blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Ankara’nın öteki kadınları
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8762
  sfenks
  Üye

  Türkiye ortalamasının üzerinde gelir ve eğitim seviyesine sahip Ankara’nın özellikle gecekondu bölgeleri inanılmaz zorluklar içinde yaşam mücadelelerine sahne oluyor. Onlar Başkent’in öteki kadınları.

  GELİR ve eğitim seviyesinin Türkiye ortalamasının çok üstünde olduğu Ankara, kentin gecekondu bölgelerinde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü bilmeyen, zorluklar içinde yaşayan öteki kadınları da barındırıyor.

  Ankara Hürriyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek ile birlikte Başkent’in öteki kadınlarına ulaştı.

  İlk ziyaret edilen evde görüştüğümüz Gülhanım adlı kadının yaşadıkları ise ibretlik bir hayat hikayesi olarak notlarımıza geçti. İşte Başkent’in öteki kadınlarından Gülhanım Sarıtaş’ın kendi ağzından öyküsü:

  1977’de Kırşehir’de doğan Gülhanım, babası tarafından ’Kız kısmı okur muymuş’ diyerek okuldan alınmış. Daha sonra 17 yaşında iki tane şizofreni kardeşi olan inşaat işçisi Yüksel Sarıtaş ile 1994’de evlendirilmiş. İnşaat işçisi olan kocası da evlendikten bir yıl sonra şizofreni hastalığına yakalanınca Gülhanım için zorlu mücadele başladı.

  Bugün 30 yaşında olan Gülhanım, evde biri kocası, diğeri kocasının kardeşi olmak üzere iki şizofreni hastası (kocasının diğer şizofreni kardeşi 2000 yılında yaşamını yitirmiş), kayınvalidesi Zeynep Sarıtaş ve iki kızı Rukiye (12) ve Zeynep ( ile Etlik’te yaşam mücadelesi veriyor. 13 yıldan bu yana evde akıl hastaları ve çocukları ile yaşamaya çalışan Gülhanım’ın ise umutları halen var.

  HERŞEY ÇOK GÜZEL OLSUN İSTERDİM

  Gülhanım’dan umutları ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı vermesini istedik. O ise şöyle konuştu:

  “Herşeyin çok güzel olmasını isterdim. Çocuklarım bana ’Anne babam niye böyle?’ diye soruyor. Hiçbir şey diyemiyorum. Elimden geldiğim kadar çocuklarımla ilgileniyorum. Artık tek umudum onlar. Bana ’kız kısmı okur muymuş’ dediler, şimdi ben kızlarımı okutmak için çalışıyorum. Kadınlara değil ama, genç kızlara da birşey söylemek istiyorum; sakın ha erken ve bilmedikleri bir insanla evlenmesinler.”

  SENEDE 1 GÜNLE OLMAZ

  Gecekondu bölgelerinde kadınlara yönelik çalışmaları ile tanınan Nevin Gökçek ise Dünya Kadınlar Günü ve Ankaralı kadın konusunda şöyle konuştu:

  “Nasıl anneler, babalar, sevgililer gününü kutluyoruz; kadınları da ancak yılın 1 günü hatırlıyoruz. Ancak ne yazık ki kadınlarımızın yaşadığı sorunlar 1 gün hatırlanmak ile çözülecek gibi değil. Ankara eşleri tarafından terkedilen, dayak yiyen, tacize uğrayan kadınlarla dolu. Biz bu insanlara elimizden geldiği kadar sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ama tabii ki yetişemiyoruz.

  KADIN ÇOCUKLARDAN KORKUYOR

  Yıllardır gecekondu bölgelerinde kadınlarla birlikteyim. Aslında sorunlar ortak; örneğin kadın dayak yiyor ve kocasını terkedecek. Ailesi ise ’O zaman çocuklarını bırak, kendin gel’ diyor. Kadında çocuklarını bırakmayıp, direnmeye devam ediyor.

  İşin diğer tarafı ise dayağı sadece gecekondu bölgesindeki kadın yemiyor. Biz gezdiğimiz konuştuğumuz insanlardan biliyoruz ki; Esat’ta, Hoşdere’de oturup dayak yiyen kadında var.

  Ancak şunu da herkes bilmeli ki; Ankara’da kadınların en zor şartlar altında yaşadıkları ilçelerimiz Mamak ve Altındağ.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.