blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #20016
  dilara
  Üye


  Halkalı fok, yüzeye çıkmadan önce çevreyi kolaçan ediyor. Sinsice yaklaşan ayılar, fokları bu buzul çukurlarında avlıyor.


  YANSIMA
  Görüntüsü buzlu suya yansıyan kutup ayısı sualtında ilerliyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın içinde bulunduğumuz yüzyılda ayıların soylarının tükenmesine neden olacağından korkuyor.


  MAVİ CENNET
  Deniz kuşu, Svalbard’da (Norveç), bir buzdağı üzerinde süzülüyor. Buzdağları, buz tabakaları ve buzul parçaları kuşlar, foklar ve yaban hayatının diğer canlıları için yüzer vahalar oluşturuyor.


  HIZLI ERİME
  Beaufort Denizi’nde (Kanada) erimeyle oluşan sular buzu örtüyor. Son 30 yılda Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buzul alanlar yüzde 40 oranında inceldi.


  YARIKALICI MEKAN
  Dişleriyle dikkat çeken bir deniz canavarı olan Atlantik morsu, Baffin Adası açıklarındaki çokyıllık -ya da yarıkalıcı- deniz buzu üzerine çömelmiş.

  #67137
  dilara
  Üye


  AVLANMA ALANLARI
  Dişi bir ayı ve yavrusu, bir buzadasının üzerinde havayı kokluyor. Yiyecek peşindeki ayılar geniş alanlarda geziniyor, sık sık bir buzdağından diğerine atlıyor. Radyo vericili tasma takılan ayılar 240 kilometreye ulaşan uzun mesafeleri yüzerken izlendi.


  TEHDİT ALTINDA
  Küresel ısınmaya bağlı olarak deniz buzunun çekilmesi, buz üstünde avlanan ve dolaşan ayılar için ciddi bir tehdit. Ayıların yok olmaya yüz tutmasından endişe duyan ABD Balıkçılık ve Yaban Hayatı İdaresi’nin yetkilileri, ayıların, tehlike altındaki canlı türlerine ilişkin yasa kapsamına alınmasını önerdi. Bu kuruluş bünyesindeki Deniz Memelileri Yönetim Programı’nın başındaki Rosa Meehan, “Kutup ayılarının içinde bulunduğu koşullar ile deniz buzunun çekilmesi arasında gerçekten açık bir ilişki var,” diyor. “Ayılar buza muhtaç ve de buz eriyor.”


  SOĞUK ÖLÜM
  Varlık gösterdikleri bazı yaşam alanlarında yok olan buzul alanlar, ayıları denizde daha uzun ve daha tehlikeli yolculuklara zorlamaya başladı bile. Buz üzerinde bir ayı ölüsü ender olarak görülür.


  BUZ MARTISI
  Barındığı dünya kadar beyaz olan bir buz martısı, ters dönmüş bir deniz buzuna konuyor. Araştırmalar bu kuşların sayıca azaldığını gösteriyor, ama bunun nedeni açık değil. “Bunun neden olduğunu bilmiyoruz,” diyor biyolog Mark Mallory. “Ama iklim değişiminden etkilenen bir kuş varsa, o da herhalde buz martısıdır. Tüm yaşamını Kuzey Kutup Bölgesi’nde geçiren tek deniz kuşu o.”


  BASTIRILMA
  Eriyen buz, oluklar halinde bir fokun hava almak için açtığı deliğe akıyor. Buzdan daha az yansıtma özelliği olan su, daha çok güneş ışığı emerek erimeyi hızlandırıyor.

  #67138
  dilara
  Üye


  AÇIK AKIŞ
  İlkbaharda Kuzey Kutup Bölgesi’nde yeniden görülen güneş, deniz buzunu yavaşça eritmeye başlar. Erimiş buz sularının toplanmasıyla oluşan seller her çatlak, delik ya da yarıktan buzun içine dökülerek tekrar denize akar.


  EŞİKTE YAŞAM
  Amfipodlar, deniz buzunun altındaki alglerle besleniyor. Amfipodlar dışında solucanlar, algler, başka kabuklular ve zooplanktonlar dahil birkaç yüz canlı türü daha buzun içinde ve çevresinde yaşamını sürdürür ve Kuzey Kutup Bölgesi besin ağının temelini oluşturur. Bu küçük yaratıkların yaşam alanlarındaki değişiklikler tüm ekosistemi etkileyebilir.


  KIRILAN BESİN ZİNCİRİ
  Grönland balinaları, amfipodlar gibi küçük canlılarla besleniyor. Giderek yok olan deniz buzu, amfipodların yaşam alanlarını daraltırken Grönland balinalarının besin kaynaklarını da azaltabilir.


  TEHLİKE YENİDEN
  Bedeninde olasılıkla keskin bir buz parçasının bıraktığı yara izini taşıyan bir Grönland balinası buz sınırında ilerliyor. 200 yıl kadar yaşayabilen Grönland balinaları, yeryüzünün en uzun ömürlü, en büyük hayvanları arasında. Nesilleri, avlanmanın sona ermesinden yaklaşık yüz yıl sonra bugün hâlâ tehlike altında.


  DERİNLİKTEKİ HAYALETLER
  Derinliklerde iki hayalet gibi beliriveren bir çift beluga balinası, morina avlarken bir yandan da tiz sesler çıkarıyor.

  #67139
  dilara
  Üye


  YUKARIDAKİ ÇALKANTI
  Sert bir rüzgâr su yüzeyini çalkalarken, aşağıda fırtınadan yalıtılmış olan yaşam sakinliğini koruyor.


  YERSİZ YURTSUZ
  Dinlenmek ve ısınmak için buzun üzerinde olmaya gereksinim duyan bu halkalı fok gibi yavrular, sualtındakilere göre daha savunmasızlar. Bu yavru kaybolmuş bir halde denize ulaşabileceği bir yer bulabilme umudu ile emekliyordu. Fotoğrafçı, onu buz sınırına götürmekten kendini alamamış.


  BESLENME ZAMANI
  Kutup martıları, buz üzerinde jet uçakları gibi süzülüyor. Bu gözüpek kuşlar kıyılardaki kayalıkların tepesine tünüyor, açık deniz alanlarında avlanıyor.


  AYI KORKUSU
  Bu ayı, beş metre kadar ötede buzun üzerine çıktı, silkelendi ve sonra saldırıya geçti.


  BELİRSİZ YOLCULUK
  Bir diğer gün de, buzda gezinen bir ayı eriyen karda iz bıraktı.

  #67145
  FeeLinG
  Üye

  çok güzel görüntüler ya

  #67146

  Güzel fotoğraflar zaten National Geographic ve Atlas abonesiyim.Teşekkürler.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.