonra ortaya çıktı aynı sizinkiler gibi elimize kuyruğunu sürtüyolardı ikiside birbirleriyle çiftleşiyorlardı çünkü ikiside erkekti :w00t: inş sizinki de değildir
    ben yeşil erkeği gerri verdim bir dişi aldım eve geldiğimde dişinin poposunnda ur vardı değiştirdim sonra değiştirdiğim kuşu yolda çocukklar gördü ve kafesin kapagını açtı pırrr diye uçup gitti yani bu yeşil muhabbet kuşu bana pek hayırlı gelmedi neyseki başka bi yerden muhabbet kuşumun 5. eşini aldım ve çok mutlular
    inş benim yaşadıklarımı yaşamazsınız

bumin
    Üye

nazar değmesin

acemitekniker
    Katılımcı
    cefrinnn wrote:
    merhabalar maalesef sizin şuanda yaşadığınız durumu 3 4 ay önce yaşadım benim beyaz bir muhabbet kuşum vardı kızgınlığa girince pet shopa gittim ve pet shop sahibi dişi dedi
    muhabbet kuşum 3 kuş arasından bi tane yeşil kuş seçti hemen öpmeye falan başladı gerçek 5 ay sonra ortaya çıktı aynı sizinkiler gibi elimize kuyruğunu sürtüyolardı ikiside birbirleriyle çiftleşiyorlardı çünkü ikiside erkekti :w00t: inş sizinki de değildir
    ben yeşil erkeği gerri verdim bir dişi aldım eve geldiğimde dişinin poposunnda ur vardı değiştirdim sonra değiştirdiğim kuşu yolda çocukklar gördü ve kafesin kapagını açtı pırrr diye uçup gitti yani bu yeşil muhabbet kuşu bana pek hayırlı gelmedi neyseki başka bi yerden muhabbet kuşumun 5. eşini aldım ve çok mutlular
    inş benim yaşadıklarımı yaşamazsınız

İnanın artık ne petshoplara, ne de veteriner kliniklerine güveniyorum. Bu sitede yüzlerini bile görmediğim veterinerler, kliniktekilerden daha güvenilir geliyor bana. muhabbet kuşum hasta, veterinere götürmeye korkuyorum. Haywanları seviyorum, cünkü insanlardan daha dürüstler…

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.