1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Veteriner Hekimlere Sorun
  4. su kaplumbagam 2 haftadır hasta
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    nur_t
    Üye

merhaba arkadaslar ben az once uye oldum
    ve veteriner arkadaslar hepinize cok yardimci olmus
    benimde bir sorunum var
    kaplumbagalarima 2 haftadir kuzenim bakiyordu biri kocaman olmus bacaklari kabugundan disariya fiskiriyor
    digeri ise kuculmus sanki ve gozleri kapanmis iki haftadir tam iki kere yemek yemis ve gozlerine kuzenim internetten okuyup terramicin yerine gecer diye bi goz merhemi surmus evde baktim ama adini bulamadim
    o zamandan itibaren tamammen kapanmis ve bidaha hic acmadi gozlerini

kapali gozleriyle etrafa bakmaya calisiyor ama onundeki yemi bile goremiyor ,elime aldigimde cip cip diye gozkapaklarindan ses geliyo ama acamiyo yinede yemi agzina dogru tutsamda kesinlikle yemiyor
    kabugunun altı pembelesmemis baktim simdi

akvaryumu 28 derecede , su filtresi var birde 20 wattlık bir ampul takabildim.
    ne yapmaliyim , lutfen yardim edin cok uzuluyorum..

Merhabalar…

Öncelikle geçmiş olsun…

Anlattığın semptomlar kaplumbağalarının akciğer enfeksiyonu geçirdiğine işaret ediyor….

Bu enfeksiyon üşütme , kirli su veya yiyeceklerle veya bakterilerin bulunduğu bir ortama gitmeleri sonucu oluşabilmektedir…

Bu nedenle kaplumbağalarınızın zaman geçirmeden antibiyotik ve antifungal ilaçlarla tedavisi gerekmektedir…

Kullanabileceğiniz ilaçları özel mesajlarınıza gönderdim…

Tabi her zaman tavsiyemiz…Bir Veteriner Hekim muayenesinden geçirilerek teşhis ,tedavi ve gerekli ilaçların belirlenmesidir…Tekrardan geçmiş olsun….

nur_t
    Üye

cok tesekkur ederim.
    simdi aliyorum ilaclari
    bunlari iki kaplumbagama da mi kullanmaliyim cunku biri yemek yiyor ve gozlerini acabiliyor.
    birde baska bir kaba almam gerekiyor mu?

Hastalık belirtisi gösterenlere antibiyotik içereni kullanabilirsiniz…

Ama diğer kaplumbağanızda herhangi bir belirti yoksa onu tedavi süresince ayırmanız,hem hastalığın bulşamaması hemde ilaçlardan etkilenmemesi açısından yerinde olacaktır….

nur_t
    Üye

bugün eyedrops u bulabildim
    iki gozune birer kere damlattim
    sonra 4 saat sonra bi kere daha tekrarladim
    ayri bi kaba azicik su koyup kaloriferin uzerine sicak sicak yerlestirdim.hala yemek yok tabi uzatiyorum agzina dogru ama agzini acmiyo hic.
    gozleri hala kapali ve beyazlasti birazcik
    kullanmaya devam edeyim mi sizce
    cok soru sordum kusura bakmayin ama her cevapta acaip umitleniyorum iyilesicek diye..

2 haftadır hasta olan bir hayvanın 2 saatte iyileşmesini beklemiyorsunuz sanırım ?

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.