blank
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19928
  FeeLinG
  Üye


  Sigarada bir düşman daha
  Uzmanlar, sigarayla ilgili yeni bir tehlikeyi daha gözler önüne serdi. Bu düşman bu kez üçüncü el vasıtasıyla geçiyor.
  Aileler çocuklarına zarar vermemek için pencereyi açarak ya da fan çalıştırarak sigara içiyorlar, fakat uzmanlar çocukların sağlığını tehdit eden ve kurtulması bu kadar kolay olmayan başka bir sigara etkisi buldular: “Üçüncü el duman”.

  Gazların görünmeyen zehirleyici etkisini açıklayacak terim bulmakta zorlanan uzmanlar, gazların ve partiküllerin sigara içen kişinin saçına ya da giysilerine yapıştığını, yastıklara ve halılara sindiğini ve oda dumandan temizlense de etkisinin uzun süre kaldığını belirtiyorlar. Küçük çocukların yerde emekleyerek ya da oyun oynayarak ağır metal, kanserojen ve hatta radyoaktif malzeme kalıntılarını ellerine aldığını ve yuttuğunu anlatıyorlar.

  Boston’daki MassGeneral Çocuk Hastanesi’nden doktorlar, bu kimyasalları açıklamak için bu terime “üçüncü el duman” adını verdiler. Araştırmalarında, bu dumanın bebekler ve çocuklarda yarattığı riskleri analiz ettiler.

  Pediatrics dergisinin bu ayki sayısında yayınlanan araştırmada, Harvard Medikal Okulu’ndan Doç. Dr. Jonathan P. Winickoff, “Herkes pasif içiciliğin kötü olduğunu biliyor, ancak bu yeni terim hakkında bir şey bilmiyor” dedi. Görünmeyen tütün toksinlerini tarif etmek için bir terime ihtiyaçlarını olduğunu belirten Winickoff, “Aileler çocukları evin dışında olduğu zaman ya da arabada sigara içiyor. Ya da bebek arka koltukta otururken camı açarak sigara içiyor ve böylece sorun olmayacağını düşünüyorlar, çünkü pasif içiciliğin bu şekilde çocuklarını etkilemediğine inanıyorlar” diye konuştu.

  Amerika’nın bir ucundan öteki ucuna bin 500 ev halkında sigara içme davranışı görüldüğü rapor ediliyor. Sigara içen ve içmeyenlerin büyük çoğunluğu pasif içiciliğin çocuklarına zarar vermesinden korkuyor. Sigara içmeyenlerin yüzde 95’i ile sigara içenlerin yüzde 84’ü “ailelerin içtiği sigaranın dumanını içine çeken bebek ve çocukların zarar göreceği” konusunda hemfikirler.

  Ancak bu terim yeni olduğundan, araştırmacılar insanlara, “bir gün önce sigara içilen odada nefes alan bebek ve çocukların bundan zarar görüp görmeyeceğini” sorduklarında, sigara içmeyenlerin sadece yüzde 65’i ile sigara içenlerin ise yüzde 43’ünün bu konuda hemfikir olduklarını gördüler.

  Araştırmacılar, pasif içiciliğin çocukların sağlığına zarar verdiği kanısına rağmen, ailelerin evde ve arabada sigara içmeyi kısıtlamadıklarını buldular. Diğer taraftan, Dr. Winickoff, 3. el dumanın zararlı olduğu kanısının ise daha etkili olduğunu ve evde sigara yasağının uygulandığını da söyledi.

  New York’taki Mount Sinai Tıp Okulu’nda Çocuk Sağlığı Merkezi’nden Dr. Philip Landrigan, “Buradaki ana mesaj çok basit; mutfak kapısını kapattıktan sonra sigara içmek çocukları sigaranın zararlı etkisinden korumuyor. 3. el dumanda kanserojenler var, bu maddelerle temas eden her yaştan insan kanser riski taşıyor” dedi.

  3. el dumandaki maddeler arasında bulunan hidrojen siyanid kimyasal silahlarda kullanılıyor; bütan çakmak gazında kullanılıyor; toluen ise boya incelticilerde bulunuyor. Ayrıca bu dumanda arsenik, kurşun, karbonmonoksit ve hatta 2006 yılında eski KGB ajanı Alexander V. Litvinenko’yu öldürmek için kullanılan polonyum 210 (yüksek radyoaktif içeren bir kanserojen) gibi yüksek kanserojenler bulunuyor.

  #66529

  ………araştırmacılar, pasif içiciliğin çocukların sağlığına zarar verdiği kanısına rağmen, ailelerin evde ve arabada sigara içmeyi kısıtlamadıklarını buldular…….

  BU NASIL BİR DENKLEM?

  #66575

  Ailesini seven adam ailesinin yanında sigara kullanmaz.Kimse maval okumasın.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.