blank
11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Yazar
  Yazılar
 • #19211

  Sen yoksun
  Boşuna yağıyor yağmur
  Birlikte ıslanmayacağız ki…
  Boşuna bu nehir
  Çırpınıp pırpırlanması
  Kıyısında oturup göremeyeceğiz ki…

  Uzar uzar gider
  Boşa yorulur yollar
  Birlikte yürüyemeyeceğiz ki…

  Özlemler de ayrılıklar da boşuna
  Öyle uzaklardayız

  Birlikte ağlayamayacağız ki…

  Seviyorum seni boşuna
  Boşuna yaşıyorum
  Yaşamı bölüşemeyeceğiz ki …

  Aziz Nesin

  #56951
  FeeLinG
  Üye

  Aziz Nesin, asıl adı Mehmet Nusret, 1915 yılında İstanbul’da doğdu.

  Türk gülmece yazarı. Gazetecilik, yayıncılık yaptı. Toplumun kimi tiplerini olağanüstü bir ustalıkla karikatürleştiren, bürokrasiyle alay eden, devlet çarkının işleyişindeki bozuklukları gülünçleştiren yapıtları, adının yurt sınırlarını aşarak başka ülkelerde de tanınmasını sağladı. Buna karşılık, savunduğu görüşlerden dolayı sık sık kovuşturmaya uğradı; yargılandı; hapis ve sürgün cezaları çekti. Toplumun her kesiminde, her gün yaşanan olayların çelişkili yanlarını, bunların doğurduğu gülünç durumları, her çevrede rastlanan tipleri konu edinen gülmece, romanlar yazdı.

  Yapıtlarında toplumsal bozuklukları, haksızlıkları, fırsatçılığı, bürokrasiyi, yanlış değer yargılarını kıyasıya eleştirdi. Çok geniş toplulukların kolayca sevebileceği canlı, hareketli, dolambaçsız bir anlatım yolu izledi. Bir yandan güldürürken, bir yandan da duygulandıran ve düşündüren bir yazar oldu. Onun anlattıklarına benzer terslikler, güldürücü olaylar, küçük insanı, ilerici aydını ezen bozukluklar geniş topluluklarca “Aziz Nesinlik olay” diye adlandırılmaya başlandı. Günlük olaylardan, gazete haberlerinden, politikadan esinlenen A. Nesin’e zaman zaman masallar ve halk hikâyeleri de çıkış noktası oldu. Hikâye ve romanlarındaki bu tür konular ve somut insan ilişkilerine karşılık, oyunlarında insanın kişiliği, ahlaksal, toplumsal konumu gibi temaları yer yer somutlamalara yönelerek işledi. Ancak alışılmış yapıtlarının çizgisini sürdüren oyunlar da yazdı; kimi yapıtları sahneye aktarıldı. Yapıtlarının geliriyle, kimsesiz ve yoksul çocukları meslek edininceye kadar yetiştirmek üzere Nesin Vakfı’nı (Çatalca) kurdu (1972). Mayıs 1993’te Aydınlık gazetesini çıkaran Aziz Nesin gazetenin başyazarlığını da üstlenmişti. 5 Temmuz 1995’de Çeşme’deki imza günü sonrası, saat 01.05’te öldü.[hr]
  İsmet İnönü
  İnönü, ‘Aziz Nesin’in her yazısını yeni Türkçe’nin bir ileri eseri olarak görmeye çalıştığını, bu inançla ve zevkle okuduğunu ‘ belirtikten sonra şunları söylemiştir: ‘Siyasi bakımdan bir yazısı aleyhimde olsa bile, onu da Türk Edebiyatı’nın ve dil devriminin bir başarısı sayarak değerlendiririm. Dilimizin, büyük amacına, az çok zaman geçse de mutlaka erişeceğine inanıyorum. Bu amaca varmada, Aziz Nesin adı, safta saygı kaplayanlardan biri olacaktır.(Akşam, 24.5.1969)

  Leonid Lenç
  Aziz Nesin, bugün, yazdığı ve yazmakta olduğu öyküler, anlatılar, yergi romanları ve oyunlarla ülkesinin onurudur. Fakat o sadece yazar değil, tıpkı yazarlık yeteneğinde olduğu gibi, zaptolunmaz bir toplumsal canlılığa sahip toplum eylemcisidir de.(Literaturnaya Gazetta, 16.3.1983)

  Cemal Süreya
  Aziz Nesin’in, çağdaşları arasında tek kaldığı kanısındayım.(…) Kısacası, Aziz Nesin sivri, ama tek nitelikteki sanatıyla benzersiz kalıyor, tek kalıyor. Her olay, her yeni gereç onun için bir öykü kapısıdır. (Politika, 26.2.1976)

  Yaşar Kemal
  Aziz Nesin’in bütün özellikleri, daha da çok direnme gücü, onu, çağımızın büyük bir güldürü yazarı yapmıştır. Gülmesini bilen yaratık, sevmesini de, düşünmesini de, oynamasını da bilir. Aziz’de tıpkı Nasrettin Hoca gibi güldürürken düşündürür de.(Nesin Vakfı Edebiyat Yıllığı, 1976)

  Server Tanilli
  O bir bayraktı… Büyük bir uyarıcıydı! Sarsıp silkeleyen bir aydındı! Türkiye’nin de bir şansıydı.. Böylesi bayrak açan aydınların kıtlığını yaşıyor dünyamız da.(11 Temmuz 1995, Cumhuriyet Aziz Nesin Özel Eki)

  kaynak:aziznesin.net[hr]
  – 1935’te Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi.
  -1937’de Ankara’da Harp Okulu’nu bitirip asteğmen oldu.
  -1939’da Askeri Fen Okulu’nu bitirdi. Bu dönemde bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne devam etti. Bir röportajında ona bu eğitim hayatının ‘Fikri takip’ dedikleri şeyi getirdiğini belirtmiştir. Yaşamı boyunca sürdürdüğü ciddiyet ve iş disiplinini aldığı askeri eğitime borçludur.
  -1941’den başlayarak 2. Dünya Savaşı yıllarında 2 yıl Trakya’da çadırlı ordugahta görev yaptı
  -1945 yılında gazeteciliğe başladı
  -1946’da Sabahattin Ali’yle birlikte “Markopaşa” mizah gazetesini çıkardı.hararetle eleştirdiği Amerikan yardımının Türkiye üzerindeki emellerine değindiği henüz yayınlanmamış olan “Nereye Gidiyoruz?” adlı yazısı nedeniyle; 12 Ağustos 1947’de on ay ağır hapis ve üç ay on gün de Bursa’da “emniyet-i umumiye nezareti” altında bulundurulma cezasına çarptırıldı.
  -1948’de 2. kitabı olan ‘Azizname’ yi çıkardı.aşlamalardan oluşan bu kitap için İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda mahkumiyet almadı; ancak 1949 yılında İngiltere Prensesi Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi, Mısır Kralı Faruk birlikte Ankara’daki elçilikleri aracılığıyla Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na resmen başvurarak, bir yazısında kendilerini aşağıladığı iddiasıyla aleyhine dava açınca 6 ay hapse mahkum edildi
  -1952’de İstanbul’da Levent’te bir dükkan kiraladı ve Oluş Kitabevi’ni açtı
  -Dolmuş”, (1955); “Yeni Gazete” (1957), “Akşam” (1958), “Tanin” (1960), “Günaydın” (1969), “Aydınlık” (1993) gibi dergi ve gazetelerde yayımlanan gülmece öyküleri, röportajlar ve fıkralarla Çağdaş Türk edebiyatının tanınmış ve en verimli kalemlerinden biri durumuna geldi.
  -1956’da Kemal Tahir’le birlikte Düşün Yayınevi’ni kurdu.1958’de “Dolmuş-Karikatür” dergisi ile birleşerek 1963’e dek yayıncılığı tek başına sürdürdü. Bir yandan da Yeni Gazete, Akşam ve Tanin’de günlük köşe yazıları yazdı. 1962’de 42 sayı yaşayacak olan “Zübük” adlı mizah dergisini çıkardı.
  -1956 yılında İtalya’da (Bordighera’da) yapılan ve 22 ülkenin katıldığı Uluslararası Gülmece Yarışmasında ilk ödülü olan Altın Palmiye’yi ‘Kazan Töreni’ adlı öyküsüyle kazandı. Ertesi yıl aynı ödülü ‘Fil Hamdi’ adlı Öyküsüyle ikinci kez kazandı. İlk ödülünü 1960 yılında devlet hazinesine bağışladı.
  -Şubat 1963’te Yayınevinin yanması üzerine yazarlığı tek uğraş edindi.
  -1966’da Bulgaristan’da yapılan uluslararası gülmece yarışmasında birincilik ödülü olan Altın Kirpi’yi “Vatani Vazife” adlı öyküsüyle kazandı.
  -1968’de Milliyet Gazetesi’nin açtığı Karagöz oyunu yarışmasında “Üç Karagöz” oyunuyla birincilik ödülü aldı.
  -1969’da Moskova’da yapılan uluslararası gülmece yarışmasında “İnsanlar Uyanıyor” adlı öyküsüyle Krokodil birincilik ödülünü kazandı.
  -1970’de de Türk Dil Kurumu’nun oyun ödülünü “Çiçu” adlı oyunuyla kazandı
  -1972’de Nesin Vakfı’nı kurdu. Vakıf’ta, her yıl belirli sayıda alınan kimsesiz ve yoksul çocukların bakım ve eğitimlerini üstlendi.Kitaplarının tüm gelirini vakfa bıraktı
  -1974’te Asya-Afrika Yazarlar Birliği’nin Lotus ödülünü kazandı
  – 1976’da Bulgaristan’da Gabrovo kentinde düzenlenen gülmece kitabı uluslararası yarışmasında birinciliği elde ederek Hitar Petar ödülünü kazandı.
  -1977’de Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı seçilen Nesin, bu göreve uzun yıllar devam etti
  -1978’de “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı romanıyla Madaralı roman ödülünü kazandı.
  -1982 Vietnam’daki Asya-Afrika Yazarlar Birliği toplantısından dönüşte Moskova’da kalp hastalığından hastaneye kaldırıldı. ‘Kalp Hastalıkları Araştırma Merkezi’nde bir ay kalarak tedavi gördü.
  -1983’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana Üniversitesi’nin düzenlediği uluslararası toplantıya çağrılan Nesin, pasaportu geri alındığı için bu toplantıya katılamadı
  -1984te Aydınlar Dilekçesi girişiminde bulundu
  -1985te İngitere’de PEN Kulüp onur üyeliğine seçildi.
  -1985te TÜYAP’ın düzenlediği ‘Halkın Seçtiği Yılın Yazarı’ ödülünü kazandı.
  -1989’da Sovyet Çocuk Fonu’nun ilk kez verilen ‘Tolstoy Altın Madalyası’na değer görüldü.
  -söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da, (Sivas Katliamı”nın 3. yıldönümünden 3 gün sonra) 5 Temmuz’u 6 Temmuz’a bağlayan gece sabaha karşı geçirdiği kalp kriziyle yaşama veda etti. Cenazesi Çeşme Cumhuriyet Savcısı’nın isteğiyle otopsi yapılmak üzere 6 Temmuz’da İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne getirildi. 7 Temmuz 1995’de vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömüldü[hr]
  ACILI GECENİN BİTİMİNDE

  Yaşadığımı işitmek istiyorum
  Bir ses uzaktan yakından ya da içimden
  Düşen yaprak örneğin
  Kağıt hışırtısı olsun
  Ya da eski tahtaları içten kemiren bir kurdun çıtırtısı
  Bir inilti derinden
  Damlayan su
  Bir elektrik düğmesi çıt diye
  Çok uzaklardan yankılanan duyulur duyulmaz
  İçimdeki mağaralarda besler büyütürüm
  Her ne olursa olsun bir ses
  Yeter ki bana ispat etsin yaşadığımı

  Yaşadığımı görmek istiyorum
  Bir ışık uzaktan yakından ya da içimden
  Sesindeki pırıltıya
  Gözündeki ışıltıya benzer
  Bir kibrit çakımı
  Bir yanıp sönse yeter
  Sabahın yağan toz mavisi göğsünde çıplak
  Ya da gün batımı pembesi dudak
  Bir yıldırım hızında çizilsin
  Bir şimşekçe yazılsın karanlığım
  Bir fener ki uzaklığı bilinmeyen
  Bir yıldız parlayıp sönen
  Dişlerinin aydınlığını
  İçimdeki mağaralarda besler büyütürüm
  Her ne olursa olsun bir ışık
  Yeter ki bana ispat etsin yaşadığımı

  Yaşadığımı duymak istiyorum
  Bir ısı uzaktan yakından ya da içimden
  Tenine ilk dokunduğum zamanki
  Elini ilk tuttuğum
  Yüreğimi kanatlandıran o titreşim
  Kanı geçiyor kanıma sandığım
  Öyle bir değdin ki varla yok arası
  Ve yanarken ateşten ellerim
  Yatak çarşafının apaklığında duyduğum serinlik
  Ve sevgiyi sende bulduğum ilk
  O ılıklığa değinmek yerine
  Uzak düşlerde olsa da yeter
  İçindeki mağaralarda besler büyütürüm
  Her ne olursa olsun bir değini
  Yeter ki bana ispat etsin yaşadığımı

  Yaşadığımı koklamak istiyorum
  Bir koku uzaktan yakından ya da kendimden
  Kulak memelerinde şebboy
  Saçlarında o koku
  Ki öptükçe öpüldükçe büyüyen
  Her yel estikçe getirir düşlerime
  Koklarım çok uzaklardaki anılardan seviyi
  Bir yel esmiş mi esmemiş mi
  Bir kıpı dal oynasa
  Bir yaprak kıpırdasa
  Duyulur duyulmaz olsa da
  İçimdeki mağaralarda besler büyütürüm
  Her ne olursa olsun bir koku
  Yeter ki bana ispat etsin yaşadığımı

  Yaşadığımı tatmak istiyorum
  Bir tat ki uzaktan yakından ya da kendimden
  Ağzımda dilimde damağımda
  Bir buruksu mutluluk sandığım
  Salt benim diye aldandığım
  Kendi yalanlarıma kandığım
  Arttı yaşadıkça duyduğum acı
  Yitirmemek için o acıyı çoğaltırım
  İçimdeki mağaralarda besler büyütürüm
  Her ne olursa olsun bir tat
  Yeter ki bana ispat etsin yaşadığımı

  AZİZ NESİN

  #77335
  FeeLinG
  Üye

  Ölüme Eğilmek

  Uyumaya değil
  Rüyalarıma gidiyorum
  Orada yaşayacağım isteğimce
  Uyanıkken hiç yaşayamadığım

  Hepsi de gençti güzeldi
  Sevdim sevildim diye aldanarak
  Son gördüğüm onlar olacak
  Bunca yıldır sevgiye dayanamadığım

  Ölüme değil
  Sonsuzluğa gidiyorum
  Orda dinleneceğim gönlümce
  Yaşarken hiç mi hiç dinlenemediğim

  Kalemim yine elimde
  Kağıtlarım da önümde
  Son uykusunda düşecek başım
  Sağlığımda hiç eğmediğim

  Aziz Nesin

  #77336
  FeeLinG
  Üye

  Sen Söylemeden de Biliyorum

  Seziyorum ki kaçacaksın..
  Yalvaramam koşamam
  Ama sesini bırak bende
  Biliyorum ki kopacaksın
  Tutamam saçlarından
  Ama kokunu bırak bende
  Anlıyorum ki ayrılacaksın
  Cok yıkkınım yıkılamam
  Ama rengini bırak bende
  Duyumsuyorum ki yiteceksin
  En buyuk acim olacak
  Ama isini birak bende
  Ayrimsiyorum ki unutacaksin
  Aci kursun bir okyanus
  Ama tadini birak bende
  Nasil olsa gideceksin
  Hakkim yok durdurmaya
  AMA KENDINI BIRAK BENDE

  Aziz Nesin

  #77337
  FeeLinG
  Üye

  Yaşıyorum demek

  Cok merak edıyorum kendımı
  Basıma bırsey mı geldı
  Öldum mu kaldım mı
  Hıcbır haber yok kendımden
  Bu sabah kapımı caldım
  Kapıyı acan kendım
  Bır sure kendıme baktım
  Bu gulec yuz bendım
  Oh ne guzel bır sabah
  Bugun de yasıyorum demek
  Benden baska yok kımsem
  Benı merak edecek

  Aziz Nesin

  #77340
  FeeLinG
  Üye

  Aslında bu denli güzel kokmaz hiç bir karanfil,

  Onda seni kokladığımdan bunca güzel.

  Aslında bu denli güzel olmaz hiç bir Sarıyer,

  Orda seni öptüğümden bunca güzel.

  Aslında bunca güzel olmaz hiç bir dünya,

  Seni sevdiğim için dünya da böyle güzel.

  Aslında bu denli deli değildim sor kime istersen,

  Sevince seni delilik bile bak ne güzel.

  Aslında sen dünya güzeli değilsin,

  Sevdiğim için dünyada tek güzelsin…

  AZİZ NESİN

  #77341
  FeeLinG
  Üye

  DAR DÜNYA

  Yüreğim gövdeme sığmıyor
  Gövdem odama
  Odam evime sığmıyor
  Evim dünyaya
  Dünyam evrene sığmıyor
  Patlayacağım

  Acımın acısından susmuşum
  Ki suskunluğum göklere sığmıyor
  Böyle bir acıyı kimlere nasıl anlatacağım
  Gönül dar geliyor sevgime
  Kafam beynime
  Ah şakaklarım
  Çatlayacağım
  Anladım artık anladım
  Kimselere anlatamayacağım

  Aziz NESİN

  #77349
  FeeLinG
  Üye

  KENDİME ÖĞÜT

  Uslanma hiç hep deli kal
  Büyüme sakın çocuk kal
  Es deli deli böyle kal
  Son harmanında sevdanın
  Tüken toz toz savrula kal
  Suçüstü bulmalı ölüm
  Ölürken de sevdalı kal …

  #77350
  FeeLinG
  Üye

  EN GÜZEL

  Bu müze var ya bu müze
  Seninle gezerken güzel
  Kimseler yoksa salonda
  Seni öpmek en güzel
  Bu rakı var ya bu rakı
  Seninle içerken güzel
  Kimler olursa olsun varsın
  Rakılı ağzından öpmek en güzel
  İşte bu dünya var ya bu dünya
  Seninle yaşarken güzel
  Sen varsın ya sen
  Ancak benimleysen güzel

  #77352
  FeeLinG
  Üye

  Bağışla
  Ya zamanından çok erken gelirim
  Dünyaya geldiğim gibi
  Ya zamanından çok geç
  Seni bu yaşta sevdiğim gibi

  Mutluluğa hep geç kalırım
  Hep erken giderim mutsuzluğa
  Ya herşey bitmiştir çoktan
  Ya hiçbir şey başlamamış

  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın
  Ölüme erken seviye geç
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim
  Sevgiye on kala ölüme beş

  #77353
  FeeLinG
  Üye

  Hepsi Aynı…

  Kaç sevgiliyi sonuncu saydıysam
  Hepsi de aynı kadındı
  ßiLmiyorLardı kendiLerini
  Ama ben biLiyordum
  Çünkü hep aynı bendim.
  Kaç kadını seviyorum dedimse
  Hepsi de aynı kadındı
  ßiLmiyorLardı birbirLerini
  Ama ben biLiyordum
  Çünkü hepsini seviyordum.
  Kaç kadın ihanet ettiyse
  Hepsi de aynı kadındı
  ßiLmiyorLardı kaç yaram oLduğunu
  Ama ben biLiyordum
  Çünkü vuruLan hep bendim.

11 yazı görüntüleniyor - 1 ile 11 arası (toplam 11)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.