blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Annenin regl kepazeliğine bak!
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19308
  FeeLinG
  Üye

  Annenin regl kepazeliğine bak!

  Yaş günü, sünnet, evlilik kutlamaları derken bu kez de Ankara’da bir anne kızının regl gününü kutlayacak!
  Doğum, girilen her yeni yaş, sünnet, askere gidiş, evlilik kutlanıyor da, kadınlar için ergenliğe ilk adım, doğurganlığın başlaması anlamına gelen ilk regl neden kutlanmasın? Ankara’da bu soruyu soran bir anne kızının ilk reglini kutlamak için davet verecek.

  Genç kızların kadınlığa ilk adımını kutlamak için tören yapılması fikri uzun yıllardır feministlerce tartışılıyor. Türkiye’de bir tabu halinde yaşanan reglin toplum tarafından ayıp, utanılacak bir konu olarak görülmesini eleştiren kimi feministler, ergenliğe ilk adım olarak görülen bu günün çok önemsenmesi ve kutlanması gerektiğini düşünüyor. Bu konudaki önyargıları yıkmak isteyen kadınlardan biri de iki kız çocuğu annesi Şule Akdağ…

  ‘BU EŞİTSİZLİK NİYE?’

  Kadının insan hakları eğitimi programı kapsamında ev kadınları ve çalışan kadınlardan oluşan gruplara eğitim veren psikolog Akdağ, 12 yaşındaki kızı Ezgi için “Gençliğe ilk adım” kutlaması yapacak.

  Kutlama için yakın çevresine ve kızının arkadaşlarına davetiye gönderen Akdağ, bu davetiyede, “Önyargıları yıkmak için Ezgi’nin gençliğe ilk adım partisinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız” çağrısı yaptı.

  GEnÇLİĞİ İLK ADIM PARTİSİ

  Ankara’da yarın bir restoranda yapılacak kutlama için gönderilen davetiyede çağrıcı olarak anne, baba ve ablanın isimleri yer aldı. Anne Akdağ kutlama kararını neden aldığını Sabah’a şöyle anlattı: “Adet görüldüğünde tokat atılması, adetin kirli pis bir şey olarak görülmesi var. Bir kadın olarak adet görmenin üremenin başlangıcı olduğunu, doğum yapmanın kadınlığın en güzel yetilerinden biri olduğunu biliyoruz. Sünnetin alternatifi değil ama önyargıları yıkmak adına bir kadının böyle kirli sayılan, oysa çok önemsenmesi gereken bir gününün, gençliğe ilk adımına böyle olumlu bakılmasına inandığım için kutlama yapmaya karar verdim.”

  TEPKİ DE VAR DESTEK DE

  Topluma mesaj vermek, çocuklarına önem verdiğini göstermek için böyle cesaret isteyen bir işe kalkıştığını anlatan anne Akdağ’ı destekleyenler de var, karşı çıkanlar da. Anne Akdağ, kutlamanın bir ilk olduğunu belirterek, “Eminim birileri özenip bunu yapacak. Doğum günleri kutlanıyor, bu da anlamlı bir günse kutlanmalı” dedi.

  Ezgi önce ‘saçma’ dedi

  İlköğretim 7’nci sınıf öğrencisi olan 12 yaşındaki Ezgi’ye bu düşünce ilk önce “saçma” gelmiş. Annesine bu öneriyi ilk getirdiğinde kızdığınısöyleyen Ezgi, daha sonra bunun doğallığını görüp,basketbol takımındaki bütün arkadaşlarının da gelmek istediğini öğrenince heyecanlandığını ve kutlamayı kabul ettiğini anlattı.

  Baba katılmayacak

  Eşinin de kendisi gibi psikolog olduğunu anlatan anne Akdağ, davetiyede eşinin isminin olmasına karşın kutlamaya katılmayacağını söyledi. Aldıkları karara eşinin saygı duyduğunu anlatan anne Akdağ,”Siz yapın ama ben gelmeyeceğim’ diyor. Gelmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz, ama onu da anlıyorum. Erkek egemen toplumda yaşıyoruz” dedi.

  #56434

  Saçmalık,başka birşey değil…Paylaşım için teşekkürler.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.