blank
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #18262
  pRincez
  Üye

  Hamsterımın kafesini temizlemem gerekiyordu çünkü aşırı kokuyordu ama 3 günlük yavruları olduğu için temizlemedik ama sonra bir yere annesiyle yavruları aldık koyduk tabi yavrulara ellimizi sürmedik kaşıkla koyduk daha sonra temizledikten sonra geri koyduk ama çok kötü bişey oldu baya bir hırçınlaştı bir yavrusunu ağzına alıp baya bir hırpaladı gibi bişi sonra bıraktı yavrularına bir 5-10 dk gitmedi sonra girdi ama şimdide tırmanıyor kafese sizce sorun varmıdır ne yapmam lazım yardım edin lütfen:(

  #50675

  Yavrular çok ufak olduğu için annelerinden ayıramazsınız…

  Bu nedenle mecbur kafeste kalacaklar.Yavruya kokunuz sindiyse annesi yabancılamış olabilir ve sinirli tavırlar sergileyebilir.Şu an yapabilecekleriniz:

  -anneyi gözetim altında tutacaksınız.
  -Zaten hamsterlar günün büyük bölümünü uyuyarak geçirirler ve geceye doğru uyanırlar.Bu konuda rahat olacaksınız çünkü uzun süre uyuyorlar.
  -Yavruları hırpalamaya çalışırsa yine engel olmaya çalışın.
  -Yavrular 3 günlük olduğuna göre(ben bu mesajı yazarken 4 günlük oldular bile) gözleri kapalıdır.10 günlükken ortalama gözleri açılır,böylece balık yağıda içeren yavru hamster yemleri var onlarla besleyebilirsiniz.
  -Haşlanmış yumurta, haşlanmış et, peynir ile besleyebilirsiniz.Ben et önermem.
  -yavruların 4-5 haftalıktan önce annelerinden ayrılmaları önerilmez…

  Diğer bütün kemirgenlerde olduğu gibi hamster’larında koku alma duygusu çok gelişmiştir, dünyayı burunlarıyla algılarlar. Anne hamster yavrularını kokuları sayesinde tanır. Bu nedenle emziren bir annenin yavrularına kesinlikle dokunmayın, anneyi rahatsız etmeyin ve onu tamamen sessiz sakin ortamda yalnız bırakın. Eğer yavruyu elinize alırsanız elinizin kokusu yavruya geçecek ve anne yavrusunu tanıyamayacaktır. Sonuçta onu bir yabancı zannederek ya öldürür yada yuvadan atar.

  Umarım fazla sorunla karşılaşmazsınız.Şuan yavrular çok küçük ve anneye bağımlılar.Anne onları kabul etmezse korkarım ölecekler.Yapabileceğiniz birşey yok.Tabi yine de yavru hamster yemleri vermeyi deneyebilirsiniz ama yararlı olacağını sanmıyorum.

  Sağlıcakla kalın…

  #50678
  pRincez
  Üye

  tşk ederim bilgin için[hr]
  tşk ederim bilgin için ya yavrulara zarar verdiğini görmedim sadece tırmanıyor kafesin içinde yavrulardan ayrı yerde yatıyor yavrularda ses çıkarıyor altına aldığnıı görüyorum ama emzirdiğini zannetmiyorum ama inş öledir yarın bakıcam inş herşey yolunda olur.

  #51511

  yavrulara sarmısak sürerseniz sizin kokunuzu bastırır. anne sarmısak kokusunu yabancı zannetmediği için yavruları kolayca kabul edecektir.

  #51604
  pRincez
  Üye

  Hımm ilk defa duydum ama şuan sorunum kalmadı yavrular 13 günlük gözleri açıldı. Elimize nadir alıyoruz anneside yavrularını yabancılamıyor yani herşey yolunda teşekürler genede .

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.