blank
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24798

  yaklaşık 50 günlük paçalı güvercinimiz var. yıkamamızda bi mahsur varmıdır. kuş hasta götürdüm veterinere ilaç verdi kullanıyorum fakat böle hıçkırık gibi bi ses çıkarıyodu o geçmedi. ilacı bir hafta kullan dediler bu 4. gün. birde güvercin sanki kokuyor gibi geliyormuş anneme sabunla falan mı yıkasak acaba napabiliriz.. kuş sigara içen insanlar gibi hırlıyor günün bazı vakitlerinde neden olabilir?
  cvplaınızı bekliyoorum ve başka bakım önerileri verirseniz sevinirim

  #95469

  Merhabalar.

  Kuşları yıkamamanız gerekir özellikle de sizin kullandığınız sabunlarla ve kimyasallarla.

  Kuşlar kendileri yıkanırlar.Bunun yanında eğer kaşıntı falan oluyorsa buna yönelik ektoparazit spreyler ve solüsyonlar bulunur.Bununla banyo yaptırılabilir ama sabunla olmaz.

  Hıçkırık ve hırıltı semptomlarını açmanız gerekiyor.Aklımıza akciğer parazitleri gelebilir veya başka bir enfeksiyon çeşidi olabilir.Buna yönelik tedavi yapılmalıdır.

  Güvercinin ağzından ve/veya burnundan bir sıvı,kurt,kan vs geliyor mu?
  Rahat uçabiliyor mu?
  Nefes almakta zorlanıyor mu?
  Kaç gündür devam eden bir şikayet bu?vs gibi soruların cevaplanması gerekir.

  Bir de acilen tedavi edilmesi gereken bir durum.

  Bu nedenle bir veteriner hekimi arkadaşımıza başvurup muayene ettirip acilen tedaviye girişilmesi gerekiyor.İnternetten yapılabilecekler sadece bilgi verme yönünden fayda sağlayabiliyor ve kısıtlı.

  Geçmiş olsun.

  #95471

  bu kuş bize geleli bir hafta oldu öncesini bilmiyorum ama bir haftadır var bu şikayetler. ağzından bazen balgam tarzı bir sıvı geliyor.ağzını annesinden yemek bekleyen yavru gibi kocaman açıyor yukarıya kaldırıyor ( kendi yemek yiyecek durumda yiyor yani ) yerine alışması amacıyla şimdilik uçurmuyoruz çatıya falan çıkarsa geri indiremeyiz diye korkuyoruz ama bir sorun yok gibi görünüyor. yabani kuşlara göre tüyleri daha mat ve bakımsız görünüyor. arada nefesinde zorlanma oluyor gibi. hıçkırık krizi geliyor gibi oluyor. birde gözleri kapanıyor iltahap var gibi. bizde ılık çay pansumanı yapıyoruz ve teramisin sürüyoruz başka bi çare bulamadık sizin önereceğiniz bişey varmı?
  veterinere götürdük erilen ilacı kullandık ama pek bir iyileşme göremedik hıçkırık krizi ve hırıltılarda. ilk geldiğinde daha kötüydü yemek yemiyrdu dogru düzgün şuan baya iyi durumda yemek yemesi ama benim zorlamamla yiyor başında bekliyorum kafasını yemlere doğru indiriyorum anca öyle yiyor. acaba gözleri görmüyor mu ? görüp görmediğini nasıl anlarız ?

  #95472

  Yem yememesi ve sizin kafasını yemliğe uzatıp yedirmeniz konusunda körlükten şüphelenmeyin.Kör olsa anlardınız.Bahsettiğiniz durum hastalığa bağlı olarak yem yememe isteği ve uyuşukluk.Tüylerini kabartma,gözlerini yumma,kendini dinleme,hafif hafif inleme ve ses çıkarmalar vs. durumlar dediğinize paralel olabilir.

  Anladığım kadarıyla akciğer enfeksiyonu olabilir.Hırıltıları kesmek için amoksisilin kullanılabilir.Veteriner hekim arkadaşımın ne ilaç verdiğini de yazmamışsınız.Size ilaç tavsiye etmem olmaz.Çünkü muayene etmedim ve anlattıklarınız doğrultusunda teşhis koymak oldukça zor.

  Geçmiş olsun.

  #95473

  eczaneden almadım ilacı bana bir enjeksion içinde verdiler kendileri.. bide 2 gündür gözlemlediğim şey yemek yedikten sonra hıçırık gibi bişeye tutuluyor.acaba kursağında falan mı sorun var..gözlerinde iltahap var gün içinde 2 3 kere pansuman yapıorum. kremde sürüyorum 1 haftadır geçmedi. daha öncede güvercinlere baktım ama kısa sürede iyileşme sağlamıştım bu göz iltahabı konusunda. başka yapabileceğim bişey varmı
  çapak oluyor ve göz kapakları birbirine yapışıyor.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.