blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24818

  Sevgili Meslektaşlarım…
  Bugün ilk kez karşılaştığım bi vaka.. önce anlam veremedim.. kulağa bişilerin kaçtığını düşündüm ama muayeneye izin vermedi bi türlü hayvan.. Bu arada hayvan derken 500 kg lık bir Tosun dan bahsediyorum.. yemliğe yan dönmüş ve kulağını sürekli aşağı doğru eğmeye çalışıor.. kulağına hiç bi şekilde dokunamıyorum.. Kulaktan akıntı gelmiyor.. ama kulakta ağrısı olduğu aşikar… Otitis Media olarak teşhis koydum.. ama ne derece de doğrudur sizlere de danışmak istedim… yardımcı olursanız sevinirim… Bu hastaya verdiğim tedavi de;
  1. İemycine 10 tane günde 2 doz
  2. Neo Kort damla… günde 3 defa 5 damla
  3. Metamizol preparatı
  4. B vitamin komplexi (B1,B2,B6,B12, Niasin ve D-pantenol)

  eklemem gereken bi ilaç varsa veya faydası olmayacağını düşündüğünüz herhangi bi preparat varsa tavsiyelerinizi bekliyorum…
  şimdiden teşekkürler…

  #95532

  Bahsettiğiniz hareket yani başını o kulağın olduğu kısmı aşağı eğme,yere veya cisimlere sürtme isteği tipik “otitis media” davranışları.Teşhisinizin doğru olduğunu düşünüyorum.

  Tedavinizde güzel.Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var;kulak tıkalı duruyor ise kulak lavajı yapıp tedaviye öyle başlamak gerekir.Hayvanın ateşinden bahsetmemişsiniz.Ateş varsa parasetamol tedavisi de ekleyebilirsiniz.Analjezik vermişsiniz zaten.Bence tedaviniz güzel.Kolay gelsin.

  Gelişmelerden haberdar ederseniz seviniriz.

  #95536

  hasta hayvan da ateş 40.3
  ve Thalieria ile birlikte gelişen bi vaka… alaka kuramadım aralarında ama.. mix enfeksiyon olarak şekillenmiştir die tahmin ediyorum… tedavi ye kaç gün içinde bi cevap alabilirim otitis media da?bu yapmış olduğum tedaviye yani?

  #95539

  10 günden aşağı cevap alman zor.Otoskopunuz var ise bence 3 günde bir muayene edin.Durumu izleyin.

  Bu arada tahmin ettiğim gibi ateşte var.Ateşi düşürmek lazım.

  #95546

  hayvan yavaş yavaş kendine gelmeye başlamış.. gözünü açıp biraz daha sakinledi.. ve de yavaş yavaş kuru ot labeslenmeye başladı )

  #95547

  Böylece geçmiş olsun.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.