blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Köpek
 5. Rottweiler Yanlış Taşınan Kulak İçin Yöntem
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24843

  Bu makale aslında sadece şov köpekleri için geçerlidir. Eğer köpeğinizi pet olarak kullanmak istiyorsanız bunu yapmanıza gerek yoktur.

  Herhangi bir ırkın en önemli kısımlarından biri yüz ifadesidir. Yapı ya da biçim olarak çok güzel bir kafaya sahip olabilirsiniz ama yanlış kulaklar, gözler ya da göz rengi yanlış bir ifade verebilir. Bu bölümde kulaklar hakkında konuşacağız. Eğer kulaklar çok küçük ya da çok büyükse, yukarıda veya aşağıda taşınıyorsa düzgün durmalarını sağlamak sorun olabilir. Ama normal kulaklar da bir sorun yaratabilir.

  Rottweilerın kulakları orta büyüklükte V biçimlidir. Dikkat kesildiklerinde kulaklar, kafatasını daha geniş gösterecek şekilde bir ifade almalıdırlar. Kafatası çizgisi üst kulak çizgisi ile devam etmelidir. Kulağın iç kısmının çizgisi, yanaklara yakın devam etmeli ve kafaya doğrudan baktığınızda tam bir ifade sağlamalıdır.

  Normal kulakların sorun yaratma sebebi genellikle diş değişimidir (bebek dişlerinin erişkin dişlere dönüşmesi). Bu, yavrunun ağzında acıya ve rahatsızlığa neden olur. Köpek rahatsız olduğu için kulakları, submissive ifade (uysal) vermek istermiş gibi geriye çeker ve bu da kulağın arkasında öne doğru kıvrılmaya neden olur.

  Bu diş değişimi genellikle 16 haftalıkken başlar ve tüm erişkin dişleri tamamlanana kadar birkaç hafta sürer. Bu dönemde, hiçbir şeyle meşgul olmadığında bile eğer bir ya da iki kulak havada kalırsa bu kalıcı bir soruna neden olabilir. Eğer kulaklar arada sırada öne çıkıyorsa ya da havada kalıyorsa, normal şekline çevirecek doğru masaj genelde yeterlidir.

  Bantlamak basit ve acısızdır ve kafa tipini vurgulamaya yarayan kulağın doğru taşınması için düzgün bir alan oluşturan katlamanın olmasına yardımcı olur.

  Başlangıç olarak 4 parça bant kesin. 2 parçası 10 – 12 cm uzunluğunda, 2 parçası 15- 18 cm uzunluğunda olsun.

  1. Basamak; bantın kısa parçalarından birini kulağın içine koyun. Bant kulağın merkezinden başlamalı ve kulağın bitiminden sonra 5 cm kadar artmalıdır.

  2. Basamak; Uzun bantlardan birini kulağın dışına, kısa bantın tam karşısına koyun.

  Kulağın ucundan artan kısımların yapışkanlı yüzeylerini birleştirin. Bu size bir parça boşta kalan yapışkanlı yüzey bırakacaktır. Onun uzunluğu da yaklaşık 5 cm civarındadır.

  Aynı işlemi diğer kulak için tekrarlayın. Ancak bu defa UZUN bantı kulağın İÇİNE gelecek şekilde, kısa bantı da kulağın DIŞINA yapıştırın

  Şimdi sarkan uçları alın ve çenesinin altına doğru çekin.

  Yapışkan uçları birleştirin

  Yaptığınız bu şey, kulakları rahat bir şekilde aşağı çekecek kadar sıkı olmalı, ancak parmaklarınızı altından geçirebilmelisiniz. Çok sıkı yapıp da yavruyu rahatsız etmek istemezsiniz.

  Sonra, 2 parça daha kısa bant kesin. Kulağı nazikçe kıvırın ki doğru yerde kat yapsın.

  Bantı kulağın altından geçirin

  Ve kıvırarak yapıştırın.

  Bant yaklaşık 3 gün ya da yavrunun katlanabileceği kadar uzun süre kalmalı. Daha sonra gece için bantlar çıkartılmalı. Eğer ihtiyaç devam ediyorsa, 3 günlük bir dönem için tekrar bantlanmalı.

  Bu yöntem kulağı zararlı olacak kadar çok kapalı tutmuyor. Ayrıca bant da deriyi ya da üzerindeki tüyleri yolmadan çıkabiliyor.

  Biraz karmaşık gözüküyor ama bir kere birkaç defa yaptığınızda, çok kolay olduğunu harika sonuç verdiğini ve kulaklarının katlanması ile ilgili yardıma ihtiyacı olan daha büyük köpeklerde de işe yaradığını göreceksiniz.

  Not: Bant olarak kumaş bantları tavsiye edilmiş. Konu içinde böyle bir açıklama yok. Veterinerinize sorun…

  Aşağıdaki iki kafa, oldukça iyi 2 dişi köpeğin kafasıdır. Ama bakın iki köpek arasında kulakları yanlış olan nasıl da yüz ifadesini bozarken soldaki kulakları düzgün olan yüz ifadesini pekiştiriyor.


  http://www.rottweilerim.com
  #95628

  Güzel paylaşımlar.Teşekkürler.

  #95629

  Merhaba değerli hekimlerimiz,

  Rottweiler yanlış taşınan kulaklar için böyle bir uygulama war bu sizce ne kadar doğru bilmek isterim.Yardımcı olursanız sevınırım…

  #95639

  Bence böyle bir uygulamaya gerek yok.Dediğim gibi eğer saf bir yavru besliyorsanız ve yeterli beslenirse o zaman kulakları gerekli şekli alacaktır.Ayrıca bir uygulamaya bence gerek yok.Hem de hayvan refahı açısından sakıncalı olabileceğini düşünüyorum.

  Bu uygulamada dikkatimi çeken bir nokta daha var;

  Kulak yeterli hava alamaz gibi görünüyor.Bu da mikrobiyolojik üremeleri tetikleyebilir,otitise neden olabilir.Bunu da istemeyiz.

  İlginç bir konu.Sizin rottweiler ırkı ile ilgili paylaşımlarınız güzel.

  #99205
  kopork
  Üye

  ÇEVİRİ: ITIR ARVUZ KAPLAN

  Bari emeğe saygı duy Ahmet!
  Bizi az çok tanıyorsun!

  #99977
  ARTHUR06
  Katılımcı

  Güzel paylaşım tşk.lerpeki bu uygulama yetişkin rotlardada işe yararmı acaba…

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.