blank
 1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi
 3. Sağlık - Bakım - Beslenme
 4. Yarasa tükrüğünden felç ilacı
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19814
  FeeLinG
  Üye

  Yarasa tükrüğünden felç ilacı

  Danimarka merkezli ilaç firması, vampir yarasa olarak bilinen bir tür yarasanın tükürüğünden felç ilacı üretti.
  Orijinal ismi Desmodus rotundus olan yarasanın tükürüğünde yer alan bir takım enzimleri kullanarak ilacın geliştirildiğini açıklayan firma yetkilileri, ilacın felç tedavisinde devrim olacağını iddia ediyor.

  Felç hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların hepsinin felcin oluşumundan sonraki üç saat içerisinde kullanılması gerekiyor. Şirket yetkilisi Anders Gersel Pedersen, “Günümüzde felç hastalarının yüzde 80’i ilk üç saat içerisinde teşhis ve tedavi edilemiyor. Oysa elimizdeki bütün felç ilaçlarının felcin oluşumundan üç saat sonra etkisi kalmıyor” dedi. Geliştirilen yeni ilacın özellikle bu üç saatlik sürenin arttırılmasını sağladığı için önemli olduğunu vurgulayan Pedersen, “Vampir yarasanın tükürüğünde yer alan desmoteplase maddesi felç oluşumundan dokuz saat sonraya kadar etkisini kaybetmiyor. Bu da felç riski olan hastaların hastaneye ulaşmaları için fazladan altı saat anlamına geliyor” diye konuştu.

  Genellikle beyine giden atardamarların tıkanması sonucunda meydana gelen felç vakalarının tedavisinde kullanılacak ilacın, tıp dünyasında yeni açılımlara sebep olacağı belirtiliyor. Daha çok merkezi sinir sistemi rahatsızlıklarıyla ilgili ilaç ve tedavilerin geliştirilmesiyle uğraşan H. Lundbeck A/S, ilacın klinik testlerinin şu anda Avrupa, Amerika, Kanada ve Asya’nın çeşitli merkezlerinde gerçekleştiriyor. İlacın test süresinin bitiminden sonra onaylanması bekleniyor.

  Sinirlerin ya da kasların bozukluğundan ileri gelen hareketsizlik ya da hareket azalması olarak bilinen felç, her yıl çok sayıda insanın ölümüne sebep oluyor. Sadece Amerika da bir yılda felç olanların sayısı 700 bin ve bunların yüzde 8 ile 12’si ilk otuz gün içerisinde ölüyor. Amerika’da 2008 yılında felcin teşhis ve tedavisi dolayısıyla harcanan toplam paranın 66 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.