blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27814
  tankuuu
  Üye

  merhaba adım erhan tekirdağlıyım hobi amaçlı muhabbet kuşu üretiyorum fakat yumurtadan çıkan yavrularım 6-7 gün sonra halsizleşiyor, derileri kuru, cansız ve kırmızımsı mor a yakın bir renk alıyor. kursakları dolu fakat içindeki besin bayağı bi sert hal alıyor ve yavru buz gibi soğuk ölüyor. tüm yavrularımı bu şekilde kaybediyorum aralarından çok az bi bölümü sağ kalıyor. problemi çözmek için bi çok şey denedim ama çözemedim ( kümesi dezenfekte ettim, yem markamı değiştirdim, vitamin takviyesi yaptım, bit ilaçlaması yaptım) hergün mama veriyorum, olmuyor bişeyleri yalnış yapıyorum ve yavrularım ölmeye devam ediyor, bana yardımcı olursanız sevinirim

  #101479
  tankuuu
  Üye

  yardım edebilecek kimse yok mu?

  #101481
  tankuuu wrote:
  merhaba adım erhan tekirdağlıyım hobi amaçlı muhabbet kuşu üretiyorum fakat yumurtadan çıkan yavrularım 6-7 gün sonra halsizleşiyor,derileri kuru, cansız ve kırmızımsı mor a yakın bir renk alıyor.kursakları dolu fakat içindeki besin bayağı bi sert hal alıyor ve yavru buz gibi soğuk ölüyor.tüm yavrularımı bu şekilde kaybediyorum aralarından çok az bi bölümü sağ kalıyor.problemi çözmek için bi çok şey denedim ama çözemedim( kümesi dezenfekte ettim,yem markamı değiştirdim,vitamin takviyesi yaptım,bit ilaçlaması yaptım) hergün mama veriyorum,olmuyor bişeyleri yalnış yapıyorum ve yavrularım ölmeye devam ediyor,bana yardımcı olursanız sevinirim

  dostum geçmiş olsun ..

  yavru ölümleri çok kapsamlı bir konu .. yavrunun ölümleri söz konusu olduğunda bir çok olayı gözden geçirmek lazım:

  örneğin havalandırma şartları
  dezenfeksiyon
  vitamin veya mineral eksiklikleri
  viral mantar veya bakteriyel hastalıklar
  yavrulara özgü siyah leke dediğimiz hastalık gibi bir çok neden var..

  öncelikle dezenfeksiyondan başlamalısın.. alabilirsen veteriner kliniklerinden güçlü bir dezenfektan alarak işe başlamalısın..eğer imkanın yoksa çamaşır suyuda bu işi görebilir..dezenfekte etmedik tek bir nokta dahi bırakmadıktan sonra…mümkün olduğu sürece oraya kuşu bir süre koymamaya çalış..

  daha sonra hava şartlarına dikkat et .. ufak bir cereyan yapması bile bu tür olaya neden olabilir..

  anneye vitamin ve mineral takviyelerine dikkat et..

  daha sonra siyah leke hastalığı veya diğer bakteriyel hastalıklar olabileceği düşünülerek antibiyotik tedavisine başlamalısın .. özellikle yumurta alacağın kuşları 5 gün boyunca tedavi altına almalısın ..
  Bunun için tylosin etken madeli preparatlar kullanılmalı , bunun için de bir veteriner hekimden yardım alabilirsin..içme sularına katarak bu sorun bakteriyel ise üstesinden gelebilirsin..

  Saygılar ..Geçmiş Olsun ..

  #101487
  tankuuu
  Üye

  ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

  #101490

  ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim saygılar.

  #101994
  tankuuu
  Üye

  s.a yaşadığım yavru ölümleriyle ilgili bu durum megabakteri olabilirmi anaçalrda herhangi bir problem yok fakat sadece yavrular ölüyor bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnıun olurum.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.