blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Sığır
 5. Sığırları Zoolojik Sistemdeki Yeri ve Evcil Sığırların Kökeni
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18338

  Sığırın evcilleştirilmesiyle ilgili en eski bulgular Çatalhöyük’ de ortaya çıkarılmıştır. Bu bulgular M.Ö. 5000-6000 yıllarına tarihlenmektedir. Evcilleştirilme Orta Asya da başlamış buradan da Asya’ya ve Avrupa’ya yayıldığı kabul edilmektedir.Sığırın zoolojik sistemdeki yeri şöyledir:
  Alem : Animale (Hayvanlar)
  Şube : Chordate (Kordatılar)
  Alt Şube : Vertebrate (Omurgalılar)
  Sınıf : Mammalia (Memeliler)
  Alt Sınıf : Plancetalia (Plesantalılar)
  Takım : Ungulata (Tırnaklılar)
  Alt Takım : Artiodacty (Çift Tırnaklılar)
  Grup : Ruminantia (Geviş Getirenler)
  Family : Bovidae
  Alt Family : Bovinae
  Cins : Bos (Geniş Anlamda Sığırlar)
  Alt Cins : Taurus
  Tür : Bos Taurus

  Evcil Sığır Bos taurus türündendir. Bununla beraber bu türü iki alt tür olarak da inceleyenler vardır. Bu alt türlerden biri Bos taurus typicus, diğeri ise Bos taurus inducustur. İlki daha çok ılıman iklim kuşağında yaşayan sığırları, ikincisi ise sıcak iklim kuşağında yaşayan hörgüçlü, büyük sarkık kulaklı Zebu sığırlarını içine alır.

  Bu günkü sığırlar binlerce yıl önce yaşamış yabani sığırlardan kök almışlardır. Günümüzde ki sığırların elde edilmesinde en etkili olan Bos taurus primigenius olduğu düşünülmektedir. Bu sığırların 180-215 cm yüksekliğinde, iri yapılı hayvanlar oldukları tahmin edilmektedir. Bunlarda boynuzlar uzun kuvvetli olup öne doğru yarım bir şekilde bir kıvrım yapmaktadır. İki boynuz arası düz, alın ve yüz uzun, dardır.Buna karşılık Bos taurus brachyceros veya longifrans alt türüne dahil edilenler çok daha küçük cüsselidir. Bunlarda boynuzlar ve yüz daha kısa olup, alın daha uzun ve geniştir. İki boynuz arası hat ortaya doğru yükselmekte ve ortada belirgin bir çıkıntı meydana getirmektedir.

  #51330

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.