blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Veteriner Hekimlere Sorun
 4. Tavşan
 5. Tavşanlarda Sindirim Kanalı Parazitleri
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #21050

  Tavşanlarda sindirim kanalında etkili olan parazıtler;

  Tenya (Cysticercosis): İnce, beyaz, uzun görünüşlü olan bu parazit karaciğerde üreme ortamı bulur. Yumurtaları köpek ve kedi dışkılarıyla tavşanİara geçer. Bulaşma yemler veya dışkı yoluyla gerçekleşır. Tavşanların iç organlarını yiyen kedi, köpek gibi hayvanlar yoluyla döngü tekrarlanır. Semptomları çok belirgin değildir, bazen ishal ve gelişmede düşüşe neden olur. Evcil tavşanlarda ender olarak görülen tenya tedavisi diğer hayvanlarda olduğu gibi tek dozda verilen ilaçlarla yapılır.

  Nematodlar: Bunlar küçük yuvarlak solucanlar olarak da adlandınlırlar ve 14-16 mm uzunluktadırlar. Tavşanlar taze yeşil yemlerle larvaları alarak bulaşık hale gelirler. Bu parazitlerin zararlı patojenik etkisi oldukça zayıftır. Fakat diğer tavşan hastalıklarının özellikle de ishalın daha şiddetli hale gelmesine neden olurlar, Bunların kontrol edilmesinde antelmintikler (Thiabendazole phenothiazine tetramisole) kullanılmaktadır.

  Sindirim kanalı parazitleri yabani tavşanlarda çok yaygındır. Yetiştiricilikte ise genel hijyen kurallarına uyuluyorsa ekonomik bir zararları yoktur. Ancak bu parazitlerin fazla miktarda bulunması sindirim kanalı ve diğer organlardaki hastalık etkenlerinin artmasına neden olurlar, bu durumda taşıyıcı, öldürücü veya zehirleyıci etki gösterebilirler. Bunların kontrolü hayat evrelerinin kırılması ile olmaktadır. Bu konuda özellikle yeşil yemlerin kullanılmasında dikkatli olunmalıdır. Yabani tavşan, kedi ve köpeklerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerden yeşil yemler alınmamalıdır. Depolama yerlerine bu hayvanların ulaşmaları engellenmelidir. Otlar özellikle rutubetli bolgelerde öğle saatlerinde biçilmeli, kuru olmalarına dıkkat edilmelidir. Bu parazitlerden çoğunluğu kuru ve ışık ortamından kaçmaktadır. Otlar tavşanlara verilmeden önce güneşte soldurulmalıdır Bu anda larvaların çoğunluğu ölmektedir Yem kutuları tavşanların gübre ve idrarı ile temas etmemelidir.

  Parazit bulaşmalan tavşanların bulundukları yerde altlığın sürekli kuru tutulması ıle önlenebilir. Besi süresi uzun olan tavşanlarda (3 ay) parazitlerin hayat evrelerinin devamı açısından elverişli bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle besi daha kısa tutularak hayat evresı kısıtlanabılir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.