blank
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19107

  benim su kaplumbağam 5gündür yemek yemiyor ve gözlerini açmıyor gözleri sürekli kapalı, ağzına yem uzatıyorum ama yemiyor.gözlerinde şişlik yok akıntı da yok ama bunların olması şart mı enfeksiyon olması için bilmiyorum???? lütfen yardım edin:sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry:

  #54555
  vetmert
  Üye

  arkadaşım öncelikle budurumun hastalıkmı değilmi onu tespit etmek gerekli, çünkü havalar soğumaya başladı, kaplumbağalar soğukkanlı hayvanlar sınıfından olduğu için sizde bilirsiniz kış uykusu denen metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olaraktan durgunlaşma yavaşlama özelliği vardır, budurumda yeme ihtiyacı duymayabilirler. eğer bir enfeksiyon sözkonusuysa budurumda da anaroksi dediğimiz istahsızlık durumu şekillenebilir. Enfeksiyona bağlı bir takım semptomlar örneğin ishal, kabızlık, brun akıntısı vs.. mutlaka meydana gelir. bahsettiğinize göre böyle bir şeyler sözkonusu değil. ama bazı hastalık etkenlerinin hayvan vücüduna yerleşip kendine ait hastalık belirtilerini göstermesi içinde belli bir zaman mevcuttur bu bir hafta veya daha geç meydana gelebilir. o nedenle sizin yapmanız gereken şey öncelikle su ısısına dikkat ediniz yine bunun yanında vitamin desteğiyle hayvanınızın direncini arttırmanız gerekir. yine enfekisyona karşı koruyucu amaçlı antibiyotik uygulamasıda yapabilrsiniz. bunları yaparkende veteriner hekiminizin önerisisini almayı unutmayınız.

  #54718

  dün veterinere gittik, 2günde bir suyuna koymam için ilaç verdi, soğuktan ve suyunu sık değiştirmekten olan bi hastalık dedi.şu anda ölü gibi sanırım öldü ve onu bile anlayamıyorum:((((((((( delircem:sm_cry::sm_cry::sm_cry::sm_cry:

  #55515
  dilara
  Üye

  kaplumbağaların suyu ne kdr sıklıkla değiştirilmeli?
  kaplumbağam suya girmemekte ısrar ediyor,24 saatin 23 saati hep taşın üzerinde duruyor.hasta olmasından korkuyorum:(

  #55519
  FeeLinG
  Üye

  ben suyunu 2 günde bir değiştiriyorum ve sürekli sudalar çıkmıyolar

  #61592

  dostum kaplumbagan devamlı kuru bolgeye kaçmak istiyosa ya suyun soguklugundandır. yada akciger usutmesi olabilir. benim kaplumbagamda cigerlerini usuttugu zaman suyu hic sevmiyordu hep kacıyordu. kaplumbagana dikkat et su belirtiler varmı..
  -kabugunun altında pembeleşme
  -gözlerde şişlik
  -halsizlik ve bitkinlik
  -suyun altında burnundan baloncuk cıkarma.

  gibi belirtiler varsa kaplumbagan akciger enfeksiyonuna yakalanmıs olabilir.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.