blank
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24691

  köpeğimin bugün öğlen iştahı yoktu ona tavuk verdim çok sever ama yemedi,Karnı ağrıyor gibiydi ailem ona ot kopartıp vermiş oda yemiş onları akşam geldiğimde ise kusmuş o yediği otları ama neşesi yerindeydi yine akşam geldiğimde sağ gözünde kanlanma olmuştu üst kısmın beyaz tabakasında azdı ama şimdi o beyaz kısmın kanlanması 22:00 civar arttı tam kaplamamış ama sadece o gözünde var daha öncede olmuştu bu tipten kanlanma ama o zaman yayrusu tırmık atmıştı,Şimdi herhangi bir olay yok bu kanlanma neden olmuş olabilir,Bu arada akşam 19:00 civarı iştahı normaldi.Bana bir fikir verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.

  #94492

  Bitkiyi yedikten sonra kusması ve gözde kanlanma zehirlenme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

  Durumu kontrol altında tutularak yediği ot ve belirtiler göz önüne alınarak tedavi uygulanması gerekiyor.Antidot yediği ota göre değişir ama eğer bilinmiyor ise genel zehirlenme protokollerinden uygulamalar yapılır.

  Sizin yapacağınız iş;köpeğin durumunu takip ederek bir veteriner hekime yediği otlarla birlikte köpeğinizi göstermek.

  Geçmiş olsun.

  #94493

  hepinize saygılar sunarım

  #94494

  Yener bey ilginize teşekkür ederim,şu an genel durumu iyi ama sağ gözündeki kanlanma aynı duruyor zehirlenme ile ilgili bilemiyorum koşması keyfi yerinde o o yediği gün karnı ağrıyordu tahminim çünkü karnı ağrıdığında bahçeye çıkıp ot yemekistiyor bana bunu anlatıyor,o günde öyle yaptılar,iştahı yoktu o gün akşam normal yedi şimdide iyi gözüküyor ama gözü aynı kendisi şişmandır köpeğimin insanlar gibi hani tansiyon yükselmesi gibi yada dediğiniz gibi zehirlenmeden dolayı o kanama olmuş olabilirmi .

  #94499

  Köpekler dediğiniz gibi karınları ağrıdığında veya ihtiyaç duyduklarında dışarıdan hangi otu yiyeceklerini seçerek yiyebilirler.Genelde ot seçiminde hata yapmazlar,hangi otun kendilerine iyi geleceğini bilirler ama yine de seçimi veteriner hekim tavsiyesi altında sahibinin yapması daha doğru olacaktır.

  Tansiyon sebebi ile de gözde kanlanma olabilir.Gözdeki kılcallarda çatlamalar meydana gelir ve yer yer konjuktiva da kızarıklık, zaman geçtikçe de büyüyen bir kırmızılık şekillenebilir.Zehirlenme ile de olabilir.O an hafif bir zehirlenme geçirmiş olabilir çünkü karın ağrısı da mevcuttu diyorsunuz.Sonrasında kusma ile birlikte ve biraz dinlenince geçmiş olabilir.Zehirlenme ise şuan atlatmış olabilir.O zaman 1-2 hafta içerisinde gözündeki kanlanma gidecektir.Eğer kanlanmada azalma olmaz ise o zaman müdahele gerekebilir.Birkaç gün gözlem altında tutmakta fayda var.

  Veteriner hekim olmadığınız için sorular sorarak aldığım cevaba göre etken madde tavsiye edemiyorum.

  Geçmiş olsun.

  #94509

  Yener bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim,sagolun.Sizinde söylediğiniz gibi,şimdi iyi kanama izleri hala gözünde mevcut ama akşam yemeğini yedi keyfide iyi şimdi.Tek sorunumuz gözünün kanlanmasını geçmesi sanırım,

  #94517

  Acaba gözdeki kanlı kısmın geçmesi için göz damlası kullanmam uygun olurmu ismini vermende sakınca yoksa elimde var onu kullanabnilirmiyim ?

  #94541

  Beşeri preparatlar olarak kullanılan ilaçlar hayvanlar için uygun değildir.

  Muayene etmeden sebebini öğrenemediğimiz bir olgu için spesifik bir damla öneremem.

  İnternette zeytinyağı damlatın gibi şeyler yazıyor,sakın aldanmayın.Bunlar ph’sı değişken yağlardır, her ne kadar standardizasyon sağlanmaya çalışılsa da olmuyor ve konjuktivaya zarar verir.Kesinlikle alternatif birşeyi göze uygulayarak kanlanmaya gidermeye çalışmayın.Göz diğer organlara benzemiyor,çok hassas.

  Dediğim gibi biraz beklemek gerekecek.Vücut kendiliğinden konjuktivadaki kanı emecek ve köpek normale dönecektir.

  1 hafta sonra azalmaz ise tekrar yazı yazarsınız,imkanlarımız doğrultusunda bir veteriner hekim arkadaşımıza yönlendirmeye çalışırız.

  Geçmiş olsun.

  #94546

  yener bey çok teşekkür ederim ilginize kanlanma aynı duruyor ama yoğunlu azalmış gözüküyor dediğinizi yapıp bekleyeceğim sagolun.

  #94675

  yener bey köpeğimim gözündeki kanlanma geçti şu an gözü normal yardımlarınız için teşekkür ederim.sagolun.

  #94676

  Rica ederim,geçmiş olsun.

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.