blank
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Muhabbet & Eğlence
 4. Arçelikten eğitime destek
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #8783
  sfenks
  Üye

  Arçelikten eğitime destek

  Arçelik, öğrencilerin bireysel gelişimine ve eğitim kalitesine katkı sağlamak amacıyla başlattığı ”Arçelik ile Eğitimde Gönül Birliği” programıyla 290 yatılı ilköğretim bölge okulunda, 200 bin öğrenci ve 6 bin öğretmene ulaşmayı hedefliyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı ile Mart ayında imzalanan protokol ile hayata geçirilen program, “Bizim Odalar”, “Öğretmene Destek ve Eğitim”, “Arçelik Eğitim Bursu”, “Onlar da Çocuktu” ve “Gönüllü Aile Birliği” projelerinden oluşuyor.

  Pilot iller Van, Hakkari ve Iğdır’da 26 yatılı ilköğretim bölge okulunda uygulanan programa, bu yıl sonuna kadar Erzurum ve Ordu da alınacak.

  8 yıl sürmesi planlanan ve Arçelik’in 5 milyon dolarlık bütçe ayırdığı Eğitimde Gönül Birliği Programı’nın, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların katılımıyla sürdürülebilirliği amaçlanıyor.

  Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, eğitim projesindeki gelişmeleri açıkladığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, sosyal sorumluluk alanında örnek bir kurum olmayı hedeflediklerini ve bunu her zaman asli işlerinin önemli parçası olarak gördüklerini belirtti.

  Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin arzulanan ölçülere ulaşabilmesi için toplumda eğitim konusunda duyarlılık yaratılmasının önemini vurgulayan Özdemir, “Zira, artık her şeyi devletten bekleme konforumuzun olmadığı, toplumun tüm kesimlerinin olanakları elverdiğince katkı sağlaması gerektiği konusunda ortak akıl geliştirmiş durumdayız” diye konuştu.

  “EĞİTİM KALİTESİNDE FARK YARATMIŞ OLACAĞIZ”

  Dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasının, toplumsal gelişime önemli katma değer sağlayacağını tespit ettiklerini dile getiren Özdemir, Eğitimde Gönül Birliği Programı’nın kapsam ve içerik olarak Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydetti.

  Özdemir, “Program 8 yıllık sürede yatılı ilköğretim bölge okulu öğrencilerinin eğitim ve bireysel gelişim standartlarını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Türkiye’deki 290 yatılı ilköğretim bölge okulunda yaklaşık 200 bin öğrenci ve 6 bin öğretmene ulaşarak eğitim kalitemizde fark yaratmış olacağımıza inanıyorum” dedi.

  Van, Hakkari ve Iğdır illerinde başlanan program kapsamında, Bizim Odalar olarak adlandırılan ve öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını değerlendirecekleri mekanlar kurduklarını, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik seminerler düzenlendiğini anlatan Özdemir, proje kapsamında 26 yatılı ilköğretim bölge okulunda okuyan ve 2003-2004 eğitim öğretim yılında birincilikle mezun olan öğrencilere burs verdiklerini belirtti.

  Özdemir, her ilde kurulması planlanan Gönüllü Aile Birliği’nin, sivil toplum örgütleri, mülki, askeri erkan, yerel yönetimler ve özel sektör mensupları önderliğinde çalışacağını söyledi.

  Program kapsamında Vehbi Koç Vakfı, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı ile işbirliği yaptıklarını aktaran Özdemir, ”1 yıllık emeğin ürünü olan bu programa çok önem veriyoruz. Bir eğitimci torunu, eğitimci çocuğu ve eğitimci eşi olarak ben son derece heyecanlıyım” diye konuştu.

  BAYİLERDEN DESTEK

  “Arçelik ile Eğitimde Gönül Birliği” programına, Arçelik’in 5 milyon dolarlık bütçe ayırdığını bildiren Özdemir, bir soru üzerine, çok yetenekli olan ve okuma imkanı olmayan öğrencilere eğitim hayatlarının sonuna kadar destek vermek üzere bir fon oluşturma arayışında olduklarını belirtti.

  Projenin gönüllülük esasına dayandığını, özellikle 4 bin 500 Arçelik ve Beko bayisinin eşlerinin katkısını sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Özdemir, bir soru üzerine, AB, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi kurumların eğitime ayırdığı ciddi fonlar olduğuna dikkat çekti.

  Özdemir, “Ana hedeflerimiz içinde o fonların ilgisini çekmek var” dedi.
  (AA)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.