blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Veteriner Hekim Haberleri
 4. 2 bin 500 veteriner hekim ve ziraat mühendisi alınacak
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27700

  Tarım potansiyeli yüksek köylerde ‘Tarım Danışmanı’ adı altında veteriner hekim ve ziraat mühendisi istihdam eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 7 bin 500 olan tarım danışmanı sayısını 10 bin’e çıkartıyor. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde 2 bin 500 veteriner hekimi ve ziraat mühendisi alımı yapılacak.

  Bursa Tarım İl Müdürü Kasım Piral, tarım danışmanlığının 2004 yılında ‘Bin Köye Bin Tarım Danışmanı’ sloganı ile başladığını hatırlattı. Özellikle tarımsal potansiyeli büyük köylerde üreticilerin doğrudan başvurabileceği, kolay bilgiye ve teknolojiye ulaşabileceği veteriner hekim ve ziraat mühendislerin istihdam edildiğini söyledi.

  Zamanla artan tarım danışmanı sayısının hali hazırda 7 bin 500’e ulaştığına dikkat çeken Piral, 7 bin 500 köyde çiftçiye destek verildiğini kaydetti. Bakanlığın hedefinin 10 bin köyde veteriner hekim ve ziraat mühendisi istihdam etmek olduğunu dile getiren Piral, bu rakamın 40 bini aşkın köyün yüzde 25’ine tekabül ettiğini vurguladı.

  Bunun çiftçilerin müracaatları ve talepleri ile şekillendiğine işaret eden Piral, şu bilgileri verdi: “Önümüzdeki dönem içinde 2 bin 500 tarım danışmanı alınarak istihdam edilecek ve sayı 10 bine çıkartılacak. Tabi bu 10 bin köyle sınırlı değil, bunlara bağlı en fazla 5 köy daha var. Köylerde ikamet ediyorlar ve takriben 30 köye de hizmet veriyor. Tarımsal eğitim, tarımsal yayım, tarımsal desteklemeler, tarımsal mekanizasyonla ilgili organizasyonlar, tohum denemeleri, hayvan ıslah çalışmaları, aşılamalar, hayvan sağlığı çalışmaları, kontrol çalışmaları gibi bir çok konuda bu arkadaşlarımız etkindirler.”

  Türkiye’de tarım sektörünün 2000 yılında 23 milyar dolarlık ülkesel üretim yaparken 2010 yılında 63 milyar dolarlık üretim yaptığını hatırlatan Piral, bu artışta tarım danışmanlarının da emeğinin olduğunu ifade etti. Tarım danışmanlarının çok büyük başarılara imza attığını vurgulayan Piral, daha önce havzasında hiç bahse konu olmayan bir ürünün yada tekniğin şimdi o bölgede çok etkin kullanıldığını ifade etti. Piral, Bursa’da 100’e aşkın köydeki tarım danışmanı sayısının da yeni yapılacak alımlarla artırılacağını sözlerine ekledi.

  #101275
  reco61
  Üye

  çok iyi bir haber inşallah 1000 i veteriner olur

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.