blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. 29 Ekim haftasında vizyona girenler...
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25110
  FeeLinG
  Üye

  29 Ekim haftasında vizyona girenler…

  (28 Ekim 2010) Bu hafta Cumhuriyet bayramı dolayısıyla Cumhuriyet tarihimizden iki büyük ismin hikayesinin anlatıldığı Kubilay ve Nene Hatun, Filmekimi’nde gösterilmiş iki festival filmi Nefes Nefese ve Sihirbaz, haftanın tek korku filmi olan Son Ayin ve çocuklar için Winx Club 3D vizyonda!

  KUBİLAY

  Cumhuriyetimizin 87. yıl dönümünü kutlayacağımız Cuma günü vizyona giren Kubilay, Cumhuriyetin iki ile yedi yaşları arasında patlak veren Menemen Olayları sırasında çıkan ayaklanmayı bastırmak isterken bir grup gerici tarafından öldürülen ve kafası kesilen Devrim şehidi Mustafa Fehmi Kubilay öğretmenin öyküsünü anlatıyor.

  Çektiği filmlerin senaryolarını da yazan yönetmen Faik Ahmet Akıncı’nın 4. filmi olan Kubilay’ın kadrosunda Arda Kural, Ünsal Emre, Selahattin Taşdöğen, Özcan Varaylı gibi isimler bulunuyor.

  Milli bayramlar öncesinde çekilen ve artık gelenekselleşen bu tür çalışmalar, bayram tatillerini sinemada geçirmek isteyenler için milli ve manevi olarak hassas bir seçenek gibi dursa da, içerik olarak sanki bir TV filmi havasında son derecede sıradan bir seyirlik olmaktan daha fazlasını sunamıyor maalesef.

  Bazen isimlerini bile bilmediğimiz Batılı kahramanların, son derece ustaca kotarılmış hayatlarını anlatan epik sinema örneklerine hayran kaldığımızda, “Biz neden sinemada bunu berecemiyoruz?” sorusunu hala cevaplayamamış olmamız da iç karartıcı. Cumhuriyetimizin 87. yılında, henüz sinemasal bir çerçeveye oturtamadığımız Milli Mücadele tarihimizi anlatan Kubilay da bu zor sorunun cevabını vermekte zorlanıyor.

  Para kazanmanın yollarından hiçbiri, tarihi milli konuları, tarihin bir o kadar önemli günlerinde vizyona sokmak olmamalı.

  Filmin kısaca konusu:
  Cumhuriyet devrimi tüm hızıyla sürmektedir. Kubilay da, genç bir öğretmen olarak devrimlerin birer parçasıdır. Askerliğini yapmak üzere Menemen’e gitmiştir. Bu sırada Şeyh Esat’ın yönlendirmesiyle Menemen olayları başgösterir. Menemen’de çıkan gerici ayaklanmayı bastırmakla görevli Kubilay, Derviş Mehmet ve adamları tarafından başı kesilerek öldürülür. Başı sancağa takılarak Menemen’de gezdirilir.

  NEFES NEFESE / INHALE

  Türkiye’de vizyon şansı bulamayan filmleriyle ünlü olsa da festival takipçilerinin yakından tanıdığı ünlü İzlandalı yönetmen Baltasar Kormákur’un son filmi ‘Nefes Nefese’, yıldızlarla dolu kadrosuyla ülkesi dışında çektiği ilk, ‘A Little Trip to Heaven’dan sonra İngilizce çektiği ikinci film.

  Dermot Mulroney, Diane Kruger, Rosanna Arquette gibi ünlü oyuncuların yanında yazar-yönetmen-oyuncu Sam Shepard’ı da yan rollerde izlediğimiz Nefes Nefese, Los Angeles ve Meksika’da geçen bir gerilim – aksiyon filmi.

  Tıpkı hemşehrisi Dagur Kári’nin izinde Amerika’yı tekrar keşfeden Kormákur da, kendini festivallerde ispat edip okyanusun öte tarafında çektiği ‘Avrupalı’ bir filmle karşımızda. Kormákur, daha önce belgesel tarza yakın insan hikayelerini anlattığı filmlerinden çok da uzak olmayan ‘Nefes Nefese’de, her yıl 15.000 insanın ağlarına düştüğü uluslararası organ mafyası gerçeğini, son derece yalın ve gerçekçi bir dille anlatıyor.

  Nefes Nefese, filmi Filmekimi’nde kaçıranlar için vizyonda!

  Filmin kısaca konusu:
  Nefes Nefese, ender görülen bir hastalığa yakalanan kızları Chloe’yi kurtarmak için çabalayan Los Angeles Bölge Savcısı Paul Chaney ve karısı Diane’in soluksuz izlenen öyküsünü anlatıyor. Her iki ciğerinin birden değiştirilmesi gereken ve organ nakli için sıra bekleyen Chloe, gitgide kötülemektedir. Paul, kızını kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır; Meksika’da Tijuana kentinde bir operasyon da buna dahildir. Ama bu yolda uluslararası organ mafyasıyla karşı karşıya gelir. Artık yalnızca kızını değil, kendini de kurtarmalıdır.

  NENE HATUN: AZİZİYE

  Tıpkı ‘Kubilay’ gibi, günün anlam ve önemine uygun bir şekilde vizyona giren Nene Hatun, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında üstün gayretle çalışarak adını tarihe yazdıran Nene Hatun’un hikayesini anlatıyor.

  Avni Kütükoğlu’nun yazıp yönettiği, Açelya Elmas, Barış Koçak, Mehmet Esen’in oynadığı film, Ermeni çetecileri canlandıracak figüran bulunamaması sorunuyla karşılaşmış, bu sorun da Ermeni figüranları oynayanlara, Türk figüranları oynayanlara verilenden daha yüksek ücret verilerek çözülmüştü.

  1973 yılında Osman F. Seden’in yönettiği Gazi Kadın’dan 37 yıl sonra sinemada tekrar kendine yer bulan bu hikaye, uzak tarihimizin unutulmaya yüz tutan kadın kahramanını hatırlamak isteyenler için vizyonda.

  Filmin kısaca konusu:
  Üniversite Kız Kayak Takımı 2011 Kış olimpiyatlarına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Hocası, bu spora oldukça yatkın olan Suna’ya, Nene Hatun’u örnek gösterir. En umutsuz durumda bile mücadeleye daha azimli şekilde devam etmenin hayata tutunmak ve başarıya ulaşmak için en doğru yol olduğunu anlatır…

  SİHİRBAZ / THE ILLUSIONIST

  ‘Belleville’de Randevu’ filminin yönetmeni Sylvain Chomet’nin Fransız mim ustası, yönetmen ve oyuncu Jacques Tati’nin senaryosundan uyarladığı ve Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılan Sihirbaz, Tati’nin 1956’da büyük kızına bir mektup formunda yazdığı, çekilmemiş bir senaryosundan esinlenerek sinemaya kazandırılan bir canlandırma film.

  Yapımı dört yıl alan Sihirbaz, yaptığı animasyonlarda yarattığı olağanüstü atmosferle çizgi dünyanın en özgün işlerine imza atan yönetmen Chomet’nin 7 senelik bir aradan sonra yarattığı son çalışması. Edinburgh’ta yaşayan yönetmenin Edinburgh’ta geçen animasyonu (özgün senaryo Prag’ta geçiyordu) bu sene Edinburgh Film Festivali’nin açılış filmiydi.

  “Animasyon bir sihir” diyen Chomet, son filmiyle sizi bu gösteriye davet ediyor… Filmekimi’nde kaçıranlar, bu sizin son şansınız!

  Filmin kısaca konusu:
  Meşhur Sihirbaz, bu sahne sanatının nesli tükenmekte olan son temsilcilerindendir. İskoçya’da bir köy barında sanatını icra ederken Alice adında masum bir kızla tanışır ve ikisinin de hayatı değişir. Sahnede onu izleyen Alice, yaptıklarının gerçek sihir olduğunu sanarak kahramanımıza hayran kalır.

  SON AYİN / THE LAST EXORCISM

  Daniel Stamm’in yönettiği, Patrick Fabian, Ashley Bell, Louis Herthum’un oynadığı ‘Son Ayin’, haftanın korku filmi kontenjanını dolduruyor.

  Artık klişeleşmiş “içine şeytan kaçan genç kızın dramı”nı son dönemin popüler tarzı olan belgesel havasında anlatan film, bir şeytan kovma ayininin çevresinde geçiyor. “Bir filmin içinde şeytan varsa, o mutlaka filmdeki genç kızın içine girecektir” düsturunun son halkasını oluşturan film, modern bir Exorcist bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir.

  “Son Ayin”, düşük bütçeli korku filmlerinin yetenekli yönetmeni Eli Roth’un yapımcılığında çekilen ve orijinal olmayan bir konunun yine orijinal olmayan bir teknikle birleştirilmesinden oluşturulmuş vasat bir korku filmi.

  Filmin kısaca konusu:
  Peder Cotton Marcus, Lousiana’da Sweetzer’ın çiftliğine vardığında, her zaman yaptığı şeytan kovma ayinlerinden birini gerçekleştireceğini düşünmektedir. Marcus, cemaatindeki insanlar için ayini görüntülemeye karar vermiştir. Sweetzer’ın kızı Nell’in ruhu, kötü bir iblisin eline geçmiştir. Genç kız kötü ruhun esiri haline gelmiştir. Marcus ayine başladığında, daha önce karşılaşmadığı türden bir kötülükle karşı karşıya kaldığını anlayacaktır. Ne var ki, bırakmak için artık çok geçtir.

  WINX CLUB 3D: SİHİRLİ MACERA / WINX CLUB 3D: MAGIC ADVENTURE

  Iginio Straffi’nin yazıp yönettiği, Türkçe seslendirmesini Figen Sumeli, Murat Sarı, Berna Başer, Kutay Kırşehirlioğlu’nun yaptığı film, bu haftanın çocuklara hitap eden tek filmi.

  İlk filmiyle 237.000 kişiye ulaşan, çocukların sevgilisi Winx Club bu sefer 3 Boyutlu Sihirli Macera ile yeniden karşınızda…

  Filmin kısaca konusu:
  Alfea Peri Okulu’nun yeni dönemi başlarken, güzel giden parti Icy, Darcy ve Stormy’nin saldırısı ile bozulur. Bloom yanlarında olmasa da bu karmaşayı toparlamak ve Trix cadılarıyla uğraşmak Winx perilerine kalır. Ancak Trix, gizemli ve güçlü bir parçayı da alarak ortadan kaybolur. Hayat toz pembe değildir ve Eskiçağ Cadıları yine Stella, Layla, Tecna, Muisa, Flora ve Bloom’un peşine düşer.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.